Connect with us

Blogy

Blog Lucie Drábikovej: Akých turistov chceme v Piešťanoch?

Published

on

Reklama

Žijeme v Piešťanoch už takmer sedem rokov. Žije sa tu z nášho pohľadu veľmi dobre, najmä pre deti je tu veľa možností, či už ide o šport, kultúru, záujmové krúžky, pôsobí tu skautský oddiel, ktorý deťom ticho závidím. Všade kam potrebujem, sa dostanem za pár minút autom, za o pár minút viac pešo alebo na bicykli.

Reklama

Prvý raz som sa s hrdosťou na rodisko stretla práve v súvislosti s Piešťanmi. Piešťanka, s ktorou som bola na prijímačkách, mi o nich tak nadšene hovorila, že som jej úprimne závidela a navyše, bola som veľmi zvedavá na mesto, ktoré má takých hrdých obyvateľov. Vtedy som ani netušila, že o pár rokov budem medzi nich patriť aj ja.

Reklama

Pre mňa je bývanie v Piešťanoch bonusom, lebo vyjdem z domu a o pár minút som pri Sĺňave, na Kúpeľnom ostrove alebo na Lide. Tým, že žijem v kúpeľnom meste, mám pocit, akoby som bola na dovolenke. Nakoľko je cestovný ruch pre naše mesto dosť významnou témou, zamýšľam sa nad ním častejšie. Nie som odborník, toto sú len postrehy mňa ako matky a obyvateľky Piešťan.

Ak by ste mi povedali slovné spojenie „cestovný ruch“ pred pár rokmi, určite by mi naskočila predstava zahraničných hostí, hotelov, sprievodcov nasledovaných zástupom turistov a podobne. Teraz to už vidím inak. Môj pohľad ovplyvnil okrem iného ročný pobyt v Prahe a potulky po Čechách, ale aj Piešťany, ich okolie a tiež dovolenka na Liptove.

Tým, že som mamou troch detí, máme trochu iné potreby a predstavy. To, čo je pre mňa, manžela a našu rodinu celkovo dôležité, nie je nejaký špeciálny luxus, ale sú to úplne prozaické veci, ako príroda a pekné prostredie, kvalitné, chutné jedlo za normálnu cenu, bývame radi v malých penziónoch – kým sme mali bábätká, volili sme tie najmenšie z ohľadu na ostatných hostí. Oceňujeme možnosti navštíviť malé farmy, hrady, zrúcaniny, nadchýňame sa vodným vtáctvom, pávmi a korytnačkami v jazierkach. Dobre vybavené ihriská nás vždy potešia. V poslednej dobe tým, že najmenšia dcéra dorastá do škôlkarského veku, objavujem nové ihriská po Piešťanoch a celkom sa teším súčasnej ponuke, ktorú ešte doplní vysúťažené Žihadielko.

 

Myslím, že ak by sme v Piešťanoch a okolí uvažovali nad cestovným ruchom so širšou optikou, než sú iba kúpele a ich hostia, alebo kongresová turistika, mohli by sme vidieť a možno aj lepšie rozvíjať to bohatstvo a potenciál, ktorý tu naozaj máme. Aj pre hostí zo Slovenska, Čiech, ktorých sem chodí dosť veľa. Pre rodiny s deťmi. Ak sa zamyslím, vidím veľa možností, nielen miestne reálie, ale aj zaujímavosti okolia a podujatia, ktorých tu máme naozaj požehnane. Či už sú to farmy, ako Ľubina, Bojná alebo Nový Zéland, hrady a ich zrúcaniny Tematín, Čachtice, Beckov.

Máme tu kolookruh Sĺňavy s nádherným výhľadom na chránené vtáčie územie Výsadba. Máme tu Váh s množstvom vodných vtákov, labute, kačice, čajky. Na Kúpeľnom ostrove pávy, korytnačky, rybičky, bažanty. Kúsok nad Piešťanmi Furmana s množstvom jeleňov a inej diviny, Čertovu pec s prasiatkami, kozičkami, sliepkami a zaujímavou jaskyňou. Park miniatúr hradov. V okolí je množstvo turistických trás aj cyklochodníkov, ktorých označenie je priebežne obnovované a dopĺňané.

S kúpaním je to menej rozmanité, ale dá sa vybrať. Je tu staručká Eva, ktorá má svoje čaro, prírodné prúdy na Váhu či nafukovací „akvapark“, ktorý už zvládol dve sezóny. Okrem toho na okolí máme Pino pláž pri Hornej Strede. Možnosti kúpania a welnesu rôzneho druhu ponúkajú aj kúpeľné domy a hotely.

Osobne ma inšpirovalo, ako sa svojej úlohy zhostili na Liptove, kde sa dá aj s malými deťmi podniknúť všeličo za rozumné ceny. Vodné plochy, minifarmy a prírodu tu máme na okolí tiež. Možno by sa dalo rozvíjať možnosti využitia vodných plôch na Váhu a Sĺňave, okružné plavby máme, možno člnkovanie, birdwatching…

Priamo v meste máme dva príjemné parky s množstvom zelene. Cestu od hotela Thermia ku Krajinskému mostu lemuje platanová alej. Vedľa mohutného betónového Domu umenia môžeme visacím mostom prejsť na civilizáciou minimálne poznačený ostrov Lido. Z jeho cípu je pekný výhľad na Kolonádový most a rieku. V centre je množstvo kaviarničiek, dobré reštaurácie. Historickými budovami Piešťany neoplývajú, máme tu však krásny a jedinečný Kolonádový alebo Sklený most so sochou Barlolámača,  úchvatné súsošie Milenci od významného slovenského sochára Alexandra Trizuljaka.

Čo tak prilákať sem práve tie rodiny? Myslím, že prostredie je tu pre rodinnú dovolenku ideálne. Myslím, že toto je jedna z ciest, ktorou by sme sa mohli uberať. Na to je však potrebné spájať sily a informácie. To sa už do istej miery deje. Cestovný ruch nás nemusí rušiť, nemusí byť iba o ohromných investíciách a masových zájazdoch, ale môže priniesť aj úplne obyčajných návštevníkov, akými sú ľudia ako my.

Foto: Lucia Drábiková

Populárne články