Úvod Samospráva Kolonádový most dostáva nové svetlá aj fasádu za 88-tisíc eur

Kolonádový most dostáva nové svetlá aj fasádu za 88-tisíc eur

REKLAMA

Funkcionalistická pamiatka už dlho pôsobila zanedbaným dojmom. V období hlavných osláv 900. výročia prvej písomnej zmienky o Piešťanoch budú postupne vylepšovať jej vzhľad. Práce začali minulý týždeň a majú byť hotové 5. júla.

 

REKLAMA
Participativny rozpocet 1

Časť najdlhšieho krytého mosta na Slovensku je v týchto dňoch zatvorená. Prebiehajú tam opravy prestrešenia, rekonštrukcia elektrických rozvodov, výmena svietidiel a maľovanie stien a stropov. Po dokončení týchto prác by mal Kolonádový most vyzerať oveľa lepšie.

„Sú to tie najakútnejšie problémy. V budúcnosti je navrhnutá rozsiahla oprava a rekonštrukcia mosta. Dúfame, že bude možné uchádzať sa o grant z fondov Európskej únie,“ povedala v marci vedúca odboru správy mestského úradu Eva Pobjecká.

Hovorkyňa radnice Barobra Piovarčiová informovala, že aktuálne prebiehajúce stavebné práce vykonáva na základe výsledkov verejného obstarávania spoločnosť Eduard Bečka – Elma z Bojnej. Náklady sú 88 176 eur.

Kolonádový most znikal v rokoch 1930-1933 na objednávku Ľudovíta Wintera podľa návrhu Emila Belluša. Umeleckú výzdobu skiel mal na starosti Martin Benka. Náklady na výstavbu dosiahli 3,1 milióna Kčs. V roku 1945 most zničili ustupujúce nemecké vojská. Opravili ho o 11 rokov neskôr.

Kolonádový most je národnou kultúrnou pamiatkou a patrí k vrcholným dielam funkcionalistickej architektúry na Slovensku.

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA

fitness sity cvicenia

REKLAMA