Connect with us

Názory

OLKS chýba nápad a inovácia

Published

on

Reklama
Reklama

Tohtoročné otvorenie letnej kúpeľnej sezóny bolo jubilejné, dvadsiate. To je už pekná doba. Mestské kultúrne stredisko vraj  plánovalo nadšenú oslavu umenia a kultúry. Či sa naozaj aj uskutočnila, je na každého individuálnom posúdení. Chcel by som však poukázať na jednu vec, organizácia tohto podujatia upadla do absolútneho stereotypu. Keď si pozriete fotky z vlaňajška, či z pred pár rokov a fotky z minulého víkendu, veľké rozdiely nenájdete (teda s výnimkou obsadenia kapiel). Chýba myšlienka, nápad, inovácia.

Začiatok – požehnanie prameňov, symbolika. Nemám úplne presné informácie prečo, ale odhadujem to na pohodlnosť organizácie, sa pramene požehnávajú len symbolicky v hudobnom pavilóne. Myslím, že ďaleko inú atmosféru by malo požehnanie reálneho prameňa, aj keď je pri ňom menej miesta a nie je si kde sadnúť.

[singlepic id=14393 w=320 h=240 float=left]Sprievod – absolútna klasika, kde podľa vedenia MsKS úžasnou novinkou mali byť dva kone na záver. Nechcem sa nikoho z ľudí, ktorí sa sprievodu zúčastnili dotknúť, patrí im moje uznanie. Výhrada smeruje ku koncepcii a myšlienke tejto “demonštrácie krásy a kultúry“. Klasický scenár, najskôr prezident, potom skutočne krásne veterány, potom dlho dlho nič (až sa poniektorí prizerajúci zľakli či to bolo všetko, asi neexistujú vysielačky na koordináciu), následne hostia, deti a študenti, cyklisti, tanečníci, folkloristi, muži na chodúľoch, zopár šermiarov a kone na záver. Ešte raz všetka česť zúčastneným. Chalani z Chtelnice svojimi kreáciami urobili super náladu, muži na chodúľoch tiež stvárali zaujímavé kúsky.

[singlepic id=14435 w=320 h=240 float=left]Sprievod by sa však dal spraviť ďaleko pútavejší a atraktívnejší pre diváka. Čo tak osobnosti, ktoré v minulosti navštívili Piešťany (spevák Richard Tauber, herečky Henny Porten a Lillian Gish, maliar Janko Alexyho, komik Vlasta Burian…) a organizátori sa  nimi tento rok chceli pýšiť, dostať aj do sprievodu? Boli pred Domom umenia v peknej kompozícii žiakov základnej umeleckej školy, ale tam už bola len hŕstka ľudí, oproti tomu koľko ich stálo popri trase sprievodu. Čo tak motivovať študentov a ďalších ľudí, aby spravili alegorické vozy. Predpokladám, že jeden z argumentov by bol, že na to nie sú peniaze. Zaujímavé, že na 15 absolútne zbytočných plagátov s rozmermi 2×1 m za 720 eur peniaze sú. Pri Dome umenia znelo: „Účastníkov otvorenia letnej kúpeľnej sezóny zdravia, pozdravujú…“ Spomenul som si na 1. máj pred rokom 1989, nemal som veľa rokov, ale toto mi v pamäti utkvelo. Primátor na záver sucho skonštatoval, že sezónu považuje za otvorenú. Kedysi aspoň zlomil barlu. Že by absolútne došli nápady? Potom by to chcelo asi vymeniť osadenstvo a mať nové, ktoré ich prinesie.

Reklama

Autor: T. Hudcovič

Populárne články