Basketbal: Slováci sa na ME 18 sťahujú do Piešťan

Slovenskí basketbalisti do 18 rokov prehrali v stredu 2. augusta v osemfinále ME juniorov do 18 rokov s favorizovanou Litvou 55:79. Nepostúpili tak do štvrťfinále a čakajú ich súboje v skupine o celkové 9. – 16. miesto, ktoré sa budú hrať od piatku v piešťanskej Diplomat aréne. Dnes je na ME voľný deň.

Slovákom nevyšiel štart do zápasu, keď prvý kôš z hry dali až po piatich minútach. Vtedy už súper viedol 13:0 a s istotou napĺňal úlohu favorita. Po ďalších košoch hráčov z pobaltskej krajiny to bolo už 17:2 a domáci vyzerali na uterák. V druhej štvrtine však zabojovali, spresnili kombinácie i streľbu a podarilo sa im dotiahnuť na prijateľný rozdiel. Po trojke Danieliča prehrávali zverenci Richarda Ďuriša len o štyri body 21:25, ale stíhacia jazda ich stála veľa fyzických síl. To využil súper a do konca polčasu zvýšil svoje vedenie na 41:27.
Po zmene strán sa Slováci snažili o zvrat, ale na kvalitnejšieho súpera nemali. Ten si s prehľadom udržiaval pohodlný náskok, postupne ho zvyšoval a súperovi napokon uštedril prehru o 24 bodov. Litva bez väčších problémov postúpila do štvrťfinále. Slováci sa sťahujú do Piešťan, kde budú bojovať v skupine o 9.-16. miesto.

„Mysleli sme si, že to bude ľahšie. Avšak mentálne sme zlyhali. Veľmi sme chceli, bojovali, ale nešlo to. V úvode sme doplatili na zlé doskoky, oni dali ľahké koše. Dohnať stratu
nás stálo veľa síl. Prehra nás mrzí, ale ideme bojovať ďalej,“ povedal po zápase Maroš Zelizňák, pivot SR 18.

Vo štvrtok je na ME voľný deň. Záverečná fáza turnaja sa rozbehne v piatok. Súboje prvej osmičky sa uskutočnia v Bratislave, o 9. až 16. miesto sa basketbalisti pobijú v Piešťanoch. Zápasy slovenského výberu podľa organizátorov sledovalo v Bratislave vždy viac ako 1000 divákov, takže v Piešťanoch očakávajú pri tomto počte halu zaplnenú do posledného miesta a výbornú atmosféru