Connect with us

Názory a komentáre

Čo sme to za ľudia, keď si nevieme každý po sebe odpratať smeti?

Published

on

Reklama

Nedá mi nenapísať tieto riadky. Posledne 2 júnové týždne udreli horúčavy a keďže v Piešťanoch okrem Evy s jediným bazénom sa nemáme kde kúpať, väčšina Piešťancov sa chodí kúpať na Hornú Stredu. Boli sme tam v sobotu, voda už bola pomerne teplá, ľudí veľa nebolo, takže super. Máme radi kľud a keďže máme psa, nechodíme na pláž s bufetmi, ale na opačnú stranu k ramenu Váhu. Stromy, ktoré za mojich mladých čias boli iba kríčky, teraz poskytujú príjemný tieň. Kúsok od nás z jednej aj z druhej strany sa zložili skupinky mladých, začali rozkladať stany, gril aj pahrebu. Keďže je sucho, listy na stromoch sú už miestami úplne žlté, ako bývajú po iné roky až koncom augusta. Pomyslela som si, keď si mládež popije a zaspí, zhorí tu všetko ako fakľa, našťastie sa nič také nestalo.

Reklama

Včera večer sme sa išli opäť kúpať a bola som zhrozená – kdekoľvek som sa pozrela, všade sa váľali vrecia s odpadkami, ale aj odpadky bez vriec…prázdne plechovky, množstvo plastových fliaš, zvyšky jedla, rôzne papiere a obaly…niečo príšerné. Pri vode, keď ste si chceli rozložiť uterák, nebolo kde, všade samá pahreba a množstvo špakov. Čo sme to za ľudia, keď si nevieme každý po sebe odpratať smeti??? Veď všetci, čo tam stanovali a opekali prišli autom – to je taký problém, naložiť ten mech do kufra a odviezť domov do smetiaka? To sa sa tam dotyční už nechcú celé leto vrátiť? Alebo im nevadí, že si nabudúce nebudú mať kam ľahnúť ani sadnúť, lebo všade sa váľajú odpadky? Keď zafúka vietor, budú smeti aj vo vode!!! Sezóna ešte len začala, nechcem si ani len predstaviť ako to tam bude vyzerať v polovici augusta!!

Prečo si aj sami nevieme prírodu a svoje okolie chrániť a udržiavať? Prečo si každý, kto tam príde a niečo zkonzumuje, nevie prázdny obal, či fľašu odniesť domov?? Keby to tak robili všetci a nie iba pár jednotlivcov, príroda okolo nás by vyzerala inak.

Reklama

Potom, keď sa dostaneme kúsok za rakúske hranice alebo niekam inam do západnej Európy, híkame, ako tam majú všade pekne a čisto. Ale tam je to v ľuďoch, sú oblasti, kde ani špak nehodia na zem, nieto ešte plechovku alebo fľašu. Kedy budeme aj u nás natoľko uvedomelí a zodpovední??

-Jarmila Kopáčiková-

Populárne články