Connect with us

Samospráva

Výsledky kontrol chceli odtajniť, nakoniec ich neprerokovali

Published

on

Reklama

Podľa viacerých poslancov nebolo uznesenie o prerokovaní komplexných výsledkov kontrol za zatvorenými dverami v súlade so zákonom. Správu kontrolóra, ktorá mala obsahovať aj údaje o tretích osobách, hneď na začiatku októbrového zasadnutia mestského zastupiteľstva stiahli z programu.

[singlepic id=36681 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

S návrhom na odtajnenie správy chcel prísť Michal Hynek (Smer-SD). Ešte predtým odporučil Marián Dubovský (nezávislý) svojim kolegom, aby tento bod stiahli.

Reklama

Zdôvodnil to tým, že zastupiteľstvo nesmie ukladať kontrolórovi úlohy. Keďže to v septembri poslanci urobili, mohol by ich rozhodnutie napadnúť prokurátor. Prerokovanie tohto bodu by preto podľa jeho názoru nebolo v súlade so zákonom. Väčšina prítomných súhlasila.

Stotožnil sa s ním aj Michal Hynek: „Ďalší postup bude taký, že sa pracovne stretneme s vedúcimi mestských inštitúcií a tiež si prizveme zamestnancov, ktorí boli zodpovední za nedostatky odhalené kontrolou.“

„Pýtam sa akú dôveryhodnosť má orgán, ktorý na jednom zasadnutí prijme uznesenie a na ďalšom ho zruší,“ reagovala Eva Kolláriková (Smer-SD), keď chcel neskôr Michal Hynek zrušiť aj uznesenie z posledného rokovania o zvýšení dane za ubytovanie.

Po skončení zasadnutia zastupiteľstva požadovala časť poslancov, aby sa spomínané stretnutie uskutočnilo okamžite. Nasledovala výmena názorov, ktorá podľa Ivety Babičovej (SDKÚ-DS) nič nevyriešila. „Jediný prínos vidím v tom, že sme dostali vyjadrenia riaditeliek k jednotlivým kontrolným bodom.“ Poslankyňa, ktorá s neverejným prerokovaním už v septembri nesúhlasila, si myslí, že celá vec zbytočne vyvolala negatívne emócie. „Treba si overiť, či sa poučili, či následne po kontrole robia veci správe. Ak nie, potom to riešiť sankciami.“

Hlavný kontrolór v súčasnosti zisťuje ako boli odstránené nedostatky, na ktoré upozornil po kontrole v knižnici. Svoju správu predloží na jedno z nasledujúcich zasadnutí zastupiteľstva.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články