Connect with us

Adam Rehák

Blog Adama Reháka: Skalica – moje veľkonočné mesto

Published

on

Reklama

Prichádzam s prvým blogom v tomto roku, ktorým štartujem svoju tretiu sezónu blogovania o krásach Slovenska. Dnes netradične píšem o meste, ktoré sa stáva pre mňa tradíciou na Bielu sobotu. Navštívil som ho s partiou priateľov v tento deň už štvrtýkrát a keďže sa mi Skalica páči rozhodol som sa, priblížiť ju  aj vám.

Baťov kanál

Naša prvá zastávka sa nenachádza priamo v Skalici, ale kúsok za ňou smerom na hranice s Českou republikou. Prichádzame sem viac menej zo zvedavosti a preto, že je tu relatívny kľud. Ide sa sem po úzkej asfaltovej cestičke, na ktorú odbočíte doľava asi 300 m za tabuľou ukončenia Skalice. Dostávame sa na malé parkovisko, na ktorom sa nachádza malé detské ihrisko, workoutové ihrisko a drevenica s terasou a barom. Po schodíkoch sa dostávame na val kde vidíme prístav s pár malými loďami. Kanál sa oficiálne otvára 1. mája takže sa len prejdeme po vale k rieke Morava (asi 15 minút chôdze). Vrátime sa späť na parkovisko, kde sa dá príjemne posedieť pod malým prístreškom, kde si dávame olovrant a hor sa do Skalice.

Reklama


Skalica

Prichádzame do mesta a zamierime rovno do centra na Potočnú ulicu, kde sa nachádza krásna lipová alej s chodníkom a možnosťou bezplatne zaparkovať. Hneď na prvý dojem pôsobí mesto pekne a čisto. Celý výlet po meste nás v tomto dojme len utvrdzuje a naozaj je Skalica aj v tomto ohľade krásne malé mesto na Slovensku. Keďže je biela sobota navštívime na chvíľku aj dva pekné kostoly.


Kostol najsvätejšej trojice

Prvým je kostol, ktorý sa nachádza hneď na Potočnej ulici, kde parkujeme autá. Nie je veľký, ale vynahrádza to svojou krásou vo vnútri. Poobzeráme si teda jeho útroby, pokloníme sa pred hrobom Ježiša a ideme von.

Reklama

Kostol sv. Michala Archanjela

Prechádzame po chodníku na malé námestie kde sa nachádza druhý kostol, ktorý navštevujeme a ideme sa pokloniť. Takisto pekný kostol s krásnym oltárom.


Skalická rotunda a kalvária

Od kostolov sa presúvame na druhý koniec centra Skalice k Rotunde sv. Juraja. Z nej už vidno aj kopček, na ktorom sa nachádza kalvária. Pod rotundou sa ešte nachádza bohužiaľ neupravený židovský cintorín, ktorý trocha kazí dojem.


Prejdeme cez cestu a pomaly zdolávame asi 30 schodov a ocitáme sa na malom kopčeku, kde sa nachádza Skalická kalvária. Odtiaľto sa nám naskytá pohľad na prakticky celú Skalicu. Pri dobrom uhle napočítate všetkých 6 kostolných veží. Chvíľu teda ešte posedíme na jarnej tráve a vychutnávame príjemné slnečné lúče.

Vinotéka u Františkánov

Naša posledná zastávka je ako vždy vo vinotéke, kde si kupujeme a tí čo môžu aj ochutnávajú skalickú frankovku. Majú tu fajn výber a ochotný personál, ktorý vám rád poradí pri výbere vína.


Tu náš výlet zakončujeme a vraciame sa naspäť do Piešťan s tým, že o rok sme tu znova.

Adam Rehák

Populárne články