Úvod Kultúra Na Lodenici sa v sobotu rozhoria Jánske ohne

Na Lodenici sa v sobotu rozhoria Jánske ohne

REKLAMA
GM Dental Zubar

S Jánom sa viaže veľa zvykov súvisiacich s letným slnovratom. Tradícia vraví, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly – zem, voda i oheň, preto sa počas najkratšej noci roka pálili jánske ohne a vatry 3dp chip net 다운로드. Jánske ohne sa rozhoria už počas nadchádzajúceho víkendu aj v Piešťanoch.

REKLAMA
Sheriff Taxi Piešťany
Dompek Pizza donaskova sluzba
Chlapci na panvici
Knebl

 

Folklórny súbor Máj pozýva všetkých domácich i hostí na príjemné popoludnie a podvečer plný detskej zábavy, ľudového tanca a príjemnej muziky 신촌좀비만화 다운로드. Folkloristi budú zabávať deti, večer si môžete opiecť špekačky, čaká vás zapálenie Jánskej vatry a do tanca alebo do uška zahrá muzika FS Máj a ako hosť sa pridá aj FS Žito without Baidu. Program na Lodenicu začína v sobotu 23. júna od 17:00 h.

S Jánom sa viaže veľa magických zvykov súvisiacich s letným slnovratom. Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly – zem, voda i oheň 기어 vr 우동 다운로드. Preto sa zvykli počas najkratšej noci roka, páliť jánske ohne a vatry. Mládež, ženy aj muži na svätého Jána tancovali a spievali okolo vatier, často ich aj preskakovali. 

Ohňu sa pripisovala magicko-očistná funkcia a jánske ohne sa pálili za sucha s cieľom privolať dážď scanner app. Oheň sa uctieval, nesmel sa požičať ani zhasiť. Musel vydržať horieť čo najdlhšie. Táto tradícia má svoj pôvod v indoeurópskej mytológii starých Slovanov Vegas 16 Kizen. Každý slnovrat sa v minulosti chápal ako začiatok novej etapy vhodný na regeneráciu síl prírody aj človeka. Obrady letného slnovratu sú sústredené na 24 2fa 다운로드. jún, deň Jána Krstiteľa, keď pohanský obrad dali ľudia postupne do súvislosti s kresťanskou tradíciou. 

Generácie pred nami kedysi tiež verili, že aj byliny nájdené v túto magickú moc, majú ozdravujúce účinky header file. Tieto zvyky majú korene ešte v predkresťanských časoch. Tento deň, kedy Jánovia oslavujú meniny, sa považuje aj za deň narodenia Jána Krstiteľa rtmp 다운로드. Svätec je patrónom kožušníkov, remenárov a pastierov. Práve pastieri tento deň považovali za svoj sviatok, oslavovali ho ohňami a bohatou hostinou white ness. Na Jána sa nesmelo sadiť ani prať. Šťastie mal človek, ktorý chytil svätojánsku mušku a nosil ju pri sebe. Viac tu https://slovenske-zvyky.webnode.sk/kalendar-akcii/leto/na-jana/.

-red- Zdroj: slovenske-zvyky.webnosde.sk

REKLAMA