Connect with us

Kultúra

Romancu pre violu bude Dom umenia vysielať online

Published

on

Reklama

Komorný koncert Romanca pre violu sa kvôli aktuálne platným protiepidemickým opatreniam uskutoční bez publika. Je súčasťou podujatia 65. music festival Piešťany a pôvodne sa mal konať v hoteli Thermia Palace. Milovníci hudby si ho však môžu užiť prostredníctvom priameho prenosu. Odkaz na video bude zverejnený na facebookovej stránke Domu umenia Piešťany.

Účinkujú: Martin Ruman (viola), Alena Hučková (klavír)

Reklama

Program:
Johann Nepomuk Hummel (1778 – 1837)
Sonáta pre klavír a violu Es dur, op.5, č. 3
Ilja Zeljenka (1932 – 2007)
Sonáta-balada pre violu a klavír
Alexander Albrecht (1885 – 1958)
Tri piesne pre violu a klavír
Alberto Ginastera (1916 – 1983)
12 Amerických prelúdií, op. 12
Henri Vieuxtemps (1820 – 1881)
Capriccio pre violu sólo, op. 55
Johann Nepomuk Hummel (1778 – 1837)
Sonáta pre klavír a violu Es dur, op.5, č. 3

Martin Ruman je slovenský violista, ktorý v súčasnosti pôsobí na pozícii sólo violistu Slovenskej filharmónie a ako pedagóg na Konzervatóriu v Bratislave. Pochádza z Prievidze, kde získal aj základy hudobného vzdelania. Od detstva bol členom detského folklórneho súboru Malý Vtáčnik, kde si vytvoril vzťah k slovenskému folklóru. Po maturite na Piaristickom gymnáziu v Prievidzi začal svoje hudobné štúdiá na Bratislavskom konzervatóriu v triede Kornela Klatta. V tomto období získal prvú cenu na Súťaži slovenských konzervatórií a súťaži Talenty pre Európu v Dolnom Kubíne. Neskôr v štúdiách pokračoval na Pražskom konzervatóriu v triede Karla Doležala. Tu taktiež získal prvú cenu na Súťaži českých konzervatórií. V roku 2012 vyhral konkurz do Slovenskej filharmónie, v ktorej pôsobí doteraz. Štúdiá si ešte počas práce dopĺňal na VŠMU v triede Jozefa Hošeka a vo Viedni u Alexandra Zemtsova. Magisterské štúdium si dokončil na Akadémii umení v Banskej Bystrici u Ewalda Danela. V roku 2019 nastúpil na interné doktorandské štúdium na VŠMU v Bratislave v triede Jozefa Hošeka.
Ako sólista s orchestrom sa viackrát predstavil so Slovenskou filharmóniou, Slovenským komorným orchestrom, Cappellou Istropolitanou a Sinfoniettou Bratislava. Popri svojom poste profesora na Bratislavskom konzervatóriu je od roku 2017 taktiež lektorom v Slovenskom mládežníckom orchestri. Pedagogicky pôsobí aj na kurzoch doma i v zahraničí, napríklad na kurzoch CIMA vo Viedni alebo komorných kurzoch Konvergencie.

Reklama

Alena Hučková profesionálna klaviristka, ktorá sa hre na klavíri a hudbe venuje nepretržite už od svojich piatich rokov. Narodila sa v roku 1988 v Bratislave a od šiestich rokov navštevovala triedu Aleny Klattovej v Základnej umeleckej škole E. Suchoňa v Bratislave. V tom čase si ju vzala pod krídla aj známa klavírna pedagogička Eva Fischerová-Martvoňová, ktorá vychovala niekoľko generácií skvelých klaviristov. Vďaka nej sa podarilo rozvinúť Alenin talent, čoho dôkazom je množstvo cien z národných a medzinárodných klavírnych súťaží, ako aj jej debut s Brnianskou filharmóniou vo veku trinásť rokov a následné sólistické vystúpenia so Slovenskou filharmóniou a Orchestrom Janáčkovej opery Národného divadla Brno. V štúdiu hry na klavíri pokračovala na Konzervatóriu v Bratislave pod vedením Petra Pažického. Ich spolupráca priniesla ďalšie
súťažné a koncertné úspechy a pretrváva dodnes. Jej ďalšie kroky viedli na Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne, kde sa pod vedením Jana Jiraského zdokonaľovala v klavírnej hre a zároveň sa v triede Aleny Vlasákovej vzdelávala v oblasti klavírnej pedagogiky. Zúčastnila sa tiež viacerých interpretačných kurzov pod vedením vynikajúcich klaviristov (ako Matti Raekallio, Alexander Strukov, Arkadi Zenziper, Balász Szokolay, Eduardus Halim ai.). Získala mnohé ocenenia v sólovej hre, komornej hre aj za klavírnu spoluprácu.

Až do konca októbra je vo Výstavnej sieni Domu umenia prístupná výstava Sklenená a hodvábna krehká krása. Výstavu tvoria hodvábne šatky a maľby na sklo. Autorkou hodvábnych šálov a šatiek je Marcela Plevová. Maľby na sklo vytvorila Šárka Bartko. Výstava je súčasťou česko-slovenského festivalu 22. Piešťanské rendezvous a organizuje ho Český spolok v Trnavskom regióne a US Lúčnica – Dom umenia Piešťany.

Zdroj: Dom umenia Piešťany

Populárne články