Connect with us

Rozhovory

Zumba je cvičenie, ktoré vám zaručene zdvihne náladu

Published

on

Reklama

Barbora Pavlíková prvý krát o zumbe počula v roku 2009. Tento spôsob cvičenia kombinovaný s latinsko – americkými prvkami tanca sa jej zapáčil natoľko, že sa rozhodla vyskúšať ho. Po pôrode, vo chvíli, keď jej to zdravotný stav a dieťatko dovolili, sa mu začala venovať pravidelne. Nasledovali hodiny cvičenia a náhoda dopomohla k tomu, že z mamičky na materskej dovolenke sa stala inštruktorka zumby.

[singlepic id=23057 w=320 h=240 float=left]Aká bola Vaša cesta k cvičeniu zumby? Venovali ste sa predtým aj iným druhom cvičebných aktivít či tanca?

Reklama

Kedysi som chodila asi rok na aerobik. Potom mi to práca nedovolila, otehotnela som a narodil sa nám synček. Po asi roku a pol na materskej dovolenke, som cítila potrebu ísť sa na chvíľu odreagovať a niečo pre seba urobiť. Tak som začala chodiť na pilates.

Čo konkrétne Vás na zumbe oproti iným druhom cvičenia viac oslovilo?

Reklama

Na zumbe sa mi páči, že sa v nej strieda viac pesničiek, v rôznom tempe, a na každú je iná choreografia. Zumba má v sebe určitý druh energie, ktorý vás nabije a určite pri nej zabudnete na každodenné starosti.

Kedy ste zvážili, že sa cvičeniu zumby budete venovať profesionálnejšie?

Vlastne to celé vzniklo náhodne. Nemala som v úmysle venovať sa zumbe profesionálne. Chodila som na hodiny, veľmi ma to aj vďaka mojej inštruktorke Katke bavilo. A ani ma nenapadlo, že by som to posunula ešte niekde ďalej. Ale prišlo leto a naša inštruktorka, tak ako každý rok, išla na dovolenku, potom znova musela niekde cestovať, a tým pádom aj rušiť hodiny zumby. Raz som len tak vtipne poznamenala, že by si mala nájsť niekoho, kto sa naučí jej choreografie, a keď bude treba, tak ju zastúpi. A Katka mi hneď navrhla, aby som si urobila kurz inštruktorky. A tak to celé začalo.

[singlepic id=23061 w=320 h=240 float=right]Ako dlho kurz trval?

Kurz sa robil v Bratislave a trval jeden víkend. Stále tvrdím to, že ak si urobím kurz na inštruktorku zumby, neznamená to, že budem dobrá inštruktorka. Dôležité je na sebe neustále pracovať.

Dnes už poskytujete lekcie začiatočníkom, povedzte nám niečo o svojich hodinách. Napríklad aké ženy k Vám na zumbu chodia?

Zumba nie je určená pre danú vekovú skupinu. Na zumbu môže prísť hocikto, kto sa chce odreagovať, zabaviť alebo urobiť niečo pre svoje telo. Celé je to o tom, aby ste sa na hodine uvoľnili a zabudli na každodenný zhon a stres. Chcela by som odkázať všetkým, ktorí chcú tento druh tanca vyskúšať, nech sa neboja a hlavne nehanbia. Nie je to o tom, aby ste celú choreografiu zopakovali po inštruktorke. Dôležité je, aby ste sa vy cítili dobre a nezáleží na tom, ako danú choreografiu odtancujete. Často sa stretávam s tým, že ľudia by aj prišli na hodinu, ale obávajú sa, že im to nepôjde, a čo si o nich pomyslia ostatní. Tak by som ich chcela povzbudiť, aby odhodili zábrany a prišli si to vyskúšať. Ostatní ich určite nebudú pozorovať, lebo na to nie je čas. Každý sleduje najmä inštruktora. Veď aj ja sa musím priznať, že na prvej hodine zumby som sa cítila ako najväčšie nemehlo.

Kde sa inšpirujete pri tvorbe choreografií?

Inšpirujem sa na internete, na hodinách, a tiež nám inštruktorom chodia materiály, z ktorých môžeme čerpať ďalšie nápady.

Možno by ste mohli pár vetami charakterizovať, aký druh tanca či cvičenia zumba je?

Zumba je úžasný tanečný fitness program plný energie, skvelej hudby a dobrej nálady. Kombinuje latinsko-americkú hudbu s aeróbnými pohybmi. Tanec ako salsa, merengue, falmenco, hip-hop, cha-cha a mnoho ďalších sú jej súčasťou. Vychádza z princípu, že cvičenie by malo byť zábavné a jednoduché. Je to cvičenie, ktoré vám zaručene zdvihne náladu!

[singlepic id=23058 w=320 h=240 float=left]Akú máte predstavu Vášho ďalšieho pôsobenia v tejto oblasti?

Chcela by som si urobiť ešte kurz zumby pre detičky a skúsiť sa realizovať aj týmto smerom, nakoľko mám doma už malú „zumbáčku“ Ak sa bude dať, chcela by som sa naplno venovať zumbe aj po materskej dovolenke. Niekoľko krát do roka organizujeme aj trojhodinové zumba maratóny. V letných mesiacoch sa ich snažíme robiť vonku, a keď už počasie nedovolí, tak sa presúvame dovnútra. Dúfam, že sa nám bude dariť pokračovať aj v ďalšom roku a budeme mať na kurzoch stále takú dobrú účasť ako doteraz. Tento mesiac sme spravili mikulášsky zumba maratón, dievčence prišli v mikulášskych doplnkoch, vytvorili úžasnú atmosféru, perfektne sme sa všetci zabavili. Aj o tomto je zumba.

Tradičná otázka pre maminy na materskej dovolenke, ako stíhate skĺbiť starostlivosť o deti a domácnosť s prácou inštruktorky?

Mňa v tejto mojej záľube veľmi podporuje manžel. Bez jeho pomoci by to nešlo, a preto mu chcem aj touto cestou poďakovať. Všetko je to o dohode a kompromisoch. Taktiež by som v tomto rozhovore chcela poďakovať Katke Augustinekovej, ktorá mi pomáha vo všetkom, čo sa zumby týka, či už sa jedná o choreografie či poskytnutie priestoru. Dá sa povedať, že ma vzala pod svoje ochranné krídla. Je to zlatý človek s veľkým srdiečkom.

[nggallery id=1277]

Zhovárala sa: Petra Adamcová Foto: archív Barbory Pavlíkovej

Populárne články