Úvod Blogy Blog Jána Jánošíka: Bazén v pri futbalovom štadióne – otázky a...

Blog Jána Jánošíka: Bazén v pri futbalovom štadióne – otázky a odpovede

12
ZDIELAŤ
REKLAMA
Mestska zahrada

Na TV Karpaty som si vypočul diskusiu viceprimátora Michala Hyneka  a  poslancov MsZ Andreja Klapicu a Petra Jančoviča. Okrem iného diskutovali aj na tému bazéna v Mestskom parku v blízkosti futbalového štadióna a v diskusii bol  prirovnávaný projekt tohto bazéna k bazénu pri rodinnom dome.

SnímkavToto prirovnanie a taktiež to, že  mi včera v mailovej schránke skončil e-mail občana Piešťan, ktorý sa týkal tejto témy, pričom potencionálneho investora som predstavil a uviedol na novembrovom zastupiteľstve, ma primälo, aby som sa pokúsil občanom objasniť a priblížiť zamýšľaný projekt. Uverejňujem preto najskôr spomínaný mail:

REKLAMA
ON Semi 1
ON Semi 2
ON Semi3

S odstupom času by som sa chcel spýtať na niekoré veci súvisiace s kúpaliskom. Počíta sa aj s využitím termálnej vody? Kapacita sa mi zdá trochu malá a zrejme to bude slúžiť väčšinou pre športovcov. No, ale to už je vec investora. Bude aj za prenájom plochy platiť? Zaujalo ma , že by po desiatich rokoch malo kúpalisko prevziať mesto. Ale keď som si to lepšie prečítal , tak to je len ochota investora. Vy ste to už odsúhlasili, alebo prisľúbili ? Ono to už po desiatich rokoch bude potrebovať zrejme vymeniť komplet technológiu, opraviť budovu i bazén. Pozrite v akom stave je Galandia. Galanta musela kúpalisko zavrieť pre havarijný stav , Peniaze na opravu nemajú / čo urobili so ziskom, alebo nebol žiadny? Asi prejedli! / a hrozí im vrátenie peňazí z EU fondov, lebo tam bola podmienka užívania objektu na tento účel práve 10 rokov. A to ešte neuplynulo! Ono sa to teraz v poslednej dobe takto stavia. Hlavne lacno, aby sa čo najskôr vrátili investície s primeraným ziskom a po nás potopa. Tak ako u nás Centroom. To kúpalisko môže byť aj Danajský dar. Pozrite čo nás stojí Zimný štadión, teraz pribudla basketbalová hala / opravy, údržba , prev. náklady?/ a ďalšie športové objekty v mestskom vlastníctve. Z tohto dôvodu je  dobre, že sme nedostali tréningovú halu hokejistov. Senec to asi poteší!  Podobne i  finančný premiérov dar na nefunkčnú hokejovú halu Kežmarčanom. Odčerpá im to nové peniaze z chudobného rozpočtu na prevádzku haly. To je tiež Danajský dar. To ako by ste chudobnému darovali Mercedes. Treba byť v týchto veciach opatrný. Dúfajme, že to dobre dopadne. To by sme si iste všetci priali.

a moju odpoveď:

Investora pre výstavbu kúpaliska v mestskom parku som uviedol a predstavil  ešte na novembrovom MsZ a odvtedy hľadáme a dolaďujeme podmienky výstavby bazéna. Tento proces ešte nie je ukončený, a preto ani odpoveď nie je ešte záväzná, ale pokúsim sa objasniť aspoň niektoré veci, ktoré sú už ako tak známe.

1.  S využitím termálnej vody sa v tomto bazéne nepočíta. Termálne voda – jej využívanie sa riadi zložitým procesom povoľovania a preto investor od tejto možnosti ihneď v úvode upustil. Rovnako termálna voda nie je vhodná do plaveckého bazéna.

