Connect with us

Samospráva

Vďaka projektu e-Mesto Piešťany majú ľudia ušetriť

Published

on

Reklama

V susednom Hlohovci sa zľakli prevádzkových nákladov projektu e-Mesto. Podľa piešťanskej radnice to bude 11-tisíc eur ročne. Občania podľa samosprávy ušetria na administratívnych poplatkoch.

internet-pocitac

Reklama

Najneskôr koncom roka 2015 budú Piešťanci komunikovať sa samosprávou elektronicky. Priznanie a platenie dane z nehnuteľnosti, ale aj poplatkov za komunálny odpad a drobné stavby budú môcť realizovať prostredníctvom internetu. Taktiež by malo byť možné pripomienkovať návrhy mestských nariadení, či investičných zámerov on-line.

To všetko vďaka projektu e-Mesto Piešťany, ktorého podporu vo výške 700-tisíc odobrilo ministerstvo financií. Samospráva musí pokryť 5% celkových nákladov, čo je vyše 37-tisíc eur.

Reklama

Nenávratný príspevok ponúkol štát takmer štyrom desiatkam samospráv. Spolu mohli žiadať až o 50 mil. eur. V susednom Hlohovci poslanci v lete minulého roka tento projekt zamietli. Prevádzkové náklady sa im zdali príliš vysoké. Tamojšia radnica predpokladala, že to bude až 40-tisíc eur ročne.

U nás predpokladajú, že budú iba štvrtinové. „Financovanie trvalej udržateľnosti projektu v maximálnej výške 11 167 eur za rok, čo sú prevádzkové náklady v trvaní minimálne päť rokov po skončení realizácie projektu, odsúhlasili poslanci,“ informovala hovorkyňa radnice Barbora Piovarčiová.

Životnosť projektu je podľa jej slov odhadnutá na 15 rokov. „Na základe toho sa riešili aj predpovede v oblasti analýzy nákladov a výnosov projektu.“ E-Mesto Piešťany počíta so zavedením 61 služieb, ktoré sa delia na informačné a transakčné.

Podiel papierových podaní by mal na základe toho klesnúť o štvrtinu počas prvých päť rokov fungovania. „Výška administratívneho poplatku sa po realizácii projektu postupne zníži o polovicu,“ dodala hovorkyňa.

Návratnosť investície je vypočítaná na osem rokov. Počet zamestnancov mestského úradu by sa nemal zmeniť. V súvislosti s poklesom priemerného trvania spracovania služieb má poklesnúť výška osobných nákladov.

/red/

Populárne články