Connect with us

Rozhovory

Vynovený Úsmev pozýva všetky mamy

Published

on

Reklama

Leto je už nenávratne preč, vonku je dosť chladno, hojdačky sú už demontované, a tak treba vymyslieť ako zabaviť naše deti a hlavne kde, aby neboli stále len doma. Jednou z alternatív je materské centrum. O rekonštrukcii, o tom ako funguje a čo všetko poskytuje Materské centrum Úsmev v Piešťanoch sme sa rozprávali s jeho predsedníčkou Dášou Dzurechovou.

Čo je vlastne materské centrum?

Reklama

[singlepic id=6950 w=320 h=240 float=left]Materské centrum je miesto, kde sa stretávajú mamičky na materskej dovolenke spolu so svojimi deťmi. Materské centrum využívajú mamičky v dvoch rovinách. Jednak tie, ktoré sa sem prídu s deťmi zahrať, príjemne stráviť čas (hlavne počas chladných mesiacov), odpočinúť si, porozprávať sa s kamarátkou… Druhá skupina mamičiek, ktorá navštevuje materské centrum sa stará o chod samotného centra (členky materského centra). Spoločne formou dobrovoľníctva organizujú akcie pre deti, každá sa svojou troškou podieľa na fungovaní materského centra. Preto sú aktivity v materskom centre rôzne, závisia od aktuálneho tímu aktívnych členiek.

Kde sídli  piešťanské materské centrum?

Reklama

Materské centrum ÚSMEV v Piešťanoch sa nachádza neďaleko autobusovej stanice, oproti predajni ELOS, pri práčovni MIVA. Na prvý pohľad sa zdá, že je príliš zastrčené a schované. Avšak v lete, keď sa nikomu nechce byť vnútri, je jeho poloha ideálna. Deti s nami môžu behať vonku, kresliť kriedami po chodníku, využiť blízke ihrisko, rozložiť si stan na tráve a to všetko bez toho, aby nás ohrozovala doprava.

Mamičky majú dosť často problém hlavne s úvodným rozhodnutím, prísť do centra. Ako ste sa sem dostali vy?

Ja sama som materské centrum dlho nevedela nájsť. V Piešťanoch bývam len krátko, a keď som si v inzercii prečítala, že sa materské centrum nachádza oproti bývalému Tuzexu, vôbec nič mi to nehovorilo. Neskôr ma sem zobrala kamarátka, ktorá materské centrum poznala. Deťom sa v ÚSMEVE páčilo, a tak na ich naliehanie som sem začala chodiť častejšie. Hlavne v zimných mesiacoch, keď nám bolo doma dlho a prechádzkam vonku neprialo počasie. Využila som aj príležitosť privyknúť staršieho syna na kolektív, keďže mal v septembri nastúpiť do škôlky.

Pamätám si na ten zvláštny pocit, keď som išla prvý krát sama s deťmi do centra. Nevedela som, či tam „zapadnem“. Zistila som však, že ÚSMEV nie je uzavretá skupina pravidelne sa stretávajúcich mamičiek. Je to ako autobus, do ktorého nastúpite, kým cestujete porozprávate sa so susedkou vedľa vás, a keď chcete vystúpite. Ak budete cestovať týmto autobusom častejšie, je možné, že tu stretnete novú kamarátku. MC ÚSMEV tu je pre všetky detičky a mamičky, či sa prídu zahrať alebo sa chcú aktívne zapojiť do riadenia materského centra. Práve v týchto dňoch sme dokončili kompletnú rekonštrukciu interiéru, takže pozývam všetky mamičky s deťmi, aby sa prišli pozrieť ako sa nám to podarilo. Konečne môžu Piešťany hrdo ukázať svoj ÚSMEV verejnosti.

Čoho sa týkala zmienená rekonštrukcia?

[singlepic id=6955 w=320 h=240 float=right]V prvom rade bolo treba opraviť strechu, nakoľko nám do budovy zatekalo a voda poškodila steny. O opravu strechy sa v septembri postarali Služby mesta Piešťany. Po vysušení stien nasledovlo ich oškrabanie, vyrovnanie a maľovanie celého priestoru, radiátorov, okien aj parapetov. Po maľovaní sme vytepovali koberce, vyumývali hračky vrátane všetkých guličiek v bazéne, aby tu bolo naozaj čisto. Zmenili sme aj dispozičné riešenie inteiéru, čím sa opticky zväčšil priestor na hranie, vymenili sme záclony, svietidlá, upravili vstupnú chodbu. Odstránili sme poškodené hračky a nahradili novými.