2. Dĺžka bazéna má byť 25 m a kapacita bola upravená na 6 dráh, /hĺbka 1,2-1,6m/ čo je podľa investora akýsi kompromis medzi požiadavkami plaveckých oddielov a návratnosťou investície. S počtom dráh sa okrem iného totiž zväčšuje rozpätie konštrukcie a tým sa celá strešná konštrukcia predražuje, s hĺbkou množstvo vody a tým prevádzkové náklady.

3. Mesto asi /tento  variant je najpravdepodobnejší/ predá investorovi požadovaný pozemok na výstavbu bazéna za symbolickú cenu, a teda je celkom prirodzené, že bude chcieť pozemok naspäť. Otázkou je doba, za ktorú investor odovzdá pozemok aj s plavárňou mestu. Áno… súhlasím s Vami. Príklad Galandie je odstrašujúci… ale nakoniec aj nášho zimáku, ktorý každoročne pýta nejaké investície. Máte však pravdu, že vrátenie plavárne do správy a majetku mesta môže byť aj Danajský dar….. nuž budeme  snažiť hľadať kompromis. Najpravdepodobnejšie a najschodnejšie by bolo, keby sme to po istom čase dostali späť do majetku mesta, ale vzápätí by sme plaváreň prenajali investorovi za podmienok, ktoré by sa dohodli k vzájomnej akceptovateľnosti.

Momentálne je  /vzhľadom na situáciu s plávaním  v meste/ najdôležitejšie, aby čo najskôr investor začal stavať, aby mesto nemuselo plavcov vyhnať do okolitých miest, alebo každoročne platiť cca 60-tisíc prenájom za starý bazén v hoteli Sorea -Sĺňava.

Zostáva mi iba dúfať, že dohoda medzi investorom a vedením mesta bude uzatvorená čo najskôr a tak budeme môcť občanom tohto mesta prisľúbiť, že problém plávania bude čoskoro vyriešený.

Ján Jánošík

PS: bližšie informácie o architektonickom vzhľade bazéna a jeho technických parametroch, ako aj o podmienkach zmluvy medzi investorom a mestom budú zverejnené, akonáhle bude zmluva odladená oboma stranami.

REKLAMA

12 KOMENTÁRE/OV

 1. Je treba podotknúť,že basketbalová hala je súkromným majetkom p.Neráda a nie mesta…To sa dopisovateľ mýli !!!Nie som zástancom tohoto projektu pretože:
  -za obeť padne množstvo stromov a rastlinstva v tak krásnej oblasti ako je park
  -Piešťany doslova plávajú na termálnej vode-bývalý VKÚ získal povolenie na čerpanie termálnej vody za relatívne krátky čas-prečo to nie je možné aj pre budúci komplex?
  -a čo pólisti hľbka vody je predpokladám pre ich šport nedostatočná
  -špičky plaveckého športu dosiahli pri tréningovom procese v TERMÁLNEJ VODE v Piešťanoch maximálne výkony napr. L.Bačík,J.Vršanský,bratia Fričovci,….atď. Tvrdenie,že v termálna voda nie je vhodná pre plavecký a vodnopólový šport je úplný nezmysel !
  -náklady na vyhrievanie vody sú tiež nezanedbatelné !
  Verím,že poslanci sa budú riadiť zdravím rozumom a takýto projekt nepodporia !!!!

 2. Horeuvedený projekt plaveckého bazéna je najrýchlejší a momentálne najreálnejší spôsob ako môžu mať Piešťany vlastný plavecký bazén.
  Navrhované miesto je tiež vhodné, nakoľko sa jedná o ohradenú časť futbalového štadíóna zničenú vývozom hliny a stavebnými mechanizmami z výstavby haly (teda okrem pár starých náletových topoľov tam žiadne vzácne rastlinstvo nie je a ani nebolo).
  Toto miesto konečne bude mať zmysluplné využitie. A čo sa týka termálnej vody, predpokladám že sám investor je dostatočne kompetentný aby si vyhodnotil ekonomickú návratnosť projektu a to, akú vodu bude používať.
  Pán Janošík držím vám palce, nedajte sa znechutiť, kašlite na kecalov a kuvikov (aj vďaka nim chodíme plávať všelikde inde), držím vám a zastupiteľstvu palce a dúfam že tento projekt bude dotiahnutý až do konca.

