Connect with us

Adam Rehák

Blog Adama Reháka: Butkov – najmladšie pútnické miesto na Slovensku

Published

on

Reklama
Reklama

Som tu opäť s novým blogom a teda tipom na výlet. Keď som začal pred pár rokmi písať môj blog, písal som aj o najstaršom pútnickom mieste na Slovensku. Dnes vám naopak v skratke opíšem to najmladšie – Butkov. Nachádza sa nad obcou Ladce, ktorá je známa hlavne ťažbou vápenca a výrobou cementu. O tom však písať nebudem. Písať budem o zaujímavej kamennej kalvárii s krásnym výhľadom.

Cesta ku kalvárii

Hneď na začiatku musím pochváliť tvorcov tohto diela, pretože si dali aj námahu so značením. Stačí prísť do obce Ladce a ísť po hlavnej. Asi v polovici obce sa nachádza tabuľa so šípkou, kam treba ísť. Na každej križovatke vás taká tabuľa sprevádza až po parkovisko. Parkovanie nebolo problém, miesta bolo veľa. Ak sa sem ale chystáte na nejakú cirkevnú slávnosť, možno bude problém. Aj bez toho, aby sa tu niečo dialo, tu bolo pomerne plno.

Kalvária

Začiatok kalvárie, a teda nášho výletu začína asi po 500m mierneho stúpania po štrkovej ceste. Je to troška zaberák, ale našťastie je to iba kúsok. Dostávame sa teda k vstupu na začiatok krížovej cesty.

Každé zastavenie je pekne vytesané do skaly a dá sa pri ňom posedieť, prípadne sa pomodliť. Celá cesta je už len mierne stúpanie po ceste a zvládnu to v pohode ako deti, tak aj starší ľudia.

Reklama

Po cca 30 minútach vás uvíta zvonica svätého Jána Pavla II. Tu sa vlastne dostávame na koniec krížovej cesty a ukazuje sa nám pohľad na Biele Karpaty a Strážovské vrchy.

Čo vás však určite zaujme ako prvé je obrovský dvanásťmetrový kríž, ktorý môžete vidieť z cesty autom. Nachádza sa totiž presne nad kameňolomom. Prirodzene, je tu aj oltár na sv. omše a krásna socha panny Márie. Nájdete tu,  ale aj stánok s občerstvením a kávou a obchodík so suvenírmi.


Samozrejme, všetko je tu orientované na kresťanstvo, ale tým by som nerád odradil inoveriacich alebo ateistov od možnosti navštíviť pekné miesto na Slovensku. Dá sa to v pohode brať ako nenáročná prechádzka lesom za krásnym výhľadom a príjemným zážitkom.

Adam Rehák

Populárne články