Connect with us

Samospráva

Festivalov je menej, sťažností na hluk ubudlo

Published

on

Reklama

Veľkých hudobných podujatí na piešťanskom letisku bude toto leto menej ako v minulých rokoch. Na náš najväčší festival Topfest, ktorý tento rok podľa organizátorov navštívilo takmer 30-tisíc ľudí, dostala mestská polícia tri sťažnosti.

[singlepic id=44578 w=320 h=240 float=left] Odchodom festivalov BeeFree a Toto je hip-hop sa znížil počet dní, počas ktorých sa obyvatelia starých Piešťan ponosujú na hluk. Napriek tomu, že v zmluvách s organizátormi má byť zakotvené dodržiavanie zvukových limitov, ich prekračovaniu pravdepodobne dochádza.

Reklama

Mesto nemá na rušenie nočného kľudu počas festivalov žiadne účinné páky. Vyplynulo to z odpovede prednostky mestského úradu Denisy Bartošovej na interpeláciu poslankyne Evy Wernerovej (nezávislá).

„Čo sa týka hluku, komunikovali sme s kompetentnými orgánmi – Obvodným oddelením Policajného zboru SR a Regionálnym úradom verejného zdravotníctva Trnava. Pri koncertoch a hudobných festivaloch pravidelne zaznamenávajú sťažnosti na hluk. Podľa ich telefonického vyjadrenia je pravdepodobné, že v takýchto prípadoch dochádza k prekračovaniu limitov stanovených predpismi. Podnety sú však odložené a riešené dohovorom s organizátormi,“ povedala prednostka.

Reklama

Merania sa podľa jej slov na jednotlivých akciách nerobia. Ich cena sa pohybuje od 1000 do 4700 eur. V prípade dokázaného porušenia limitu je uloženie sankcie problematické, pretože ide iba o jednorazové prekročenie povolenej hladiny a to nie je zdraviu škodlivé.

Obe veľké pódiá festivalu Topfest boli tento aj minulý rok otočené smerom na sever. Rovnako to býva aj na ďalšom hudobnom podujatí – festivale Grape. Ten sa uskutoční 9. a 10. augusta. Okrem neho bude na letisku Balónová fiesta (5. – 7. septembra). Najviac problémové podujatia z minulých rokov – BeeFree a Toto je hip-hop v Piešťanoch nebudú.

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: Mário Petlák

Populárne články