Connect with us

Adriana Drahovská

Blog Adriany Drahovskej: Do OLKS by sa malo zapojiť viac Piešťancov

Published

on

Reklama
Reklama

Vyhodnotenie ankety k Otvoreniu letnej kúpeľnej sezóny, ktoré som „načala“ v minulotýždňovom blogu, kde som sľúbila uviesť návrhy na zmeny od respondentov pre organizátorov, dokončím v dnešnom príspevku. Námetov bolo naozaj neúrekom, a preto som sa rozhodla rozdeliť výsledky do dvoch blogov. Niektoré z vyjadrení sa podobajú a veľa z respondentov nemalo žiadne návrhy na zmenu. Niektorí sa zasa rozpísali pri iných otázkach, ale zaradili sme ich aj do tejto kategórie, pretože môžu byť podnetné pri príprave OLKS. A čo navrhovali viacerí účastníci? Napríklad aby sa zapojili aj podnikatelia z Winterovej ulice, či pridali miestni umelci. OLKS bude v tomto roku oslavovať štvrťstoročie svojho vzniku a tak by si možno zaslúžila, aby sa Piešťanci pri jej príprave trochu viac zainteresovali…

graf navrhy na zmenu

 

Graf sme museli trochu zjednodušiť, pretože inak by sme potrebovali oveľa viac stĺpcov, a tak návrhy uvádzame aj „v plnom znení“.

Reklama

Návrhy na zmeny či doplnenie programu od účastníkov ankety k Otvoreniu letnej kúpeľnej sezóny:

Väčšia propagácia v TV a rozhlase.

Detské atrakcie, kúzelník, skákací hrad a pod.

Väčšia účasť obyvateľov PN.

Viac programu pre mladých.

Slovan – niečo s ním urobiť, zakryť.

SlovanAdam Ďurica, Richard Muller…

Účasť partnerských miest.

Kaskadérska motorkárska šou.

Presunúť na marec, sprievod by mal vychádzať z Kocuríc.

Prezentácia pred tribúnou bola vyslovene zlá, nedostatočný priestor pre divákov, len pre vyvolených hostí.

Propagovať miestnu hudbu – Povoja, dychovky z okolia, moderná hudba v podaní miestnych hudobných zoskupení.

Zmenil by som ráz sprievodu (neupresnené).

Prezentácia firiem na Winterovej ulici.

Viac slov, muziky.

Neuberal by som, skôr pridal.

Viac programu na Winterovej, viac prezentácií umeleckých súborov.


Sprievod zoradiť tak, aby školy išli za školami, folklór za sebou, mažoretky, folklórne súbory, pochodovanie predstaviteľov MsÚ, v parku viac slovenských piesní pod mušľou, nie anglické.

Viac propagovať domáce umelecké aktivity.

Aby sprievod začínal skôr.

Viac aktivít na Winterovej ulici, prezentácia podnikania, firiem z Winterovej ulice.

Viac akcií na Winterovej ulici, podpora a prezentácia podnikateľov z Winterovej ulice.

Som spokojná.

Zahraničný hosť, napr. z partnerských miest.

Zmeniť organizátorov.

Všetko zmeniť.

Vymeniť vedenie kultúry.

Odborný kolektív organizátorov nie je odkázaný na návrhy laikov.

Vynechať profesionálne konferovanie – hrozne drahé!, zaradiť koncert Coro Laudamus, plus športové aktivity, zvážiť kratučký program na jeden deň, prizvať kompetentných ľudí na výber a zostavenie programu. Hrubý nedostatok – prezentácia škôl ako prvomájový sprievod, neúcta k deťom, učiteľom. Dôvod – príprava programu, zhadzovanie šiat. Toto ja volám Hurá akcia a nekvalitná.

Súťaže a športové aktivity, väčšia propagácia a lepšie zabezpečenie odpadkových košov, ktoré tento rok veľmi chýbali.

Miesto pre návštevníkov, strieška, nie dychovka v nedeľu.

