Connect with us

Názory a komentáre

Názory: Amfiteáter, rynek aj kolej linowa alebo otvorenie sezóny v Poľsku

Published

on

Reklama

Minulý víkend sme sa s kolegami z poslaneckého zboru Tomášom Hudcovičom a Michalom Fialom boli pozrieť na otvorenie letnej kúpeľnej sezóny v poľskom Ustrońi. Nabrali sme viacero inšpirácií a preto by som sa rada s nimi podelila s Piešťancami, ktorých by mohli zaujímať. Nebudem uvádzať veľa faktov, ktoré si môžete nájsť aj na internete, skôr svoj/náš pohľad na podujatie či mesto.

IMG_3977Otvorenie sezóny sa v poľskom mestečku s približne 16-tisíc obyvateľmi odohrávalo v podobnom duchu ako u nás, i keď s istými odlišnosťami. Napríklad už piatkové popoludnie a večer patril súčasným kapelám rôznych žánrov, ktoré vystupovali v miestnom amfiteátri. My sme prišli až v sobotu, takže sme ich nezažili, ale pozreli sme si aspoň amfiteáter. Ten vyzerá naozaj skvele, je zastrešený plachtou, ktorá nielen chráni, ale aj zlepšuje akustiku. Hľadisko pojme približne dvetisíc sediacich divákov a uzatvára ho plot.

Reklama

Zázemie tiež architekti prispôsobili parkovému prostrediu, je obložené drevom a citlivo spája tradíciou s moderným dizajnom. Podľa šéfa miestneho poslaneckého zboru, ktorý sa nám po celý čas naozaj poctivo a srdečne venoval – Artura Kluza, tento kultúrny stánok rekonštruovali zo štrukturálnych fondov a prestavba stála okolo milióna eur. Za amfiteátrom sa nachádza najstarší mestský park, v ktorom bola umiestnená stála expozícia drevených sôch, pochádzajúcich z rezbárskych sympózií.

IMG_4085IMG_4088IMG_4071Celé mestečko je vlastne akoby usadené v zeleni, no nie klasickej parkovej ako u nás. Skôr ide o les, či lesopark, skoro ako Červená veža. Podľa wikipedie lesy dokonca tvoria až 44 % územia mesta. Ustroń sa rozkladá na skoro 60-tich km2, takže ako spomenul Artur, z jedného konca na druhý je to okolo 20 kilometrov.  Počas nášho pobytu sa všade pohybovalo množstvo ľudí, niektorí s trekingovými palicami. Bežcov a cyklistov sme stretli len zopár a ani psíčkarov tu nebolo toľko ako u nás. Často ľudia iba tak sedeli a pozerali na vodu, rozprávali sa alebo len ticho ležali v objatí na deke. Aj ten les bol v podstate „sám sebou“, žiadne veľké zásahy, iba sem tam zábradlie, chodníky z dlažby. Pre niekoho  možno neporiadok, pre iných príroda…

Reklama

IMG_4043IMG_3830IMG_4045

Sobotňajší program Otwarcie Sezonu Uzdrowiskowego začínal podobným sprievodom ako u nás, akurát až popoludní od druhej. Predstavovali sa v ňom napríklad školy, ale aj jednotlivé rekreačné zariadenia či pozvaní hostia. Účastníci sa v úvode zhromaždili pri najväčšom kúpeľnom komplexe Rownica, ktorého vedenie i zamestnanci boli súčasťou sprievodu. Niektorí, ako deti z materskej školy, aby nemuseli prechádzať celú trasu mestom, ktorá merala určite niekoľko kilometrov, sa pripojili až za jej polovicou.

IMG_3834IMG_3799IMG_3811Musím však povedať, že v Ustrońi určite nebolo na trase tak veľa divákov ako v Piešťanoch. Sprievod skončil na námestíčku, zvanom Rynek, umiestnenom pred radnicou, kde stáli stoličky a okolo stánky zväčša s remeselnými výrobkami a občerstvením, ale tiež prezentačné stánky kúpeľov. Na podujatí sa predstavili aj Piešťany, prostredníctvom Rezortu. Oproti radnici sa nachádzalo pódium. Scenár – opäť skoro ako doma, na javisku zostala iba kapela s moderátorkou a účastníci prechádzali popred hľadisko. Slnko nás v sobotu nešetrilo a statočne pražilo na hlavy všetkým, ktorí sa nemohli schovať do tieňa. Ten poskytovali iba sporadicky slnečníky pri stánkoch.