 3. Myslím si že keď sa už konečne po rokoch má postaviť bazén prečo zasa kompromis. A čo požiadavka vodného póla ? Hĺbka vody je určite nevyhovujúca a počet dráh tiež. Bazén s takýmito rozmermi je teraz na Sĺňave a kapacita je nevyhovujúca. Postavme už konečne v Piešťanoch niečo čo budeme slúžiť širokej verejnosti, športovcom a mládeži.

 4. Laik žasne, odborník sa diví. Stavať bazén s termálnou vodou v Piešťanoch sa zrazu nedá. Ako to zvládli naši otcovia a dedovia?

 5. peterj, v bode 2. sa o tvojich námietkach pomerne jasne píše:
  „S počtom dráh sa okrem iného totiž zväčšuje rozpätie konštrukcie a tým sa celá strešná konštrukcia predražuje, s hĺbkou množstvo vody a tým prevádzkové náklady.“
  Kto zaplatí viac dráh a väčšiu hĺbku? Pólisti, mesto, alebo ty? :)
  Myslím že podobná diskusia tu už bola keď sa riešil pred niekoľkými rokmi 1. variant bazéna pri futbalovom štadióne. Nakoniec to skončilo pri takej nezmyselnej cene za bazén, že bol nerealizovateľný.
  Myslím že väčšinu obyvateľov mesta trápi, že si nemajú ani kam ísť po robote zaplávať, to treba riešiť prioritne – teda mesto má v prvom rade riešiť bazén pre rekreačné plávanie obyvateľov.
  Požiadavky športovcov majú prioritne riešiť ich zväzy a sponzori.

 6. ďakujem provokatérovi za odpoveď „petrovi j“ na otázku prečo kompromis… iba dodávam, že to nie je projekt, ktorý financuje mesto.. je to komerčný projekt podnikateľa a preto ten kompromis…to je asi ako pri kúpe auta… Mercedes alebo Skodu?… nuž, ak na to máš kúp si Mercedes, ale ak si finančne obmedzený tak asi kúpiš Skodu…budeš sa ihneď voziť a dokážeš ju aj splatiť v rozumnom čase. Pólisti zrejme neodídu z Evy… majú tam cez leto pomerne dobré podmienky a mesto sa v rámci možností snaží ich aktivity podporiť….. cez zimu je to horšie, ale aj to by sa asi dalo, keby bola vôľa a záujem tento problém riešiť zo strany vedenia mesta.
  K tomu príspevku od „kb“. Žiaľ je to tak. „Žaba“ na prameni a to takmer doslova sú Kúpele, resp. spoločnosť ktorá kúpele vlastní /majú 90% majetkový podiel/. Ale pre plávanie nie je termálna voda až tak dôležitá. Ak tu naozaj vyrastie Aquapark, tak sa snáď ľudia dočkajú v jeho areáli aj bazéna s termálnou vodou… ale to je už úplne iná téma.

 7. pán Jánošík máte pravdu a realitu nechcú niektorí vidieť a „agresor „nebol v škole keď nám pripomínali na prednáškach že vysoká škola nie je patent na rozum.On žije na mesiaci a tam možno nemajú ani vaňu no a o preťažení podložia v centre vďaka záťaže vzniknutej „krásnymi “ stavbami to je stará známa vec /pieščany- od slova piesok …/ aj tam bola kedysi hlina.Ale to som odbočil.Eva bude a bude fungovať nás už nebude a tľci kritici – ani nevedia plávať .