Country kapely, plynulý priebeh sprievodu, menšie medzery.

Finančná účasť kúpeľov nutná, niečo o histórii kúpeľníctva, veselý zámer, spoločná zábava s tancom pred Kursalonom.

Slniečko.

Povoja, viac zapojiť deti, viac voda – zapojiť kúpele, je to sezóna, propagácia, procedúra.

Rozšíriť o workshopy + sprístupnenie pamiatok ako je Slovan atď.

Na záver otvorenia kúpeľnej sezóny ples (taký malý plesík! V dobových kostýmoch prelomu 19. – 20. Storočia – Kursalon).

Zmeniť kompletne.

Problém so sprievodom – záver je potrebné čakať, uvítala by som, keby bol plynulý. Skrátenie mi nevadilo, problém bol s neprehľadnosťou, množstvom ľudí, neozvučením v závere sprievodu. Tiež nevidím dôvod, aby túto akciu uvádzali nejaké významné moderátorky, moderátori, verím, že v Py je dostatok schopných ľudí na túto úlohu a bolo by to rozhodne lacnejšie. Páčilo by sa mi väčšia zapojenie folklórnych skupín z Py a okolia, myslím si, že treba dávať priestor tým, ktorí pôsobia v miestnych podmienkach.

Chýba informovanosť. Otázka – v PN nemáme moderátorov? Sprievod za určitých podmienok – vedenie mesta na tribúny počas sprievodu – myslieť na účastníkov – zbytočné čakanie počas horúčav na ukončenie sprievodu, vládne nervozita a stráca sa čaro. Chýba mi program pre matky s detičkami a ockami, zdokumentovanie a prezentácia  (nástenky) pre starších. Návrhy: lepšie načasovanie, zverejnenie nákladov, viac humoru.

Prezentácia programu škôl, skupín, na pódiu hudobného pavilónu, pod pódiom boli málo viditeľné. Množstvo by pódiovú prezentáciu umožnilo,  rovnako ako lepšiu počuteľnosť toho, čo prezentovali.

Väčšia propagácia v médiách, pritiahnutie viacej návštevníkov.

Kostýmové skupiny v sprievode, infanteristický vozík, skupina historického šermu, žiaci strednej záhradníckej školy vo vlastných kostýmoch ako na Victorii Regii, pouličné divadlo, chodúle, oficiálny program, zložený zo vstupov tých najzaujímavejších subjektov zo sprievodu, trvajúci max. 1 hod, poobedný program je zbytočne drahý, vytvorený bez fantázie. Stačí jeden ťahák – známa osobnosť alebo kapela. Módna prehliadka, prezentácia firiem zadarmo. Moderovanie – trapná blondína bez fantázie, s otázkou primátorovi: a čo hovoríte na počasie, stánkový predaj dobrý, park foto – dobré.

Program slabý – samé anglické pesničky, hučali reproduktory, museli sme odísť nedalo sa počúvať. Celý program bol o ničom. Návrh: Zmenšiť sprievod, a keď, tak malé deti by mali ísť prvé vpredu. Divila som sa, že to horko vydržali. Keby to bolo moje dieťa, tak ho určite odtiaľ zoberiem. Treba aby program robila kultúrna komisia a nie iba jedna osoba. Ide to od tisíca ku stu. Ešte mám pripomienku ku konferencierke. Tá sa dá zohnať  aj u nás v PN a nie platiť a drahšie platiť cudzích ľudí. Prosím Vás, rozmýšľajte! Keď som vás volila, myslela som, že sa dačo zmení, no zatiaľ to ide iba k horšiemu. Držím palce aby to v budúcnosti bolo lepšie. Snáď sa Vám to podarí.

