Connect with us

Samospráva

Mesto pokutu za Trajancenter vymáhať nemôže

Published

on

Reklama

Rozostavaná budova je tŕňom v oku obyvateľov nášho najväčšieho sídliska. Podľa posledných informácií nemajú stavba a pozemok pod ňou rovnakého majiteľa, preto je dokončenie v nedohľadne. Na mestskom zastupiteľstve sa však hovorilo najmä o tom, prečo radnica nevymáhala pokutu za nedokončenie tohto projektu.

trajancenter-05

Reklama

Podľa zmluvy z roku 2005 malo do 36 mesiacov od vydania stavebného povolenia pri vstupe na sídlisko Adam Trajan stáť nové obchodné centrum. Deväť rokov po podpise zmluvy medzi samosprávou a Jozefom Pikusom sa pýtal na jej plnenie poslanec Igor Nicák (Smer-SD). Kupujúci podľa jeho slov svoj záväzok zjavne nesplnil a radnica by mala od neho vymáhať pokutu vo výške 100-tisíc eur.

To sa však nestane. Podľa odpovede na interpeláciu, neboli splnené všetky zmluvné predpoklady oprávňujúce pokutu vymáhať. „Keby to bola rozprávka, mohli by sme ju nazvať: Ako kupujúci s mestom vybabral,“ reagoval Igor Nicák.

Reklama

REKLAMA

Podľa právnikov mestského úradu bolo zmluvným predpokladom vydanie stavebného povolenia pre kupujúceho Jozefa Pikusa. On však nehnuteľnosť predal inej firme, pričom neprišlo k prechodu právneho nástupníctva.

O následnom predaji samospráva podľa primátora Rema Cicutta nevedela. Bežalo však stavebné povolenie a začínalo sa stavať. Mesto sa v tom čase mohlo brániť súdnou cestou, ale to by proces výstavby aj tak zabrzdilo na neurčito. „Ak by sme do toho vstúpili, spôsobili by sme, že stavba je zastavená našim pričinením,“ vysvetlil primátor.

trajancenter-02

Stavba podľa jeho slov bežala až do roku 2009 a zastavili ju problémy medzi investorom, hlavným dodávateľom a subdodávateľmi. „Pán Dekan (z firmy Zempres, pozn. red.) ma informoval, že došlo k dohode medzi veriteľmi a stavba prechádza firme Zempres. Neriešila sa otázka pozemku, ten vlastní firma Toletum. Záujmom pána Dakana je v stavbe pokračovať a dokončiť ju po usporiadaní vlastníckych vzťahov k pozemku,“ priblížil súčasný stav Remo Cicutto.

Poslankyňa Eva Kolláriková na záver diskusie k tomuto bodu pripomenula, že pozemok bol v roku 2005 ponúkaný vo verejnej súťaži bez podmienok. Najúspešnejším záujemcom bol Jozef Pikus a všetky náležitosti zmluvy schvaľovalo vtedajšej mestské zastupiteľstvo.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články