Úvod Kultúra V Radošine udrel Namydlený blesk

V Radošine udrel Namydlený blesk

Štyri krivé neohobľované dosky, chumáč farebných drôtikov, koliesko z lyžiarskej palice, staré rukavice, opasky a „colštok“. Na prvý a zrejme aj druhý pohľad – odpad 파이어폭스 유튜브 mp3 다운로드. Aj by bol, keby si nad ním nepomädlil ruky Svetozár Mydlo a z harabúrd nevykúzlil vyše dvojmetrovú plastiku Jánošíka, ktorá teraz zdobí divadielko na Nitrianskej ulici v Radošine 곤지암 영화 다운로드.

Aj s domom po starom Slávikovi na tej istej ulici to vraj bolo podobné Genie map. Ruina na spadnutie. Skončila by takisto, keby sa cez susedné humno Štepkovcov neprešli v roku 1988 Mydlovci a z domu na zbúranie sa onedlho nevykľula čarovná chalúpka You and Ied the first term. A maliar Svetozár Mydlo – pôvodom Ružomberčan, bydliskom Bratislavčan – sa stal aj víkendovým Radošinčanom. Občas sa nám tu tohto skvelého ilustrátora, maliara, grafika, ale i otca, dedka, suseda, výmyselníka podarilo stretnúť (dobehnúť sa nedal) s nákupom či fotoaparátom Direct 3D download.

Vďaka nemu sme objavili krásu muchotrávok (a najmä tej, čo sa stala logom RND), zápalkových škatuliek, starých lampášov aj kladív, vytvoril nám grafickú úpravu Knižky o Radošine, prvý plagát divadla Hlavina, pomohol aj ochotníkom so scénou 바키 2018 다운로드. Bez veľkých rečí, s úžasnou energiou. Chýba tu.

REKLAMA

V niečom podobný, taký mydlovský pohľad na svet má, našťastie, aj Radošinčan – umelecký kováč Matej Siget a jeho manželka Katarína roll shop. V budove starej, chátrajúcej sýpky uvideli to, čo málokto – nádhernú stavbu s historickou hodnotou, ktorá by mohla slúžiť aj na niečo iné, ako na skladovanie obilia 공유기 펌웨어 다운로드. Veľa síl ich stálo sýpku získať a ešte viac vyčistiť, sfunkčniť, vyzdvihnúť krásu pôvodného, opraviť nevyhnuté, plánovať výnimočné bitbucket 소스.


A potom 24 봉신연의 다운로드. júna 2018 do radošinskej sýpky udrel blesk. Našťastie – Namydlený blesk. Teda výstava s takýmto názvom pri príležitosti nedožitých sedemdesiatin Svetozára Mydla, v réžii firmy Matej Siget ARTFABER a Radošinského naivného divadla.

Na dvoch podlažiach sýpky v plnej kráse zažiarili originálne diela – maľby, komiksy, plastiky, ilustrované knihy aj najväčší európsky trpaslík – Vavrinec. Boli pri tom všetci, čo byť mali – najbližšia rodina Sveťa Mydla, Stanislav Štepka, ktorý o tom, že raz sýpka bude slúžiť na umenie, dlho sníval, členovia RND, ktorí potešili spevom, na kamaráta si zaspomínal spisovateľ Daniel Hevier i spolužiak a kamarát z detstva. Nechýbali realizátori výstavy – Mojmír Zmija, Vladimír Kordoš, prišli aj susedia, ochotníci, architekti, kamaráti.

Kochalo sa, spomínalo, debatovalo, tešilo a vo veľkom ochutnávalo fajnovosti z kuchyne Sigetovcov, v to nezabudnuteľné nedeľné popoludnie. Vďaka zaň. A vďaka Bohu za ľudí, čo sa na svet okolo seba dokážu pozrieť inými očami, čo z nepotrebného dokážu spraviť nádherné, zo šedivého farebné, z nezmyselného zmysluplné, zo svojho ponúknuť pre všetkých… čo namiesto rečí konajú. Tu v Radošine, našťastie, vždy boli a stále sa takí objavujú.


Výstava v radošinskej sýpke je prístupná do 2.9.2018 a to v piatok od 16:00 h – 19:00 h a v sobotu a nedeľu od 15:00 h – 19:00 h. Vstup je voľný.
Text a foto: Mária Escherová

REKLAMA