Connect with us

Samospráva

Voľby do VÚC: Kandidáti budú známi koncom týždňa

Published

on

Reklama
Reklama

Najvážnejšími uchádzačmi o post župana sú Tibor Mikuš a Ivan Uhliarik. Do krajského zastupiteľstva sa chcú dostať viacerí mestskí poslanci, Martin Valo a Michal Hynek kandidatúru stiahli.

[singlepic id=7534 w=320 h=240 float=left]Rozhodnutie v krajských voľbách nekandidovať oznámili obaja prostredníctvom Facebooku. Naopak o priazeň voličov sa budú uchádzať v našom obvode napríklad Remo Cicutto,  Jozef Malík a Jozef Drahovský. Mená všetkých kandidátov do krajského zastupiteľstva majú byť známe koncom týždňa, po zasadnutí volebnej komisie.

Z uchádzačov o post župana má najväčšie šance doterajší predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Tibor Mikuš (nezývislý s podporou Smer-SD, SNS, KSS, SMS). Napriek vyhláseniam krajskej predsedníčky Smeru Renáty Zmajkovičovej z novembra minulého roka sa najsilnejšia parlamentná strana opäť rozhodla podporiť dvojnásobného trnavského župana. Ešte pred rokom mu však vyčítala vysokú zadĺženosť kraja a nevyužitý potenciál regiónu.

Strany súčasnej parlamentnej opozície sa na spoločnom kandidátovi nedohodli. Bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH má podporu iba od SDKÚ-DS. SMK a OKS postavili do boja o kreslo predsedu Józefa Berényiho, kandidátom Mostu-Híd je Józef Nagy. OĽaNO nepodporuje nikoho.

Reklama

Voľby do vyšších územných celkov (VÚC) sa uskutočnia v sobotu 9. novembra. Okres Piešťany je volebným obvodom, z ktorého vzídu piati poslanci krajského zastupiteľstva. V prípade, že žiaden z kandidátov na predsedu VÚC nedostane v prvok kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, k urnám pôjdeme opäť 23. novembra.

V dosluhujúcom krajskom zastupiteľstve zastupujú okres Piešťany Remo Cicutto, Ivan Borovský, Katarína Cibulková, Peter Ottinger a Jozef Bolješik. Vyšší územný celok má kompetencie v oblasti zdravotníctva, školstva aj dopravy. Je napríklad správcom ciest II. triedy, medzi ktoré patrí aj problematický Krajinský most. Okrem toho je zriaďovateľom stredných škôl a niektorých kultúrnych zariadení. Kraj je takisto väčšinovým akcionárom spoločnosti Letisko Piešťany. TTSK má v súčasnosti podľa analýzy INEKO najvyšší dlh zo všetkých krajských samospráv.

V tohtoročnom rozpočte župa šetrila napríklad na cestároch, keď znížila objem finančných prostriedkov pre Správu a údržbu ciest TTSK o 7,5 percenta. Vydávania župného časopisu sa však vo volebnom roku nevzdala. Jedno číslo magazínu Rodný môj kraj pritom stojí takmer 10-tisíc eur. V tomto roku vyšlo už 18 čísel. Poslanci schválili rozpočet bez pripomienok.

DOPLNENÉ (2. októbra o 11.00 h): „Svoje kandidatúry volebnej komisii TTSK predložili v zákonnej lehote doterajší predseda TTSK Tibor Mikuš, ktorý kandiduje ako nezávislý, bývalý minister životného prostredia József Nagy (Most Hít), exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH, SDKÚ DS), predseda Strany maďarskej komunity József Berényi (SMK, OKS), ďalej Jozef Ravasz (Strana rómskej únie) a Andrej Richnák (Nový parlament),“ informoval hovorca TTSK Patrik Velšic. Dodal, že za okres Piešťany sa chce do krajského parlamentu dostať šesť nezávislých kandidátov a pätnásť nominantov politických strán. 

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: th

REKLAMA

IJaV-2

Populárne články