Vyzeralo to, ako na 1. mája kedysi, krojované slovenské súbory a slovenské spevy.  Speváčky Smatanová a tá čo bola pred ňou spievali samé anglické pesničky, však sme na Slovensku, chýba: ľudové hudby slovenské, moravské, ktoré vždy vedeli urobiť dobrú náladu. Návrh: Prosím zodpovedne tvoriť program, konferenciérka môže byť aj z vlastných radov a nie tak drahá. Nech vyberá program kultúrna komisia. Prosím reproduktory stlmiť, ľudia odchádzali, že sa to nedalo počúvať. Nie som spokojná, zlepšite sa!

IMG_9791_resizeVytvoriť niečo ako „piešťanský festival – letná sezóna“ s dlhším trvaním a v jeden TOP deň rozloženým na viacerých miestach, viac rôznej hudby, viac atrakcií, viac bicyklov, viac radosti a menej formality.

Národopisné slávnosti – ako obnovenie tradície, požehnanie prameňov. Možno by stálo sa to, vrátiť sa k minulosti, zapojiť viacej okolité obce a partnerské mestá, viď rok 2002. Návrhy: dokončiť letné kino a presunúť ťažisko OLKS tam, Obnoviť spoluprácu s 8 partnerskými mestami, ktorá sa teraz obmedzuje na návštevy 1 – 2 poslancov raz za rok. Pozývať súbory partnerských miest a vysielať naše. Všetky partnerské mestá sú mestami kúpeľnými, všade je OLKS.

Interaktivita – zapojenie návštevníkov do diania – ponuka zážitkov nielen pasívnych ale aj aktívnych, rôznorodosť.

Bol som v sprievode tento aj minulý rok.  Zmena trasy nám nevyhovovala, lebo sme nemohli ísť aj s autom pred mušľu na prezentáciu, čiže sme nemohli zobrať na sprievod niečo zaujímavejšie, ako sme nakoniec zobrali, lebo na to potrebujeme vozík, ťahaný autom. Priestor okolo mušle je malý, nie je tam veľa miesta na sedenie. Pred domom umenia je viac miesto aj lepší prístup k ceste pre končiaci sprievod. Druhá vec, čo ma hnevala, že sme stáli na slnku asi 45 minút, kým sme prišli na rad. Mal som pocit, že každá škola vymenovávala všetky predmety, ktoré vyučujú, všetci museli zatancovať a ostatok sprievodu sa opekal na slnku. My sme boli predstavení pod mušľou asi 3 minúty a to sme mali šťastie, že sme boli pomerne medzi prvými. Štátny policajt nás potom nechcel pustiť do parku s vozíkom, aby sme mohli naložiť veci a odísť. Kúpeľný ochrankár pri rampe vyzeral, že nevie, čo sa deje, keď sa nás ráno pýtal, kto to organizuje. Nemali sme kartičku na parkovanie na ostrove zadarmo, ale nakoniec nám ju dal milý pán organizátor, keď sme už stáli pripravení. Inak všetko super, len to čakanie na slnku mi vadilo. Radšej nech sú poslední tí, čo majú nejakí program a tí, čo len prechádzajú, v prvej desiatke. Ďakujem za možnosť vyjadriť sa.

Viac spolupatričnosti, menej okázalosti a viac zapájať umelecké a športové krúžky z Piešťan.

Viac priestorov, kde je tieň, účinkujúcich by som umiestnil na pódium.

Posunúť niečo aj do nedele, ponechať stánky  nielen remeselníkov, cukrovú vatu a studené bryndzové halušky od Dina, vymyslieť súťaže pre deti aj dospelých, odmenenie.

Súťaže pre verejnosť.

Sprievod poňatý iným spôsobom, nie ako prvomájový manifest, ale skôr na štýl Victorie Regie, postavené na prezentácii napríklad alegorických vozov.