Ako sa z mamy, ktorá navštevovala materské centrum, stala aktívna členka a predsedníčka?

Každá mama, ktorá má nápad ako skvalitniť našu prácu a má potrebu sebarealizácie, sa môže stať členkou materského centra. Pre mňa je práca pre ÚSMEV skĺbením potreby robiť aj niečo iné ako točiť sa okolo detí, ale pritom mať deti stále pri sebe a venovať sa im. Tvorivá práca s deťmi, kde vidno veľmi rýchlo výsledok, ma nabíja energiou. ÚSMEV mi prirástol k srdcu veľmi rýchlo, všetko čo tu robím, robím s nadšením a veľmi rada.

Odkiaľ sú finančné prostriedky na prevádzku?

MC ÚSMEV finančne podporuje mesto Piešťany a Trnavský samosprávny kraj. Ďalším zdrojom financovania sú 2% daní, sponzorstvo a symbolické vstupné do herne (0,40 Eur na rodinu).

Na čo sa môžu tešiť detičky?

Herňa MC ÚSMEV je pre deti otvorená každý pracovný deň. Deti majú k dispozícii hračky, knižky, kútik na kreslenie, drevený domček, odrážadlá, veľký bazén s guľôčkami…

Okrem hrania v herni sa deti od 1,5 roku môžu zapojiť do kurzu tvorivých dielničiek a niečo pekné si vyrobiť. Tvorivé dielničky pre šikovné prstíčky sú každý utorok o 16:30. Samozrejme, ak dieťa práve nemá chuť na tvorenie a chce sa radšej hrať s hračkami, herňa mu je plne k dispozícii.

Čo prináša ÚSMEV pre mamičky?

[singlepic id=6960 w=320 h=240 float=left]Mamička, ktorá príde do ÚSMEVU by si tu mala v prvom rade oddýchnuť. Kým sa deti hrajú ponúkneme čaj/kávu, prečíta si časopis, porozpráva sa. Nechceme, aby sa mamy doma cítili osamelo a vyčlenené zo spoločnosti. Tu nájde každá mama spoločnosť s rovnakými témami na rozhovor, problémami a aj radosťami.

Špeciálne mamičkám sú venované stredy s kozmetičkou. Kozmetička mamičke poradí ako sa o pleť starať, ako sa líčiť, v prípadne záujmu dá masáž tváre, prispôsobí sa záujmu každej mamy.

Zúčastňuje sa MC ÚSMEV aj projektoch mimo priestorov materského centra?

Samozrejme. MC ÚSMEV spolupracuje s KSC Fontána a zapája sa do spoločných projektov. Naposledy sme sa prezentovali na Dni zdravia, 24. novembra 2010 predstavíme práce detí vyrobené v Tvorivých dielničkách v rámci projektu Deti deťom – aj my sa vieme zabaviť. Okrem spolupráce s Fontánou sa zapájame aj do ostatných podujatí zameraných na deti. Príkladom môže byť Šarkaniáda, kde šarkan vyrobený deťmi v ÚSMEVE získal 3. miesto.

Plánujete novinky, na čo sa môžeme tešiť?

V novembri odštartujeme veľký projekt – kurz masáže dojčiat do 1 roku. Prvé informačné stretnutie s inštruktorkou kurzu bude 18. novembra 2010 o 10:00 h. Samozrejme, že ani tento rok nebudú chýbať tradičné akcie ako návšteva Mikuláša 6.decembra či Vianočný večierok.

Aj touto cestou by som sa chcela poďakovať spoločnosti EKOM s. r. o. za zabezpečenie rekonštrukcie interiéru MC ÚSMEV. Deti majú krásne vymaľované, čisté a útulné prostredie na hranie. Naša vďaka patrí aj spoločnosti Domoss, Bytovému a metrovému textilu na Sasinkovej ulici za poskytnutie zľavy na nakupovaný tovar, všetkým členkám a ich rodinám, ktoré sa zapojili do rekonštrukcie.

MC ÚSMEV

A. HLINKU 39/41

92101 Piešťany

tel. 0948-537-157

MC na facebooku:

http://www.facebook.com/pages/Piestany-Slovakia/Materske-centrum-Usmev-v-Piestanoch/204292021043

Autor: jv  Foto: MC Úsmev

[nggallery id=267]

Populárne články