IMG_3893IMG_3879Dramaturgia bola tradičná, na úvod zahrala ľudová hudba, zatancovali mažoretky, primátor mesta, spolu so šéfom poslaneckého zboru, vedením kúpeľov a ďalšími protokolárnymi hosťami povedali pár viet a oficiálne otvorili sezónu. Rozkrájali tortu, na ktorú sa napriek horúčave vrhlo najmä množstvo dôchodcov (ako doma, samozrejme, nič v zlom, väčšina určite kus odniesla svojim vnúčatám).

IMG_3937IMG_3926IMG_3898IMG_3962 IMG_3981Na pódiu pokračovali vystúpenia folkloristov, detského zboru, kabaretu a headlinerom večera mal byť poľský country spevák Andrzej Cierniewski.  Celý program sme, žiaľ, nevideli, pretože nás čakali oficiálne povinnosti. Ale aby som nezabudla, ešte dopoludnia sa konalo futbalové stretnutie mládeže partnerských miest, v ktorom skvele reprezentoval PFK Junior Piešťany. Naši mladí hráči ovládli celý turnaj, dali desať gólov a nedostali žiaden.

IMG_3998V nedeľu nás zástupcovia mesta pozvali na lanovku – Kolej linowa, ktorá vedie na neďalekú horu Czantoriu. Lanová dráha bola opäť plná návštevníkov, možno aj preto, že vstupné bolo prijateľné, sedačka jazdila prakticky stále až do večera a hora poskytovala skvelý výhľad. Atrakciu prevádzkuje mestská spoločnosť a ponúka aj ďalšie možnosti zábavy – napríklad bobovú dráhu. V zime zasa vozí lyžiarov. Dráhu musia posledné roky zasnežovať, pričom vodu ťahajú z neďalekého rybníka. Ako vysvetlil A. Kluz, mesto lanovku prevzalo pred pár rokmi, urobili nejaké investície a pomaly si atrakcia začína na seba zarábať.

IMG_4108

IMG_4145IMG_4119IMG_4109IMG_4114
Pred obedom nás ešte čakala výstava fotografií v pitnom pavilóne, kde tiekla miestna minerálna voda Ustronianka. Medzitým v meste pokračoval program v športovom duchu a pod taktovkou Sanatória Rownica – beh, nordic walking, stretnutie s fyzioterapeutom a ďalšie hudobné vystúpenia. Keďže sme sa zdržali pri oficiálnej rozlúčke, kde sme preberali aj iné pracovné záležitosti s kolegami aj z partnerského mesta Luhačovice, ďalšie programy sme už vynechali.

IMG_4068Počas návštevy sme však pozorne sledovali aj okolie a zaujalo nás množstvo ďalších detailov ako napríklad: reklama na bicykloch, ružové záhony na pásoch cestnej zelene – časť tvoril trávnik a okolo stromov boli vysadené ruže, takže sa nemuseli dreviny zložito „obkášať“, kamenné dosky partnerských miest na Rynku, či muškáty v oknách radnice…Nebolo však všetko iba „ružové“, samozrejme, celkový dojem napríklad trochu rušil reklamný „smog“ v podobe vyblednutých plastových plagátov na plotoch popri ceste. A rozdiely bolo vidno aj medzi hotelmi a penziónmi, ktoré isto postavili ešte za éry socializmu zrejme ako podnikové rekreačné zariadenia. Niektoré už majú krásne nové fasády i vybavenie a iné chátrajú a hrdzavejú.

IMG_4032IMG_4023IMG_4011IMG_3992IMG_3855

Celkovo si však z tohto horského mestečka odnášam dobrý dojem, pretože bolo plné ľudí, života a zároveň pohody. A tak by to predsa (nielen) v kúpeľoch malo byť…

IMG_3854

Adriana Drahovská, poslankyňa MsZ Piešťany, klub Spoločne pre Piešťany

Populárne články