Tento rok sa mi nepáčila tá zmena miesta. Predtým na schododch DÚ to bolo slávnostnejšie a hlavne prehľadnejšie, v Hudobnom pavilóne vládol slušný choas, nebolo vôbec vidieť vystúpenie. Bola to škoda úsilia a vynaloženej námahy mnohých, tešili sme sa, ale priznám sa, veľmi rýchlo sme sa otočili a ten tohtoročný deň otvorenia sezóny radšej prežili na letisku, kde bol výborný program na Dni motorkárov. V sprievode sa mi zdalo veľmi veľa ľudovky, málo zaujímavosti pre mladších. A ešte jeden malý postreh – už roky dávame s kolegovcami pripomienky, či by nešlo Dračie lode presunúť na nedeľu. Je to veľmi zaujímavé podujatie, ale prelína sa so sprievodom, a kvôli tomu ho množstvo ľudí nemôže vidieť. Pritom v nedeľu skoro žiaden program nie je.

Viac tanečných vystúpení, nenechať neinformovaných ľudí v sprievode.

Viacej miest na sedenie pri jedle by sa zišlo, program bol fajn.

Vystúpenie piešťanskej skupiny Slniečko to istí.

Skrátenie čakania na predstavenie účastníkov sprievodu, zmenšiť časový sklz a premiestniť predstavenie účastníkov späť k Domu umenia.

Návrhy: pozvite zaujímavé kapely ako Smola a hrušky, The paranoid, Zoči voči a také kvalitné slovenské kapely, pokojne aj české, nie stále tie ľudovky.
Súčasný program je, myslím, nudný. Hlavne ak v pavilóne na začiatku vidia iba vybraní ľudia a nie bežní občania. Návrh: nech to nie je v hudobnom pavilóne, kde nikto nevidí, čo sa tam pod pódiom deje.. a skúste zmeniť moderátorku, bola neprofesionálna, prečo musela každého negatívne okomentovať, kto je zvedavý na jej názor?

Podľa pozvaných hostí, ktorí vystúpili v programe, bola neprimeraná výška nákladov, nakoľko títo hostia už sa otvorenia sezóny zúčastnili, mohli pozvať iné hviezdy, atraktívnejšie a lákavejšie pre všetky generácie.

Stačí z vystúpenia hlas Československo prípadne zo šou talenty a samozrejme osloviť aj umelcov zo susedných štátov,  sprievod: áno, určite, je to veľké lákadlo pre návštevníkov, ale mal by pokračovať až po Dom umenia a celou ulicou Winterovou, ako to bolo doposiaľ, pretože pri „Mušli“ bolo nakopených dosť ľudí – je to tam menšie a hustejšie, takto by to bolo reprezentatívnejšie.

Poobedné vystúpenie pre najmenších, po tej 16-tej hodine vystúpenie pre dospelých, a večer zaujímavá skupina nielen pre 20-ročných, pozrite sa na festivaly v iných krajinách, ako to funguje, akí umelci sú pozývaní a trochu to smerovať k modernizácii a oživeniu programov, tentoraz to bolo strašné.

Určiť zriadencov (dobrovoľníkov) na udržovanie poriadku a smeru cesty – pred tribúnou bol neuveriteľný chaos, ľudia sa predierali jeden cez druhého.

P1030933Konferencierku umiestniť pod pódiom a účinkujúcich na pódium. Tým, že to bolo naopak, ľudia program poriadne nevideli. Stoličiek na sedenie pripraviť viac a umiestniť ich pod prístrešok (na slnku sa nedalo vydržať a niektoré stoličky boli z toho dôvodu prázdne). Poznámka: Doporučujem organizátorom ísť na tekvicové slávnosti do RETZ v Rakúsku, kde je niečo podobné…Ten sprievod bol úžasný a nálada jedinečná. Tú ale robili ľudia v sprievode – a toto organizátori v Py nemôžu ovplyvniť.  Chce to lepšiu prípravu a viac oduševnenia od účastníkov. Ďakujem, že som mohla vyjadriť svoj názor. Želám Vám veľa úspechov.

