Connect with us

Kultúra

Piešťanský festival otvoria Warchalovci

Published

on

Reklama

Slávnostné fanfáry oznamujúce začiatok 58. ročníka Piešťanského festivalu zaznejú z terasy Domu umenia už vo štvrtok 13. júna o 19.00 h. Otvárací koncert odohrá Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala. Sólistom bude organista Marek Vrábel. Zaznie aj Brandenburský koncert J. S. Bacha, Simple Symphony, Benjamina Brittena a Koncert F dur pre organ od G. F. Händela.

[singlepic id=43816 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

V roku 1960 vznikol na pôde Slovenskej filharmónie Slovenský komorný orchester, pri zrode ktorého stál vynikajúci huslista sliezskeho pôvodu Bohdan Warchal (1930-2000). Od svojho založenia bol jedným z najpopulárnejších súborov v oblasti klasickej hudby na Slovensku. Zúčastnil sa na významných hudobných festivaloch a uskutočnil koncerty na prestížnych svetových pódiách v Európe, severnej a južnej Amerike, Austrálii a Ázii. Spolupracovali s ním významní interpreti.

Reklama

Umelecký vedúci Bohdan Warchal viedol orchester celých 40 rokov. Jeho nasledovníkom sa stal sliezsky rodák Ewald Danel, ktorý je umeleckým vedúcim súboru od januára 2001. Repertoárové ťažisko omladeného telesa sa jemne posunulo v prospech romantizmu a hudby 20. storočia. Výrazný prínos svojho zakladateľa pre slovenskú hudbu si orchester každoročne pripomína mimoriadnym koncertom Hommage a` Bohdan Warchal. Orchester objavil pre slovenské publikum mnohé doteraz na Slovensku neuvedené diela svetových autorov. Významnou mierou sa podieľa na uvádzaní slovenskej hudobnej tvorby, od roku 2001 premiéroval takmer päťdesiat skladieb.

Marek Vrábel patrí k najvýznamnejším predstaviteľom slovenského organového umenia. Je absolventom košického Konzervatória, kde v rokoch 1987-1993 paralelne vyštudoval dva hlavné odbory – hru na organe u Emílie Dzemjanovej a hru na klavíri u Petra Kaščáka. Na Slovensku a v zahraničí úspešne uskutočnil vyše 120 recitálov a na svojom konte má doteraz 50 zahraničných koncertných ciest v 14 európskych štátoch na rôznych prestížnych organových festivaloch a prehliadkach. Je vyhľadávaným komorným hráčom a spolupracuje s mnohými vynikajúcimi našimi aj zahraničnými umelcami.

Populárne články