Connect with us

Názory a komentáre

Kvetinová výsadba v Piešťanoch zaostáva

Published

on

Reklama

Piešťany boli v minulosti mestom známym svojou výsadbou kvetinových záhonov. V ostatných rokoch sú tieto stále horšie a horšie, neviem či je to iba môj osobný dojem alebo to vidia takto aj ostatní obyvatelia nášho mesta.

[singlepic id=19528 w=320 h=240 float=left]Zeleň je základným prvkom urbanistického prostredia a spríjemňuje život človeka v meste. Starostlivosť o ňu, by mala byť preto na poprednom mieste pri správe mesta. Toto je výrazne vidieť v zahraničí, kde si uvedomili, že príjemné prostredie pomáha cestovnému ruchu aj domácim, aby sa cítili príjemne a po práci si oddýchli v prostredí, ktoré je optimistické, čisté, plné farieb.

Reklama

[singlepic id=19524 w=320 h=240 float=right]Už sme si zvykli na neustále „zmladzovanie“ drevín v zimných mesiacoch, na kopy pokosenej trávy na chodníkoch, prípadne trávnikoch, kde prekvášajú niekedy aj týždeň, veď môžeme byť radi, že je tráva vôbec pokosená. Ale tento rok ma prekvapili záhony v meste. Bol to šok po Viedni a hlavne po Škandinávii, kde je zeleň na poprednom mieste starostlivosti v mestách.

Prečo je to tak? Ak sa opýtate, kto má túto časť správy mesta na starosti zistíte, že asi nikto. Nikto sa necíti zodpovedný.

Reklama

Červeno zelené záhony v centre nie sú príliš lákavé a to nehovorím o záhonoch v okrajových častiach. Výsadba je uskutočňovaná vo vlnách – asi Feng shui, takže nie je vidieť počet rastlín. Výber druhov, je zastaraný a zbytočne drahý, môže sa nahradiť druhmi lacnejšími, pestrejšími a hlavne menej náročnými na údržbu.

[singlepic id=19527 w=320 h=240 float=right]Popri tom je aj starostlivosť o kvetinové záhony viac ako diskutabilná. Zaburinenosť v niektorých častiach mesta je zúfalá. A čo je na tom najlepšie je zálievka. Každé ráno cisterna celá a naraz. Prečo sa nezalieva hadicou, aby rastliny nepoliehali? Prúd vody z polievacieho auta nie je najvhodnejším riešením.

Zbytočné je podľa mňa aj umiestňovanie kvetinových záhonov do vnútra parku, na odľahlé miesta a podobne. Nebolo by lepšie sústrediť sa na exponované miesta ako je stred mesta, stanica a podobne?

[singlepic id=19529 w=320 h=240 float=left]Chcel by som, aby tento článok bol inšpiráciou pre tých, ktorí chcú prispieť ku skrášleniu, veď v dnešnej dobe všetci cestujeme a vidíme rôzne formy zelene. Tiež by mal byť inšpiráciou pre „zodpovedných“, aby sa situácia v oblasti zelene zlepšila.

K článku prikladám fotografie záhonov v Piešťanoch a aj fotografie, ktoré zobrazujú ako by mohli záhony vyzerať, keby bola aspoň aká taká snaha o miernu zmenu v prístupe k tejto téme.

Ing. Jozef Šimko PhD. tajomník Zväzu záhradníkov Slovenska, pedagóg SOŠ zahradníckej

[nggallery id=1074]

REKLAMA

Populárne články