Connect with us

Samospráva

Voľbu kontrolóra vyhral tesne Peter Konečný

Published

on

Reklama

Stačil jeden hlas a o obsadení dôležitej funkcie, by rozhodla náhoda. Staronovému kontrolórovi poslanci hneď priznali mesačnú odmenu vo výške 20 % jeho platu.

[singlepic id=39592 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Primátor Remo Cicutto ocenil veľký záujem o tento post: „Kvalifikovaných odborníkov som tam videl najmenej troch.“ Do druhého kola postúpili dvaja z deviatich kandidátov. Okrem Petra Konečného aj hlavná kontrolórka mesta Trenčín Libuša Zigová z Piešťan.

Reklama

Víťaz v ňom dostal jedenásť hlasov, jeho súperka o jeden menej. V prípade vyrovnaného výsledku, by o obsadení tejto funkcie rozhodlo žrebovanie.

Petra Konečného podporili poslanci Smeru-SD Mária Beňová, Jozef Chudý, Michal Hynek, Eva Kolláriková, Milan Máček, Igor Nicák, Ján Ranostaj, Ján Štefka, Miloš Tamajka a dvaja nezávislí – Eliška Gocká a Martin Valo.

Na stranu Libuše Zigovej sa v druhom hlasovaní postavili Iveta Babičová (SDKÚ-DS), Timotej Miština (KDH) a nezávislí poslanci Jozef Beňačka, Juraj Brna, Martin Cifra, Marián Dubovský, Jozef Malík, Ján Šmída, Marián Urbánek a Eva Wernerová. V oboch hlasovaniach druhého kola sa zdržala Jana Bartošová (SDKÚ-DS). Jej hlas mohol prispieť k remíze a následnému žrebovaniu.

Potom padlo rozhodnutie o mesačnej odmene pre novozvoleného kontrolóra vo výške 20 % jeho platu. Za návrh Márie Beňovej (Smer-SD) hlasovalo 13 poslancov. Plat kontrolóra je súčinom priemernej mzdy v hospodárstve (v roku 2011 to bolo 786 eur) a koeficientu určeného podľa zákona počtom obyvateľov mesta. V Piešťanoch je to 2,24.

Ešte pred voľbou zastupiteľstvo rozhodovalo, či bude tajná alebo verejná. Prvú možnosť presadzoval Jozef Beňačka. „Tajná voľba, ktorá by podľa mňa bola lepšia aj pre kontrolóra, aby nevedel, kto ho zvolil, sa neuskutočnila práve preto, lebo tu sedia ľudia, ktorí sú zároveň poslanci a zároveň zamestnanci mestských inštitúcií,“ konštatoval a dodal, že v prípade tajnej voľby sú poslanci menej vydierateľní.

Text a foto: Martin Palkovič

 

Populárne články