Connect with us

Kultúra

Na Pohodu príde superskupina Thoma Yorka

Published

on

Reklama

Skupina Atoms for Peace bude patriť k vrcholom nielen tohtoročnej dramaturgie festivalu Bažant Pohoda, ale aj jeho celej sedemnásťročnej histórie.

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=YTRfoq_vQhQ[/youtube]

Reklama

Zoskupenie okolo frontmana Radiohead Thoma Yorka patrí k najsledovanejším hudobným telesám súčasnosti, ich album Amok, ktorý vyjde budúci týždeň, zase k najočakávanejším nahrávkam tohto roka. „Sú chvíle, keď je šťastím robiť promotéra,“ hovorí na margo potvrdenia Atoms for Peace riaditeľ festivalu Michal Kaščák.

Členovia Atoms for Peace neradi počujú označenie superskupina, no jej zloženie je skutočne hviezdne. Thoma Yorka dopĺňa nenapodobiteľný basák Flea z Red Hot Chili Peppers, gitary a elektroniku má na starosti dlhoročný producent Radiohead Nigel Godrich, na bicie hrá Joey Waronker, ktorý okrem iného hrával v R. E. M., a druhým bubeníkom je Mauro Refosco, osobný perkusionista Davida Byrna. Mimochodom, Mauro už na Bažant Pohode hral, keď v roku 2011 vystúpil so skvelou kapelou Forró in the Dark.

Reklama

Skupinu zostavil v roku 2009 Thom Yorke, aby ho doprevádzala na turné k jeho sólovej platni The Eraser. Na skúškach to však išlo tak dobre, že sa rozhodli dať dohromady a v štúdiu v Los Angeles nahrať zopár skladieb. Dlhoočakávaný album Amok, ku ktorému vyráža skupina na koncertné turné, vznikol neskôr ako výsledok tohto nahrávania. „Prvýkrát sme celú noc pili, hrali biliard a počúvali Felu Kutiho. Boli sme úplne v tranze a napokon z toho vznikli tieto skladby,“ povedal o nahrávaní Yorke v rozhovore pre magazín Rolling Stone. „Jedna z najvzrušujúcejších vecí na konci nahrávania bol fakt, že sme si neboli istí, kde sa začína a končí človek a kde prístroje.“

Zdroj: Tlačová správa

Populárne články