Celý program sa točí okolo spevu a tanca. Mali by sa do programu zahrnúť aj iné prvky.  Napríklad: Krátke divadlo, ľudoví rozprávači, ako je Ander z Košíc atď. (neviem však, ako je to finančne náročné). Určite pre zahraničných hostí mi chýba – ukážka  pôvodného života na Slovensku – niečo ako provizórny malý skanzen – stačí domček, záhrada so zvieratkami, ohradená prútím s ukážkou pečenia slovenských tradičných jedál, ktoré sa môžu predávať. Michal Fiala (poslanec) sa niečo podobné snaží robiť.  Mohlo by to byť spojené s ukážkou tradičnej slovenskej svadby –  čepčenie atď. Niečo rýdzo slovenské. Možno budete namietať, že máme múzeum a tam si návštevník určite nájde to svoje. Nesúhlasila by som s týmto názorom. Ak je niečo vonku – pod holým nebom, má to iný rozmer. Ukážka svadby by sa mohla odohrávať na pódiu a návštevníkom (divákom) by sa dala informácia, že ukážku tradičného  života na Slovensku je možné vidieť napríklad na Lide. To by mohlo byť dokonca počas celej letnej sezóny. Taktiež by malo vystupovať viacej malých detí priamo na pódiu. Vyjadrením svojho názoru nechcem kritizovať to, čo doteraz bolo prezentované (urobené). Naopak, vyjadrujem vďaku všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o uskutočnenie tejto akcie (a aj predošlých ročníkov).

Obmieňať vystúpenia hudobných a tanečných skupín, mám pocit, že každý rok vystupujú tí istí – dubnické mažoretky, tango, dychovky.

Prečo to neplatia kúpele? Platiť by malo 60% kúpele a 40 % mesto, vystúpenia – nebol tam prístup verejnosti, mali vstupovať na pódiu a nie pod pódiom. Program je pre verejnosť, nie pre predstaviteľov mesta.

Návrhy? Poteším sa každému programu, lebo je práca organizátorov a vážim si ich. Vždy sa nechám prekvapiť.

Program je dosť široko zameraný, viac obmieňať  vystupujúcich a pridať miestne prevádzky.

Keďže mne osobne nevyhovujú interpreti, ktorých sem pozývate, tak moja odpoveď je, že skôr malé sprievodné podujatie, Osobne som hviezdami večerného programu prežratá, pretože v Piešťanoch sa deje veľa iných akcií, na ktorých ich môžem vzhliadnuť. V sprievode chýba prezentácia piešťanských osobností, počnúc moderátorom, podujatia, kapiel, umelcov atď. Nevidím dôvod ťahať sem pseudohviezdičky zo superstar za veľké peniaze, ktoré odspievajú 5 pesničiek. Podporili a zviditeľnili by sa Piešťanci: mne je úplne jedno či OLKS je alebo nie, zúčastňujem sa ho sporadicky, ale keďže ho „platím“, myslím, že by sa malo konať v réžii Piešťancov. Aby piešťanskí umelci, remeselníci a predajcovia nemuseli platiť prenájom miest, aby mohli v stánkoch predávať výhradne resp. prednostne Piešťanci.

https://youtu.be/079ZmKXixtY

Otvárací ceremoniál by mohli robiť z VŠMU alebo nejakí profesionáli a sprievod by mal byť na pódiu, kde aj patrí, nie pod pódiom, aby budúci rok neskončil pod Tamajkovým balkónom na Vodárenskej.

Záver: Pravupovediac, od roku 1991, kedy túto tradíciu odštartovala skupina študentov umeleckej školy, vedená Júliou Mikulášikovou, sa veľa zmenilo. Oficiálne bola mestom otvorená letná sezóna v roku 1992 a honosnejšie oslavy priniesol rok 1993, kedy mesto Piešťany oslavovalo 880. výročie prvej písomnej zmienky.

Sprievod študentov Školy priemyselných umení (v turbane je Fero Mikloško) pred 25-rokmi.

Posledné roky sa však scenár podujatia stal až príliš tradičným a hoci návštevníkov neubúda, rozhodne by si na svoje výročie zaslúžil nejakú inováciu. Inšpiráciou tak môžu byť aj námety našich respondentov.

Adriana Drahovská, foto: archív PNky

Populárne články