Atletika: Zita Kácserová vyhrala Memoriál Petra Minárecha tretí raz, László Gregor premiérovo

Do Trebatíc opäť raz zavítal bežecký sviatok. Išlo o Memoriál Petra Minárecha, ktorý je spomienkou na nezabudnuteľnú osobnosť vytrvalostného hnutia. Cestné preteky tu dostali priestor tradične v poslednú júlovú nedeľu. Do hlavnej štartovej listiny na 10 km bolo zapísaných 110 mužov, žien, juniorov a junioriek. Z nich nedobehli do cieľa iba dvaja.

Štart 10. ročníka Memoriálu Petra Minárecha v Trebaticiach.

Gestorom medzinárodného stretnutia všetkých vekových kategórií, vrátane sprievodných súťaží škôlkarov a školákov, bol starosta obce Juraj Valo. Oslava masového džogingu mala aj tentoraz vysokú športovú i spoločenskú úroveň. Tiež zásluhou žičlivých divákov. Mnohí z nich, ako býva v Trebaticiach dobrým zvykom, prichystali pozdĺž pretekárskeho okruhu viaceré  stanovištia s vodným osviežením.

V kvalitnej atletickej skupine od našich južných susedov nechýbala ani chýrna Zita Kácserová, ktorá tento rok pridala do svojej medailovej zbierky zo šampionátov Maďarska ďalšie dva tituly, vrátane prvenstva v behu na 10 000 m (33:07 min). Dovedna už získala na domácej scéne šestnásť zlatých medailí.  „Účasť v Trebaticiach bola príjemným spestrením prípravy na blížiace sa majstrovstvá Európy v Berlíne, v ktorých pobežím 10. augusta stípliarskych 3 000 metrov,“ prezradila súčasná ikona maďarskej atletiky. Veľmi dobre ju poznajú aj priaznivci na Slovensku, veď okrem iných podujatí vyhrala Národný beh Devín – Bratislava v posledných štyroch dejstvách.

Zita Kácserová triumfovala v trebatickom MPM tretí raz. Ako prezradila, účasťou v tomto obľúbenom vidieckom behu si prišla spestriť tréningovú drinu pred blížiacimi sa ME v Berlíne.

Jej krajan, desaťnásobný majster László Gregor, si z ostatných troch edícií „Devína“ zasa odniesol druhé, prvé a tretie miesto. Na margo trebatických pretekov poznamenal: „Aj z vlastnej skúsenosti už môžem po 10. ročníku Minárechovho memoriálu potvrdiť, že pozitívny chýr o tomto vidieckom behu sa zakladá na pravde. V Trebaticiach boli pri jubileu výborní organizátori a popri celej trati skvelí diváci, ktorí nás neustále občerstvovali či kropili vodou. V horúcom počasí nám ich mokrá nádielka v rôznej podobe veru prišla vhod.“

Víťaz jubilejných pretekov na 10 km, maďarský reprezentant László Gregor.

Absolútne poradie mužov (cesta, 10 km): 1. László Gregor (Maďarsko / Benedek Team, 32:26 min), 2. Marek Hladík (Slávia Trnava, 33:20), 3. Tamás Nagy (Maďarsko / Benedek Team, 34:25), 4. Lukáš Záhorec (Trnava / bernohy.sk, 36:18).

Absolútne poradie žien (cesta, 10 km): 1. Zita Kácserová (37:07 min – traťový rekord, jej tretí primát v trebatickom MPM), 2. Csilla Papová (40:34), 3. Zita Kovácsová (všetky Maďarsko / Benedek Team, 42:53), 4. Dagmar Vargová (AK Bojničky, 44:34).

Jaroslav Lieskovský Foto: Juraj Jankech