Connect with us

História

Pamätihodnosti mesta: Kolonáda

Published

on

Reklama
Reklama

Kolonáda pozostáva z obchodných priestorov, ktoré spolu s bytovými domami tvoria rozsiahly polyfunkčný komplex. Užitočná mestská promenáda je v celej svojej dĺžke prekrytá a poskytuje ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Tieto prvky sú typické pre kúpeľné stavby. Objekt vznikol v rokoch 1958 – 1962 podľa návrhu Milana Šavlíka a je súčasťou prvého veľkého povojnového urbanistického celku nazvaného „Stred“. 

kolonáda (12)

Objekt Kolonády vznikol v rokoch 1958-1962 podľa projektu architekta Milana Šavlíka. Stavebné pozemky sa získali sčasti asanáciou staršej zástavby jedného úseku Winterovej ulice a sčasti v prielukách troch priľahlých ulíc (Kalinčiakova, Royova, Kukučínova). Mestotvornosť a humánne znaky robia z tohto prvého po vojne postaveného súboru jednu z miestne najpodnetnejších realizácií celého povojnového obdobia.

kolonáda (10)Architekt Milan Rastislav Šavlík sa narodil v roku 1928 v Šenkviciach. Zúčastnil sa mnohých architektonických súťaží a publikoval v odbornej praxi, postupne študoval na školách České vysoké učení technické v Prahe, Slovenská vysoká školu v technická v Bratislave a Akadémia výtvarných umení v Prahe. Medzi jeho najvýznamnejšie realizácie patrí Vysokoškolský internát v Nitre, Detská nemocnica v Žiline, Niekoľko obytných domov v Bratislave /Palisády, Sokolská, Saboóva ulica/, Sanatórium a balneoterapia Krym v Trenčianskych Tepliciach, Nemocnica v Galante, Nemocnica s poliklinikou v Trebišove,
Nemocnica Kramáre v Bratislave, ktorú navrhol so spoluautormi Oldrichom Černým, Štefanom Imrichom, Richardom Pastorom, Jaroslavom Rajchlom, Závodné Kluby v Národnom podniku Trikota vo Vrbovom, Národný podnik Tesla v Nižnej a Fakultnú nemocnicu s poliklinikou v zdravotnom areáli Bratislava – Rázsochy. V roku 1976 získal Cenu Dušana Jurkoviča za projekt Sanatória a balneoterapie Krym v Trenčianskych Tepliciach.

Reklama

kolonáda (9)kolonáda (7)kolonáda (6)kolonáda (11)kolonáda (8)kolonáda (1)kolonáda (5)kolonáda (4)kolonáda (2)

-lt/Zdroj: Pamätihodnosti mesta Piešťany, sk.wikipedia.org/Foto: lt-

Populárne články