Connect with us

Samospráva

Mestská polícia má v teréne priemerne štyroch ľudí

Published

on

Reklama

Niektorí poslanci hodnotia činnosť mestskej polície kriticky. Iní pripomínajú, že na mzdy ide málo peňazí, ale požiadavky na výkony sú veľké. Policajtom chýba aj motivácia.

[singlepic id=22155 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

O dodržiavanie zákonov a nariadení v Piešťanoch sa v teréne starajú priemerne dve hliadky mestskej polície, výnimočne iba jedna. Zaznelo to na februárovom zasadnutí poslancov, kde náčelník Mestskej polície Marcel Mihálik prezentoval správu o jej činnosti. Od niektorých poslancov si vypočul kritiku.

Reklama

„Občania mi hovoria, že hliadky sa iba vozia na autách a sem tam sa aj schovávajú pod schodmi Domu umenia a spávajú tam. Chcel by som, aby mestskí policajti zvýšili úsilie v oblasti dodržiavania nočného kľudu,“ povedal Milan Máček (Smer-SD), ktorý podľa vlastných slov iba interpretoval námietky obyvateľov mesta.

REKLAMA

fitness sity dieta

Jeho stranícky kolega Milan Gajdoš kritizoval pokles množstva udelených pokút: „Nemyslím si, že pracujete dobre, myslím si, že pracujete veľmi zle.“ Pýtal sa tiež na finančnú motiváciu strážnikov.

Podľa Marcela Míhálika chýbalo polícii v uplynulom roku päť ľudí. Väčšina z nich odišla za lepšími mzdami a vyškolenie nových je finančne náročné. K hodnotiacemu systému práce jednotlivých policajtov povedal: „Osobný príplatok nie je nárokovateľný. Pokiaľ sa niekto niečoho dopustí, môže mu byť osobný príplatok odobraný. Ale ak sa niekto viac snažil, nedostane navyše. To zákon neumožňuje.“ Priemerný plat mestského policajta je 550 eur.

„Nedávame dostatok financií na mzdy, nemôžeme stimulovať pracovníkov odmenami, ale žiadame výkony,“ zastala sa polície Eva Kolláriková (Smer-SD). V štyroch smenách sa podľa jej slov strieda 38 pracovníkov, pričom niektorí z nich musia byť aj v operačnom stredisku, dohliadať na kamerový systém alebo písať správy o povesti. „Okrem toho robia ďalšie veci – otvárajú byty pri vodovodných udalostiach, roznášajú nedoručiteľnú poštu a podobne,“ pokračovala poslankyňa a dodala: „Musíme si povedať, čo chceme od polície a koľko za to dáme.“

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články