Connect with us

Názory a komentáre

Detské ihriská v Piešťanoch dožívajú, čo s nimi?

Published

on

Reklama

Rozpadávajúce sa sedadlá hojdačiek, hrdzavé plechy preliezok, obité betónové ohrady pieskovísk či športových plôch, aj to je smutná bilancia stavu niekoľko desiatok detských ihrísk v Piešťanoch. Sú všetky ešte vôbec potrebné? A aké je vlastne ich využitie? Urobili sme si v redakcii krátky výlet po detských ihriskách v Piešťanoch a v našom fotoreporte prinášame čitateľom vizitku ich súčasného stavu.

IMG_7765Štatistiky tvrdia, že mesto stárne a deti čoraz viac trávia čas vo vnútri. Po prechádzke po mestských ihriskách si dovolíme urobiť takýto záver: Napriek štatistikám a počasiu, ktoré bolo počas našej návštevy typicky jesenné a dosť chladné, detí bolo v niektorých častiach mesta vonku pomerne dosť. V zmysle starej známej pravdy – prostredie vychováva, však rodičia či ich ratolesti uprednostnili novšie, často oplotené ihriská s modernými prvkami, s možnosťami aktívneho pohybu.

Reklama

Aj tie však majú určité nedostatky, napríklad ošarpaný náter, či v súčasnosti tak často používané pokrytie plochy ihrísk drevenou drťou, na ktoré upozorňoval aj jeden z obyvateľov na portáli odkaz pre starostu. Podľa vyjadrenia jednej z mamičiek z ihriska na sídlisku JUH, však deťom tento povrch až tak veľmi neprekáža: „Problémy máme akurát v lete, keď nosia otvorené sandálky a drť sa im do nich dostáva.“ Uprednostnila by preto klasický trávnik.

 

Reklama

 

IMG_7637Na niektorých ihriskách, napríklad na Valovej, bolo vidno, že sa o ich zatraktívnenie snažili aj sami obyvatelia a inde zasa, že sa im už dlho nik nevenoval. Napríklad aj na Kalinčiakovej ulici, kde podľa ďalšieho odkazu pre starostu od obyvateľky Piešťan prespávajú akurát bezdomovci.

Kalinciakova ihriskoHlbšiu analýzu či anketu sme ale v tomto prípade nerobili, necháme ju na kompetentných, išlo nám skôr o poukázanie na súčasný stav a potreby detských ihrísk, a aby sa aj touto témou mesto zaoberalo.

IMG_7650Zaujímal by nás, samozrejme, aj názor Vás – čitateľov, myslíte si, že ihriská, ktoré boli postavené v 60-tych, 70-tych rokoch minulého storočia, slúžia ešte svojmu účelu? Nemali by sa niektoré z nich zrušiť a využiť tento priestor inak? A ako? Uvítali by ste skôr rozšírenie parkovísk, vybudovanie oddychových plôch pre seniorov alebo niečo iné? A čo s „prašákmi“ či železnými vešiakmi na bielizeň, čo trčia do priestoru ako pozostatok minulosti? Využíva ich ešte niekto, či by ich malo mesto radšej odstrániť? Dajte nám vedieť Vaše námety na riešenie na e-mail redakcia@pnky.sk, alebo na našej FB stránke, ďakujeme.

-ad-, foto: A. Drahovská, odkaz pre starostu

 

Populárne články