Connect with us

Kultúra

Pohoda chrlí ďalšie mená: Kasabian, Little Roy, Emika

Published

on

Reklama

Ďalším potvrdeným interpretom multikultúrneho festivalu Bažant Pohoda je jedna z najoceňovanejších a najrešpektovanejších britských skupín súčasnosti – Kasabian.

Keď si v roku 1997 piati kamaráti zahrali na oslave osemnástich jedného z nich, Chrisa Edwardsa, nikto z prítomných hostí vo Vipers Rugby Clube určite netušil, že práve videl debutové vystúpenie kapely, ktorá bude o dekádu neskôr označovaná za jednu z najlepších rockových skupín Veľkej Británie. Kasabian, v súčasnosti hrajúci v zložení spevák Tom Meighan, gitarista Sergio Pizzorno, basista Chris Edwards a bubeník Ian Matthews, majú dnes na konte štyri štúdiové albumy – eponymný Kasabian, Empire, West Ryder Pauper Lunatic Asylum a Velociraptor!. A o každom sa dá povedať, že nasadil latku vyššie.

Reklama

[youtube width=“522″ height=“300″]http://www.youtube.com/watch?v=gjsrH_cnK7g[/youtube]

Po vydaní Empire získala kapela cenu NME pre Najlepšiu koncertnú kapelu roku 2007, no oceňovaný bol najmä tretí album West Ryder Pauper Lunatic Asylum, ktorý sa nielenže vyšplhal do čela UK Album Charts, ale bol nominovaný na najprestížnejšiu britskú hudobnú cenu Mercury Prize. Napokon získal „len“ Q Awards, NME Awards a singel Fire zase Mojo Awards pre skladbu roka. Úspech platne zavŕšila Brit Awards 2010 pre najlepšiu britskú kapelu.

Reklama

 Tento rok je kapela nominovaná hneď na tri NME Awards v kategóriách Najlepšia britská skupina, Najlepšia koncertná skupina a a Najväčší hudobný moment roka za ich silvestrovský koncert v londýnskej O2 Aréne.

Kasabian prichádzajú s každým albumom s niečím novým, neboja sa experimentovať, takže aj zatiaľ posledný Velociraptor! je iný, ako tie predchádzajúce. A opäť oceňovaný. „Zdá sa, že po poslednom albume West Ryder Pauper Lunatic Asylum, ktorý získal nomináciu na Mercury Prize a predalo sa z neho okolo milióna kusov, nastúpili Kasabian na eskalátor do rockového penthausu,“ napísal o ňom The Guardian.

Mimochodom, skladbu Club Foot z debutového albumu venovali Kasabian pamiatke študenta Jana Palacha, ktorý sa v januári 1969 upálil na protest proti okupácii vtedajšieho Československa armádami Sovietskeho zväzu a jeho spojencov zo socialistického bloku. Skladbu vlani zaradil časopis NME medzi 150 najlepších pesničiek za posledných pätnásť rokov.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lk5iMgG-WJI[/youtube]

Okrem Kasabian potvrdili organizátori v posledných dňoch aj ďalšie zaujímavé mená programu šestnásteho ročníka festivalu. V Trenčíne vystúpi aj legendárny Jamajčan Little Roy, ktorý rozvíril minulý rok hladinu albumom Battle for Seattle, na ktorom v reggae štýle nahral známe skladby legendárnej Nirvany. Nielenže ide o príjemnú a pohodovú hudbu, ktorá presne pasuje do festivalovej atmosféry, ale dostalo sa jej ocenenia aj od kritikov, keď ju niektorí dokonca označili za najlepší cover album v histórii.

Aj tento rok bude mať na trenčianskom letisku zastúpenie prestížny label Ninja Tune, na ktorom len nedávno vydala svoj debut v Berlíne žijúca Angličanka s českými koreňmi Emika. Zvuková i hlasová experimentátorka balansuje na hranici dubstepu, techna a downtempa, nebojí sa abstraktných úletov, industriálnych zvukov, ale ani popových nápevov či melancholických melódií.

Ďalšími novými menami sú elektropopové skupiny Chew Lips z Londýna a Susanne Blech z Düsseldorfu a ich krajania Les Trucs, hrajúci divoký nintendocore rovno uprostred publika.

Text: TS

Populárne články