Connect with us

Názory a komentáre

Filip Obradovič: V akom svete chceme žiť

Published

on

Reklama

Myslel som si, že tie časy, keď si silnejší a spravidla zakomplexovanejší jedinci vybavovali svoje účty so slabšími a s plachejšími ľuďmi, sú už za nami. Pamätám si to obdobie verne. Nikdy som nevedel za čo, ale vždy, keď chceli, našli si dôvod. Nikdy nezaútočili po jednom, ale vždy spoločne. Keď ich bolo viac, mali guráž vám nadávať. Keď ste si ich nevšímali, začali do vás strkať. A keď ani to nezabralo, dovolili si vás udrieť. Na sídlisku v Petržalke sa títo machri predvádzali jeden pred druhým, že kto napodobní lepšie bojové chmaty Van Damma, vtedajšiu hviezdu akčných filmov. Len sa tým smerom nepozerať.

Po vyše dvadsiatich rokoch sa situácia opakuje. Z ulíc sa bojisko presunulo na internet. A z virtuálneho sveta sa dostáva naspäť do toho skutočného. Nič sa nezmenilo. Rovnako tupé slová smerujúce na prvú signálnu a zbieranie „páčikov“ medzi svojimi. Top témy, v ktorých sa Slováci vedia dourážať na smrť, sú Európska únia, utečenci, Rómovia, homosexuáli, smeráci verzus všetci ostatní, saskári verzus všetci ostatní a mohol by som pokračovať ešte dlho.

Reklama

Hejt sa už posunul do takej roviny, že stačí, ak si iný a máš problém. Používaš odlišné slová, máš problém. Máš opačný názor, máš problém. Ako vtedy v Petržalke, dôvod si vždy nájdu. No kým vtedy išlo o pokusy ovládnuť ulicu a získať si v očiach svojich holohlavých kamarátov rešpekt, dnes sme stále častejšie svedkami nebezpečného apelu na zničenie celého spoločenského systému.

Poďme sa pokúsiť to spoločne otočiť. Je vo vašej dedine alebo meste problém s Rómami? V Spišskom Hrhove majú starostu, ktorý pred rokmi riešil rovnaké starosti a dnes je to miesto, kde pracuje 90 percent Rómov, sťahuje sa tam mnoho ľudí a všetci spoločne normálne fungujú.

Reklama

Myslíte si, že Európska únia vám berie slobodu, lebo zakazuje silné vysávače? Spomeňte si na to najbližšie, keď vyrazíte na dovolenku do Chorvátska, na nákupy do Budapešti alebo na víkendový pobyt do Paríža. Nikdy nebol v Európe pohyb čohokoľvek slobodnejší ako dnes.

Prekážajú vám homosexuáli alebo ľudia odlišného vierovyznania? Ale to predsa ešte neznamená, že vy ste viac a oni sú menej. Neznamená to, že keď ste súčasťou väčšiny, môžete si na nich vybíjať svoju zlosť.

Bojíte sa utečencov, lebo pochádzajú z odlišnej kultúry a môžu byť medzi nimi teroristi? Drvivá väčšina z nich sú len slušní ľudia, ktorí utekajú, aby si zachránili svoje životy. Nejde o tému, ktorá sa dá behom dvoch minút vyriešiť na Facebooku statusom alebo videom plnom nenávisti a jednoduchých riešení. Aj počas najbližších rokov pôjde o jednu z najkomplikovanejších a zároveň najdôležitejších tém v Európe.

Myslíte si, že keď niekto kritizuje vládu Roberta Fica, musí byť fanatickým zástancom opozície? Alebo keď niekto kritizuje Richarda Sulíka, musí byť trollom z centrály Smeru? Svet nie je čierno-biely. Súperme medzi sebou, najlepšie pri každej téme, faktmi a argumentmi a nie rôznymi formami agresie. Lebo nás to prevalcuje a prehráme všetci.

Naozaj si prajem, aby sme žili vo svete, kde už nemusíme na ulici uhýbať pohľadom pred agresívnymi a silnejšími. Prajem si, aby sme žili vo svete, kde prítomnosť na internete alebo priamo na sociálnej sieti nespôsobuje traumu a pocit na vracanie len preto, že má človek iný názor ako niekto iný. Každé naše vyslovené slovo má váhu. Od urážlivých slov k otrasným činom nie je ďaleko. V akom svete chcete žiť vy?

-Publikované so súhlasom -Ale hejt neskryje/Foto: facebook-

Populárne články