Connect with us

Samospráva

Radnica vedie exekúcie v hodnote 245-tisíc eur

Published

on

Reklama
Reklama

Za minulý rok dlhujú neplatiči samospráve viac než 300-tisíc eur. Zverejňovanie mien neplatičov na internete sa neosvedčilo.

[singlepic id=27286 w=320 h=240 float=left]Informovala o tom hovorkyňa mestského úradu Barbora Piovarčiová. Na dani z nehnuteľností eviduje radnica za rok 2013 pohľadávky v hodnote 188 412 eur. Na poplatkoch za užívanie verejného priestranstva jej chýba 36 601 eur a vysoká je aj suma, ktorú fyzické a právnicke osoby neuhradili za vývoz komunálneho odpadu – 132 627 eur.

„Úspešnosť úhrady po zverejnení neplatičov je strašne malá,“ povedala hovorkyňa. Mesto zavesilo na internet zoznam neplatičov prvýkrát vlani. Ocitli sa v ňom fyzické osoby, ktorých dlh prekročil sumu 160 eur a firmy, ktoré dlžia viac než 1600 eur. Podobný krok už urobilo viacero slovenských samospráv. V niektorých mestách zoznam neplatičov výber daní zefektívnil, inde nezabral.

Efektívnejším spôsobom ako získať peniaze, ktoré chýbajú v mestskom rozpočte, sú exekúcie. Podľa Barbory Piovarčiovej ich radnica vedie presne 3 964, v súhrnnej hodnote prevyšujúcej 245-tisíc eur.

Reklama

Minulý rok samospráva prestala využívať systém nálepiek na smetných košoch pri rodinných domoch, pretože sa neosvedčil. Najviac neplatičov totiž býva na sídliskách.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články