Connect with us

Samospráva

Rozhodnutie o novom kúpalisku sa posunulo, čaká na štúdiu uskutočniteľnosti

Published

on

Reklama
Reklama

Radnica dala pred dvoma rokmi spracovať projektovú dokumentáciu nového kúpaliska, teraz čaká na štúdiu uskutočniteľnosti.Poučky o riadení rizík pri výstavbe veľkých projektov hovoria, že tento postup má byť opačný.

[singlepic id=24979 w=320 h=240 float=right]Štúdia uskutočniteľnosti totiž poskytuje všetky podklady potrebné k rozhodnutiu, či vôbec projekt rozbehnúť. Až po zvážení rizík nasleduje investičná fáza, do ktorej patrí aj spracovanie projektovej dokumentácie (PD).

Tú má nové kúpalisko hotovú od začiatku minulého roka. Urobila ju firma Proma s. r. o. Cena PD pre stavebné povolenie bola 27 450 eur. Rovnakú sumu zaplatí radnica aj za PD pre realizáciu stavby.

Začiatkom roka zverejnil primátor Remo Cicutto meno možného investora, s ktorým by samospráva mohla uzavrieť niektorú z foriem verejno-súkromného partnerstva (PPP). Má ním byť rakúska firma Berndorf, jeden z najväčších výrobcov antikorových bazénov v Európe.

Reklama

„Celý proces ešte len teraz začne naostro. Bude sa hovoriť o podmienkach, o forme a o výške poskytnutých finančných prostriedkov z ich strany,“ povedal primátor v januári a dodal, že rokovania istý čas potrvajú: „Bol by som rád, keby to bolo v prvom pol roku na mestskom zastupiteľstve, aby poslanci rozhodli, či áno alebo nie.“

Zastupiteľstvo však o novom kúpalisku odvtedy nerokovalo. „Stále nie je spracovaná štúdia uskutočniteľnosti a to je základ vyjednávania. Táto štúdia bude hovoriť za akých predpokladaných podmienok sa bude prevádzkovať tento areál. Pokiaľ nemáme čísla, nevieme sa dostať ďalej,“ uviedol Remo Cicutto po poslednom júnovom zasadnutí poslancov.

REKLAMA

bike-centrum

Rozhodnutie o výstavbe nového kúpaliska sa tak opäť posúva. Až zo štúdie uskutočniteľnosti sa obes strany verejno-súkromného partnerstva dozvedia údaje o ekonomike pripravovaného projektu. Na základe toho sa dohodnú, akou sumou bude verejný partner prispievať na prípadné straty vyplývajúce z prevádzky kúpaliska.

Konečné slovo majú poslanci, ktorí musia dohodu schváliť. „Nevidím dôvod prečo by mesto nenašlo 10 až 30-tisíc eur na dotáciu kúpaliska, ak ho bude navštevovať denne dvetisíc ľudí,“ povedala na túto tému začiatkom mája šéfka najsilnejšieho poslaneckého klubu Mária Beňová (Smer-SD).

Text: Martin Palkovič Vizualizácia: MsÚ

Populárne články