Connect with us

Adam Rehák

Blog Adama Reháka: Uhrovec – zrúcanina hradu pri rodisku Ľudovíta Štúra

Published

on

Reklama

Opäť prichádzam s tipom na výlet za poznávaním slovenských krás. Tentokrát som s kamarátkou zavítal do okresu Bánovce nad Bebravou, kde ma čakal ďalší skvelý výlet. Uhrovec je dedinka známa hlavne tým, že je to rodisko Ľudovíta Štúra, málokto ale asi vedel, že sa v jeho blízkosti nachádza pomerne veľký hrad.

Cesta k hradu

Hrad sa nenachádza priamo v dedine Uhrovec, ale vo vedľajšej dedine s názvom Uhrovské Podhradie. Autom sme sa dostali na improvizované parkovisko, ktoré je dobre označené, takže ho ľahko nájdete. Pri parkovisku je hneď označník, ktorý nám ukazuje smer cesty a odhadovaný čas na 50 minút. Vyrážame teda po štrkovej ceste do lesa a hneď po pár stoviek metrov si všímame, ako je okolie vhodné aj pre stanovanie či zábavu s deťmi na peknej rozľahlej lúke pri lese. My samozrejme pokračujeme lesom  a teda prechádzkou v príjemnom prírodnom chládku. Cesta je široká, kľukatá, výborne schodná čiže žiadna “makačka“, iba príjemná prechádzka. Za necelú hodinku sa teda dostávame k hradu.

Reklama

Hrad

Hneď pred hradom vidno, že prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Do hradu sa vstupuje dreveným mostom popod hlavnú hradnú bránu, vedľa ktorej je strážna veža. Bránou sa dostávame do spodnej časti. Tá pôsobí zatiaľ iba ako prechod do hlavného nádvoria. Už tu však možno badať rekonštrukčné práce na múroch vonkajšieho opevnenia hradu.

Po improvizovaných schodíkoch a ďalším mostíkom prechádzame teda na hlavné nádvorie. Tu vidieť rekonštrukčné práce naplno, všade veľa kameňa a iného materiálu. Doskami obšalované vchody, múry, okná pripravené na renováciu. Nádvorie nie je veľmi veľké, skôr obsahuje viacero miestností kam sa dá pozrieť, a teda aj nádherné výhľady do takmer každej svetovej strany.

Reklama

Okrem iného tvoria ochranu pred horúcim počasím, alebo náhodným dažďom. Jedna z miestností tvorí aj mini múzeum hradu kde sa dá kúpiť suvenír. Je možné si zakúpiť aj nejaký ten nealkoholický nápoj a dokonca je možnosť tam prenocovať. Milým doplnkom je staré a pekne zachované delo. Prešli sme si teda pomaly hrad, pofotili všetko čo sa dá aj na prípadné porovnávanie o niekoľko rokov, keď hrad bude mať určite iný výzor. Z fotiek bude možno hrad na vás pôsobiť ako stavenisko, ale určite sa oplatí ho navštíviť. Je to veľmi pekná odmena za takmer hodinovú prechádzku lesom.

Populárne články