Connect with us

Blogy

Blog Jána Jánošíka: Bazén v pri futbalovom štadióne – otázky a odpovede

Published

on

Reklama
Reklama

Na TV Karpaty som si vypočul diskusiu viceprimátora Michala Hyneka  a  poslancov MsZ Andreja Klapicu a Petra Jančoviča. Okrem iného diskutovali aj na tému bazéna v Mestskom parku v blízkosti futbalového štadióna a v diskusii bol  prirovnávaný projekt tohto bazéna k bazénu pri rodinnom dome.

SnímkavToto prirovnanie a taktiež to, že  mi včera v mailovej schránke skončil e-mail občana Piešťan, ktorý sa týkal tejto témy, pričom potencionálneho investora som predstavil a uviedol na novembrovom zastupiteľstve, ma primälo, aby som sa pokúsil občanom objasniť a priblížiť zamýšľaný projekt. Uverejňujem preto najskôr spomínaný mail:

S odstupom času by som sa chcel spýtať na niekoré veci súvisiace s kúpaliskom. Počíta sa aj s využitím termálnej vody? Kapacita sa mi zdá trochu malá a zrejme to bude slúžiť väčšinou pre športovcov. No, ale to už je vec investora. Bude aj za prenájom plochy platiť? Zaujalo ma , že by po desiatich rokoch malo kúpalisko prevziať mesto. Ale keď som si to lepšie prečítal , tak to je len ochota investora. Vy ste to už odsúhlasili, alebo prisľúbili ? Ono to už po desiatich rokoch bude potrebovať zrejme vymeniť komplet technológiu, opraviť budovu i bazén. Pozrite v akom stave je Galandia. Galanta musela kúpalisko zavrieť pre havarijný stav , Peniaze na opravu nemajú / čo urobili so ziskom, alebo nebol žiadny? Asi prejedli! / a hrozí im vrátenie peňazí z EU fondov, lebo tam bola podmienka užívania objektu na tento účel práve 10 rokov. A to ešte neuplynulo! Ono sa to teraz v poslednej dobe takto stavia. Hlavne lacno, aby sa čo najskôr vrátili investície s primeraným ziskom a po nás potopa. Tak ako u nás Centroom. To kúpalisko môže byť aj Danajský dar. Pozrite čo nás stojí Zimný štadión, teraz pribudla basketbalová hala / opravy, údržba , prev. náklady?/ a ďalšie športové objekty v mestskom vlastníctve. Z tohto dôvodu je  dobre, že sme nedostali tréningovú halu hokejistov. Senec to asi poteší!  Podobne i  finančný premiérov dar na nefunkčnú hokejovú halu Kežmarčanom. Odčerpá im to nové peniaze z chudobného rozpočtu na prevádzku haly. To je tiež Danajský dar. To ako by ste chudobnému darovali Mercedes. Treba byť v týchto veciach opatrný. Dúfajme, že to dobre dopadne. To by sme si iste všetci priali.

a moju odpoveď:

Reklama

Investora pre výstavbu kúpaliska v mestskom parku som uviedol a predstavil  ešte na novembrovom MsZ a odvtedy hľadáme a dolaďujeme podmienky výstavby bazéna. Tento proces ešte nie je ukončený, a preto ani odpoveď nie je ešte záväzná, ale pokúsim sa objasniť aspoň niektoré veci, ktoré sú už ako tak známe.

1.  S využitím termálnej vody sa v tomto bazéne nepočíta. Termálne voda – jej využívanie sa riadi zložitým procesom povoľovania a preto investor od tejto možnosti ihneď v úvode upustil. Rovnako termálna voda nie je vhodná do plaveckého bazéna.

2. Dĺžka bazéna má byť 25 m a kapacita bola upravená na 6 dráh, /hĺbka 1,2-1,6m/ čo je podľa investora akýsi kompromis medzi požiadavkami plaveckých oddielov a návratnosťou investície. S počtom dráh sa okrem iného totiž zväčšuje rozpätie konštrukcie a tým sa celá strešná konštrukcia predražuje, s hĺbkou množstvo vody a tým prevádzkové náklady.

3. Mesto asi /tento  variant je najpravdepodobnejší/ predá investorovi požadovaný pozemok na výstavbu bazéna za symbolickú cenu, a teda je celkom prirodzené, že bude chcieť pozemok naspäť. Otázkou je doba, za ktorú investor odovzdá pozemok aj s plavárňou mestu. Áno… súhlasím s Vami. Príklad Galandie je odstrašujúci… ale nakoniec aj nášho zimáku, ktorý každoročne pýta nejaké investície. Máte však pravdu, že vrátenie plavárne do správy a majetku mesta môže byť aj Danajský dar….. nuž budeme  snažiť hľadať kompromis. Najpravdepodobnejšie a najschodnejšie by bolo, keby sme to po istom čase dostali späť do majetku mesta, ale vzápätí by sme plaváreň prenajali investorovi za podmienok, ktoré by sa dohodli k vzájomnej akceptovateľnosti.

Momentálne je  /vzhľadom na situáciu s plávaním  v meste/ najdôležitejšie, aby čo najskôr investor začal stavať, aby mesto nemuselo plavcov vyhnať do okolitých miest, alebo každoročne platiť cca 60-tisíc prenájom za starý bazén v hoteli Sorea -Sĺňava.

Zostáva mi iba dúfať, že dohoda medzi investorom a vedením mesta bude uzatvorená čo najskôr a tak budeme môcť občanom tohto mesta prisľúbiť, že problém plávania bude čoskoro vyriešený.

Ján Jánošík

PS: bližšie informácie o architektonickom vzhľade bazéna a jeho technických parametroch, ako aj o podmienkach zmluvy medzi investorom a mestom budú zverejnené, akonáhle bude zmluva odladená oboma stranami.

Populárne články