 8. No , takže po vzore pána Jánošíka a iných odporcov podpory PN hokeja :
  To vážne dáme zadarmo súkromnému investorovi lukratívny pozemok v Piešťanoch za účelom prevádzania jeho biznisu? Pre koho to vlastne bude stavať , pre tých 30 ľudí denne , čo sa tam prídu okúpať ? Veď ani pólisti v tom bazéne nemôžu trénovať… ja plávať neviem , tak nech si podnikateľ pozemok kúpi a ľudia čo chcú chodiť plávať , nech si priplatia alebo nech si nájde sponzora na kúpu pozemku… môj syn hrá florbal , ja tam chcem florbalovú halu … trápne , však pán Jánošík a spol.

 9. johny ono to dopadne tak,že normálne sa tam pre verejnosť veľa času nebude nemaj obavy budeš prekvapený ako rýchle sa natlačia tam osobnosti ktoré mali a mohli sa angažovať v tomto probléme len do nedávna im pod zadkom nehorelo.
  Ano a preto treba využiť to čo máme a tie nezmysly o súkromnom vlastníkovi to sú problémy ktoré sa dajú zvládnuť len niektorým tľkom to nedochádza a ani nedôjde.
  Nie vždy sa oplatí byť vlastníkom za určitých okolností je prenájom lepšia varianta.A hlavne to poznali vonku.
  Galandia rozhodne nemá dočasnú uzáveru kôli vode.Voda z geotermálneho prameňa ktorú používajú na ohrev vody v komplexe nemá prakticky žiadne liečivé účinky a jej chemické zloženie je slabé.Preto sme tam boli iba dva krát pri našom návrate na Slovensko.To už iné zloženie má Vrbov ale tam majú nerezové vane a problémy nemajú takže to neobstojí,
  Z toho vychádza že budeme mať nejakú 25m vaničku a okolo kopec bufetov a všelijakých blbín.
  Aquapark všetci čo sme si zvykli na Aquaparky s veľkým – A vieme ,že to by musel byť so zlatým vodotryskom .Nehovoriac že niektoré už skončili pre finančné problémy vrátane plavární.
  No a využitie termálnej vody našincom ak na to nemajú jedine tak v teplom ramene ale to tľci nevidia.Ale je jedno miesto kde to všetko už dávno bolo a ešte je a bude ešte dlho to mi ver.

 10. pán Johny….. postavte mu halu na florbal… dáme Vám pozemok za 1 € a po 15 tich rokoch ´vrátite ten pozemok aj halu mestu….. Tak čo?… dohodneme sa?…záverom dobrá rada…. najprv si prečítajte o čom sa hovorí a potom píšte….hokej tu radšej nespomínajte.. to je úplne iná téma… štadión patrí totiž mestu…kiež by patril ŠHK…bolo by to pre občanov mesta lepšie .

 11. Po parkoch behali pávy, na Eve pišťali dievčatá
  Ak si náhodný čitateľ brožovaného sprievodcu kúpeľmi prelistuje a začíta sa do jej obsahu, nadobudne presvedčenie, že pobyt v Piešťanoch sa rovná raju na zemi.

 12. pán Jánošík , ďakujem za ponuku , môj syn je skromný, stačí mu telocvičňa … mojím príspevkom som chcel len poukázať ,ako sa typicky slovensky ( primitívne ? )dá reagovať aj na iné témy , ako je hokej v PN . Samozrejme budem rád , keď tu bude plaváreň tak ako som rád aj za iné možnosti športového vyžitia v PN … Osobne si myslím , že je hanba , že práve v PN sa musíme tak dlho zaoberať takou samozrejmosťou ako výstavba mestskej plavárne. Z hľadiska perspektívy rozvoja mesta , je podľa mňa nevyhnutnosťou práve aquapark , inak to tu môžeme zabaliť…. mesto starne , ceny nehnuteľností idú dole a dostávame sa na úroveň okolitých miest , akurát bez možnosti zamestnania sa v priemysle … Neodpustím si aj ja jednu radu … opatrne s tým ponúkaním pozemkov za 1 euro , nie sú o nič viac vaše , ako moje…

NAPÍSAŤ KOMENTÁR