Connect with us

Samospráva

Poslanci chcú meniť zloženie mestskej rady

Published

on

Reklama
Reklama

Po odchode z poslaneckého klubu AZ musí Juraj Brna odísť aj z mestskej rady (MsR). Nahradiť ho má Eva Wernerová.

[singlepic id=11571 w=520 h=340 float=center]

 

Tento návrh predložil na novembrovom zastupiteľstve šéf poslaneckého klubu AZ Jozef Beňačka. Juraj Brna podľa jeho slov „písomne potvrdil dobrovoľné ukončenie členstva v poslaneckom klube AZ.“ Návrh na odvolanie vychádzal z dohody poslaneckých klubov. „Na uvoľnené miesto navrhujeme zvoliť Evu Wernerovú, ktorá má skúsenosti s prácou v mestskej rade z predchádzajúceho volebného obdobia,“ uviedol Jozef Beňačka.

Reklama

Juraj Brna sa kresla v MsR dobrovoľne nevzdal. „Bolo mi občas vyčítané, a nie vždy bola forma najvhodnejšia, že nepodporujem väčšinový názor klubu, čo priznávam.  Ja som vnútorne slobodný a ak mám svoj názor, snažím sa ho predniesť aj napriek tomu, že je možno iný ako majú kolegovia a hlasujem slobodne,“ povedal k dôvodom vystúpenia z klubu AZ.

REKLAMA

Napriek dohode poslaneckých klubov k jeho odvolaniu z mestskej rady na novembrovom zastupiteľstve neprišlo. Michal Hynek (Smer-SD) totiž upozornil na nesúlad s rokovacím poriadkom: „Poslanec Beňačka nepredkladal materiál tak, ako mal. Navrhoval niečo, čo nebolo predložené v písomnej podobe všetkým poslancom, a preto sme podľa mňa nemali o čom rozhodovať.“

„S odvolaním Juraja Brnu z mestskej rady nesúhlasím a nepodporím tento návrh. Keby však k samotnému odvolaniu prišlo, som toho názoru, že klub Smer-SD má na túto stoličku väčší nárok, ako beňačkovci,“ dodal Michal Hynek s tým, že ide o jeho osobný názor. „Je to na zvážení celého nášho klubu a na postoji predsedníčky Márie Beňovej.“ O veci poslanci pravdepodobne rozhodnú na zasadnutí zastupiteľstva 13. decembra.

Jozef Beňačka pre TV Karpaty povedal: „Všetky štruktúry mesta na začiatku volebného obdobia vznikali na základe dohody poslaneckých klubov, takže sme považovali za normálny a legitímny postup, že sa namiesto neho (Juraja Brnu, pozn. red.) dovolí do mestskej rady reprezentant AZ klubu.“

Podľa informácií z kuloárov podporí Smer zmenu v zložení MsR výmenou za podporu svojho kandidáta na post hlavného kontrolóra mesta, ktorého budú poslanci voliť na jar.

Najsilnejším klubom v zastupiteľstve je Smer-SD s desiatimi poslancami a troma kreslami v mestskej rade. AZ má po odchode Mariána Dubovského a Juraja Brnu sedem členov a taktiež tri kreslá v MsR. Siedmym členom rady je Timotej Miština (KDH). SDKÚ-DS ani nezaradení poslanci tam svojho zástupcu nemajú.

Text: Martin Palkovič Foto: Tomáš Hudcovič

Populárne články