Connect with us

Rozhovory

Silvia Korvínová: Niekedy som spokojná hneď, niekedy prevlekám aj tri dni

Published

on

Reklama

Aktuálnym a predovšetkým stále pretrvávajúcim hitom súčasnosti je vykresľovanie ženy ako symbolu dokonalej krásy. Vyretušované tváre, asketicky vytvarované postavy, plasticky zdokonalené partie; jedna modelka/celebrita podobajúca sa druhej, to všetko sa valí na nás z obálok časopisov, televíznych reklám, internetu.

Tento „model“ sa snažia napodobovať mnohí a je možné ho vidieť hojne zastúpený aj v našich mestách. Niektoré ženy, bez rozdielu veku, loviace nové aktuálnosti do šatníka v nákupných strediskách, vysedávajúce na kávičkách, ponorené do plytkých debát o preexponovanom skrášľovaní sa, značkových šatách, topánkach, líčení, peniazoch. Vyvstáva rétorická otázka: „Čo dokážu okrem vyššie menovaného?“

Reklama

Protipólom môžu byť ženy, nevenujúce sa len svojej kráse, ale naopak tie, ktoré niečo vedia a pútajú ich rôzne záľuby, remeslá. V minulosti bolo normálne a zaužívané pliesť, vyšívať, háčkovať, variť, piecť. Nielen stereotypne vytvárať spotrebné produkty, na druhú stranu kreovať aj niečo hodnotné. Dá sa povedať, že mnohé činnosti si pomaly, no isto opätovne nachádzajú obľubu a vracajú sa naspäť „do rúk“ šikovných ľudí v nových formách: šperkárstvo, rôzne servítkové, obrúskové techniky, découpage, maľba na sklo a veľa iných.

Rozhodli sme sa preto pripraviť seriál o takýchto ženách. Dnes začíname rozhovorom so Silviou Korvínovou z Piešťan, ktorá si zamilovala prácu s polodrahokamami a korálkami. Fantázii sa medze nekladú a dôkazom sú aj jej originálne šperky.

Reklama

Zhovárala sa Petra Adamcová.

[singlepic id=4815 w=320 h=240 float=left]Ako si sa dostala k výrobe šperkov?

Boli to také dva faktory, ktoré ma k tomu posunuli. Jeden bol, že sme potrebovali darček pre známych do Holandska. Vtedy sme boli na jednej výstave šperkov a keď som ich videla, povedala som priateľovi, že také dokážem urobiť aj ja. A on, mi povedal, aby som to skúsila. Druhý faktor bol, že vždy keď som si kupovala nejaké náušnice alebo niečo, nikdy som nenašla to, čo by mi vyhovovalo.

Aký materiál na výrobu používaš?

Keď som sa začala pohrávať s myšlienkou výroby náramkov a náušníc, uvidela som knihu o výrobe šperkov. Konkrétne to bola výroba šperkov z polodrahokamov. Tak som sa začala o polodrahokamy zaujímať, vyhľadala som si možnosti ich objednania na internete a začala som pracovať. Prvé šperky som robila z obyčajného drôtu, ale zistila som, že sa rýchlo opotrebuje. Začala som teda používať striebro s doplnkami z polodrahokamov.

[singlepic id=4813 w=320 h=240 float=right]S akými kameňmi pracuješ?

Robím z koralov, fluoritu, to je môj obľúbený, potom achát v rôznych farbách, ametyst, vločkový obsidián, ónyxy. Tie možnosti využitia rôznych kameňov sú v podstate neobmedzené.

Koľko trvá výroba náramku, počnúc myšlienkou a končiac finálnym produktom?

To je rôzne. Mám dni, keď si sadnem, navlečiem kamene a som s výsledkom spokojná. Niekedy prevlekám, prerábam a vymýšľam aj tri dni. Tiež závisí od toho, či kujem drôt, či ho ohýbam alebo ho inak opracovávam.

Čo všetko vlastne pri výrobe náramkov a náušníc robíš?

Väčšinou tvarujem strieborné drôty rôznej hrúbky, omotávam korálky, robím z drôtov háčiky, druhá fáza je navlekanie a výroba samotného šperku.

[singlepic id=4803 w=320 h=240 float=left]Inšpiruješ sa pri tvorbe módnymi časopismi alebo internetom?

Doteraz sú to prevažne moje nápady, aj keď som sa pristihla, že keď vidím na niekom šperk, hneď si všímam detaily, ako a z čoho je vyrobený. Tak to je určitý spôsob inšpirácie. Keď som sa snažila niečo nájsť na internete, nič ma neoslovilo, nebolo to podľa mojich predstáv.

Pre koho sú Tvoje šperky určené?

Je to ručne vyrábaný produkt, tak už v tom je istá hodnota. Tiež je trvanlivý, pretože striebro je čistiteľné. Je možno pre konzervatívnejšie dámy, ktoré si zakladajú na tom, čo majú na ruke a chcú to mať dlhšie obdobie. Vyrábam šperky na rôzne príležitosti, denné nosenie, ale aj sofistikovanejšie so svarowskými krištáľmi na slávnostnejšie príležitosti.

[singlepic id=4780 w=320 h=240 float=right]Ako dlho sa venuješ tejto záľube?

S korálkami som pracovala ešte keď som chodila na strednú školu. Potom som načas prestala a teraz s novými komponentami pracujem asi pol roka.

Máš víziu, kam by si sa chcela v tvorbe posunúť?

Zatiaľ je to len moje hobby. Keď prídem z práce, je to pre mňa forma relaxu. Ostatné závisí od toho, či sa budú moje šperky ľuďom páčiť, a či bude po nich dopyt. Ak by bol, budem veľmi rada. Ak nie, nič sa nestane, budem to robiť naďalej ako hobby pre seba a mojich známych.

Ak by ste mali na Silviu Korvínovú nejaké ďalšie otázky, ktoré sme my nepoložili, pokojne ju môžete kontaktovať mailom na adrese design.by.eskay@gmail.com.

Foto: Silvia Korvínová a hug(o)photo agency – Tomáš Hudcovič

[nggallery id=172]


Populárne články