Connect with us

Kultúra

Sofiina volba po česku – príbehy detí, ktorých sa rodičia „zbavili“, aby ich zachránili

Published

on

Reklama

Hlavná hrdinka Styronovho románu Sofiina voľba odkrýva svoju minulosť z obdobia druhej svetovej vojny, počas ktorej prežila pobyt v koncentračnom tábore. Práve tu sa mala rozhodnúť, ktoré zo svojich dvoch detí pošle do plynovej komory. Výstava Sofiina volba po česku, ktorá je inšpirovaná týmto príbehom a ponúka ďalšie, je prístupná v Piešťanskom informačnom centre na Pribinovej ulici do 31. augusta 2017.


Príbeh  hrdinky románu inšpiroval českú publicistku Juditu Matyášovú, ktorá založila v roku 2011 projekt s názvom Sofiina voľba po česku. Rozhodla sa, že vypátra osudy 80 československých židovských detí, ktoré sa ich rodičia v snahe zachrániť ich počas vojny,
rozhodli poslať na jeseň roku 1939 do Dánska – do pestúnskych rodín.
Judite Matyášovej sa počas trojročného pátrania po celom svete podarilo nájsť 30 príbehov týchto vtedy detí, teraz 90-ročných pamätníkov. Zdokumentovala ich osudy, publikovala ich v knihe Přátelství navzdory Hitlerovi, urobila z nich dokumentárny film Na sever a pripravila putovnú výstavu s názvom Sofiina volba počesku.

Reklama

Návštevníci výstavy sa dozvedia nielen to, ako sa deťom žilo v Dánsku, ale tiež o ich povojnových osudoch v Čechách, Dánsku, Švédsku, Izraeli a v Amerike.

Výstavu pripravila Mestská knižnica mesta Piešťany v spolupráci s Českým centrom Bratislava ako súčasť projektu Čarovné svety, ktorý sa realizuje s finančnou podporou Úradu vlády SR – Kultúra národnostných menšín 2017.

Reklama

TS/red

Populárne články