Connect with us

Názory a komentáre

Vláčik ako tretia zložka integrovaného záchranného systému?

Published

on

Reklama

Nechápem, prečo počas uzávierky Krajinského mosta môže cez Kolonádový most premávať vláčik. Jeho celková hmotnosť vrátane osôb je 8 400 kg (zdroj: http://www.piestanskyexpres.sk/vlacik.htm). Aj keď je prázdny, jeho hmotnosť presahuje maximálnu dovolenú hmotnosť 3,5 t skoro dvojnásobne. Maximálnu hmotnosť jedného prechádzajúceho vozidla 3,5 t stanovil statik a isto mal pre tento krok odôvodnenie.

vlacik2

Reklama

Jedna zložka integrovaného záchranného systému, hasiči, teda cez cez most so svojou technikou prejsť nemôžu. Predstavy, že majú len obrovské giga mega extra super autá, je podľa mňa mylná a skôr mýtus. Z môjho pohľadu, z pohľadu laika, v ich garážach stoja aj autá, ktorých hmotnosť je podobná alebo dokonca menšia, ako je hmotnosť vláčika. Tie vozidlá dokážu, narozdiel od vláčika, zachrániť majetok i životy.

Druhá skutočnosť, ktorú som si v súčasnosti v súvislosti s Kolonádovým mostom všimol, je, že keď chcú policajti, sanitky alebo vláčik cezeň prejsť, vyskytujú sa zbytočné problémy. Ľudia sú svedkami toho, ako sa štátni policajti s pomocou mestských snažia odomknúť stĺpik, ktorý im bráni v jazde cez Kúpeľný ostrov. Nerozumiem tomu, načo stoja pri tomto vstupe (resp. vjazde) na most dve vozidlá mestskej polície a niekoľko príslušníkov, keď stĺpik zostáva zamknutý. Trvalo približne tri minúty, kým si oba druhy policajtov poradili so stĺpikom. Ťažko povedať, či išlo o výjazd. Policajné vozidlo totiž nemalo zapnuté výstražné svetelné ani zvukové znamenia. Skúsme si predstaviť, že ťažko zranení ľudia v prevrátenom aute na ľavom brehu Váhu budú potrebovať pomoc a posádka záchrannej služby či skupina policajtov sa bude dlhé minúty „paprať“ s obyčajným stĺpikom. Hasiči budú zatiaľ „na výlete“ niekde v Hlohovci. Ešteže vláčik príde načas…

Reklama

VV

Stanovisko Mesta Piešťany

Odpoveď zo 4.7.2014 – Mesto Piešťany oficiálne požiadalo statika o vyjadrenie k prejazdu vláčika po Kolonádovom moste. Jeho stanovisko obdržíme v priebehu budúceho týždňa. O jeho znení a prípadných opatreniach Mesta Piešťany v tejto veci Vás budeme okamžite informovať prostredníctvom tlačovej správy.

Stĺpik na strane Kúpeľného ostrova je zatvorený z bezpečnostných dôvodov. Jeho odomknutie je v rámci súčinnosti zdravotných a bezpečnostných zložiek, dohodnutých na stretnutí na MsÚ, v prípade prejazdu sanitky otázkou približne 20 sekúnd.

Tibor Hlobeň – Kancelária primátora Mesta Piešťany

Populárne články