Connect with us

Rozhovory

Martina Moravcová: Druhý pár rúk príde vždy vhod

Published

on

Reklama

Rozhovorov s Martinou Moravcovou, našou najlepšou plavkyňou, olympijskou medailistkou a piešťanskou rodáčkou bolo už zverejnených veľa. Zväčša to bolo o plávaní a športových úspechoch. My sme Martinu poprosili o rozhovor na tému jej momentálne najväčšieho potešenia, dcérky Karolínky, ktorá sa narodila 17.júna 2010.

[singlepic id=2456 w=320 h=240 float=left]Ako ste prežívali tehotenstvo?

Reklama

Prvé dva mesiace som to znášala dosť zle, druhý trimester bol naopak úplne bezproblémový, a posledné tri mesiace už som bola znovu unavená, ťažká a menej pohyblivá. Vlastne presne ako sa píše v knižkách.

[singlepic id=2457 w=320 h=240 float=right]Bola Karolínka plánované dieťatko?

Reklama

Všetko veľmi voľne smerovalo k dieťaťu. Postupne som musela poľaviť v tréningu, pretože inak by snaha počať dieťa vychádzala nazmar. Ale našťastie bolo naše snaženie úspešné. Keď som otehotnela, tak okrem prvého trimestra, kedy sa neodporúča žiadna fyzická záťaž som plávala už len rekreačne. Neskôr sa mi pohyb a aktivita veľmi žiadali, lebo moje telo sa rozpínalo, rástlo a  potrebovala som sa uvoľniť.

Pre pôrod ste sa rozhodli na Slovensku, čo možno mnohých prekvapilo.

[singlepic id=2458 w=320 h=240 float=left]To, že som tehotná som sa dozvedela na Slovensku. Bola som tu na úvodných vyšetreniach,  spoznala som dobrých lekárov, jednak v Piešťanoch a jednak v Bratislave – Ružinove, kde sa o mňa začali starať. Samozrejme eventualita bola aj taká, že budem rodiť v USA, lebo nikdy presne neviete, čo sa môže stať, ako bude tehotenstvo prebiehať, či budem môcť cestovať. Našťastie v Amerike mi pred odletom povedali, že všetko je v poriadku, môžem letieť, a tak som v 33. týždni odletela na Slovensko. To rozhodnutie o pôrode u nás bolo ovplyvnené aj tým, že letá v Dallase sú veľmi horúce, teploty sa pohybujú nad 36 stupňov, takže by som musela byť s Karolínkou len vo vnútri domu odkázaná na klimatizáciu.

Ako sa ako čerstvá mamička cítite?

Musím povedať, že zatiaľ dobre, možno aj preto, že som doma v Piešťanoch, mám sa s kým podeliť o starosti, má mi kto v začiatkoch poradiť a pomôcť. Mám tu podporu blízkych, domáce prostredie. Druhý pár rúk príde vždy vhod, hlavne teraz, keď je ešte Karolínka maličká, nespinká úplne dobre, tak sa pri nej môžeme vystriedať.

[singlepic id=2461 w=320 h=240 float=left]Aká je Karolínka bábätko?

Aj keď nemám s čím porovnávať, myslím, že dobré. Čo mi hovorí aj rodina a okolie, že iné deti plačú oveľa viac. Karolínka je pokojnejšia, plače len keď je hladná, alebo má nejaký problém s bruškom. Teraz ale už je v období, keď začína viac vnímať a sledovať čo sa okolo nej deje. Plačom už si vie vynucovať pozornosť, tak sa učím rozlišovať plač a plač.

Prekvapilo Vás niečo, počas tehotenstva alebo po narodení dieťatka?

Áno, každý ma ubezpečoval, že sa nemusím obávať a nabraté kilá zhodím po pôrode mávnutím ruky. No ja môžem mávať rukami koľko chcem (smiech) … [singlepic id=2459 w=320 h=240 float=right]Vzhľadom na to, že som pribrala nadpriemerne, bude u mňa trochu trvať, kým sa vrátim k pôvodnej postave. Odhadujem, že môj šatník ešte minimálne pol roka nevyužijem.

Ako si bábätko užíva Váš manžel?

Manžel priletel na Slovensko pred pôrodom, odišiel späť do USA pracovať asi desať dní po pôrode. Užil si tak aj pár nocí nespania. Teraz sme denne v kontakte cez Skype, takže sprostredkovane sa vidíme. Znovu za nami priletí v auguste. Do Dallasu sa vrátime až v septembri, keď Karolínka absolvuje povinné očkovania a vyšetrenia. Prvých pár týždňov bude so mnou v USA ešte mamina, ale potom už to bude len na mne a manželovi.

[singlepic id=2462 w=320 h=240 float=left]Uvažujete po materskej dovolenke aj o návrate k profesionálnemu plávaniu?

Keď by som zvažovala, tak ma láka jedine účasť na mojej šiestej olympiáde. Na toto rozhodnutie mám pol roka, maximálne rok, potom už by som musela začať s tvrdým tréningom. Tak uvidím.

A na záver hypotetická otázka. Keď príde jedného dňa Karolínka za Vami, a povie, mami, plávanie mi ide, baví ma a chcem sa mu venovať profesionálne. Aká bude Vaša reakcia?

Keď jej plávanie naozaj pôjde, bude mať talent, ale najmä vôľu, určite jej nebudem brániť, práve naopak, budem ju v tom podporovať.

Zhovárala sa:  Petra Adamcová   Foto: hug(o)photo agency – Tomáš Hudcovič

Populárne články