Connect with us

Reklama

Aj po miernej zime nezabudnite na „klímu“ v aute

Published

on

Reklama
Reklama

Klimatizácia v aute sa v poslednej dobe stala nenahraditeľným spoločníkom. Obzvlášť s prichádzajúcimi teplými dňami.

SERVIS-KLIMA-pnky-350x200

Počas jej používania však dochádza k postupnému zanášaniu nečistotami. Klimatizácia najmä vo výparníku kondenzuje vodu. Pri jej strete s nečistotami vzniká ideálne prostredie pre množenie plesní, baktérii, vírusov a mikroskopických húb. Voda však pri veľkých teplotných rozdieloch kondenzuje prakticky v celom klimatizačnom potrubí. Človek s oslabenou imunitou si tak môže privodiť silnú alergickú reakciu, zápal dutín, či angínu.

Najmä alergici asi vedia, o čom píšeme. Je možné, že vaša prvá jarná nádcha, či bolesť hrdla, nie sú následkom prechladnutia alebo „zachladenia sa“ klimatizáciou v aute, ale práve pôsobením baktérii, ktoré celú zimu čakali na svoju príležitosť.

Reklama

Klimatizácia by sa mala čistiť minimálne raz ročne. Často však do servisu ľudia zájdu, až keď nezdravé prostredie klímy začnú cítiť a zápach po pustení klímy sa stáva neznesiteľný. Neprečistená klimatizácia môže do interiéru auta vypúšťať osemkrát viac baktérii ako sa nachádza v bežnom vzduchu.

V horšom prípade servis navštívia majitelia áut, na ktorých klimatizácia už nefunguje vôbec. I keď sa klimatizácia javí ako bezúdržbová, tak isto ako o vysávač, či iné hygienické zariadenie, aj o klimatizáciu sa musíme starať. Pri bežnej kontrole v rámci „povinnej“ servisnej prehliadky sa klimatizácia kontroluje, takže problém s nečistotami sa týka najmä starších vozidiel, ktoré už značkový servis nenavštevujú.

Kontrola a čistenie klimatizácie trvá maximálne hodinu. Bežná cena v servisoch, napríklad značiek Suzuki, Renault či Dacia nestojí viac ako 34,90 €. Pripláca sa za peľový filter, prípadne za potrebné náhradné diely. Po samotnej kontrole sa klimatizácia dezinfikuje prostredníctvom dezinfekčných sprejov či ozónom. Pri čistení klimatizácie je ideálne vymeniť aj peľový filter, pokiaľ ho máte v aute dlhšie ako jeden rok, keďže práve ten zachytáva najviac nečistôt pred vstupom vzduchu do samotného klimatizačného systému.

Počas jarnej akcie ponúka autorizovaný servis ELA CAR s.r.o. klientom vozidiel Renault a Dacia kontrolu a vyčistenie klimatizácie len za 1 €. Prídite si teda vyčistiť klimatizáciu Vášho Renaultu či Dacie práve k nám – veď Vás to takmer nič nestojí!

(PR)

Populárne články