Connect with us

Samospráva

Kompostáreň v Piešťanoch zatiaľ nebude

Published

on

Reklama

Obyvatelia Kanady, kde mala technológia na spracovanie odpadu stáť, sa nateraz nemusia obávať zhoršenia životného prostredia. Peniaze od Európskej únie na jej výstavbu radnica zatiaľ nedostane.

[singlepic id=21637 w=320 h=240 float=right]„Podľa vyjadrenia riadiaceho orgánu naša žiadosť splnila podmienky formálnej kontroly, ako aj podmienky odborného hodnotenia.  Projekt nebol schválený z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov v rámci celkovej alokácie,“ informovala Jana Hlaváčová z referátu stratégie.

Reklama

Pre celé Slovensko bolo podľa jej slov na túto výzvu vyčlenených 50 miliónov eur a o peniaze sa uchádzalo niekoľkonásobne viac projektov, ako mohlo byť z tejto sumy uhradených.

„Uprednostňované boli predovšetkým projekty na podporu separovaného zberu. Projektov kompostární prešlo len niekoľko,“ doplnila J. Hlaváčová. Výzva bola totiž zameraná na dve rôzne aktivity, na podporu separovaného zberu a na zhodnocovanie odpadov.

Reklama

Celkové plánované výdavky na výstavbu piešťanskej kompostárne presiahli 2,6 milióna eur. Použitá technológia mala ročne spracovať 4-tisíc ton rastlinného odpadu zo záhrad, parkov a cintorínov aj separované odpady rastlinného pôvodu z kuchýň.

Obyvatelia Kanady, kde má stavba stáť, sa obávali zhoršenia životného prostredia. Kompostáreň by podľa nich lákala hlodavce a šírila zápach. Radnica ju chce mať na vlastnom pozemku – v prevádzke mestského záhradníctva na Vrbovskej ulici. Je to síce v priemyselnej zóne, ale zároveň v susedstve rodinných domov a bytoviek.

Text: M. Palkovič

Populárne články