Connect with us

Kultúra

Meky by pridával aj stokrát

Published

on

Reklama

Jeho chlapčenský hlas odznel v piešťanskom Dome umenia 4. novembra po mnohých rokoch. Miroslav Žbirka so svojím Elastic Bandom odohral akustický koncert s vyše dvoma desiatkami skladieb, ktoré sú hitmi aspoň pre dve generácie.

[singlepic id=6972 w=320 h=240 float=left]„Naposledy som tu vystupoval ešte s Modusom,“ privítal vypredanú sálu. Pokračoval vtipmi o časoch, keď bol ešte neznámy: „V Čechách sa raz chalanov z kapely spýtali: A kdy příde ta Žbirka?“, neskôr citoval svojho textára a vynikajúceho básnika Joža Urbana: „Ja nemám problém s alkoholom, ale bez neho.“ Miro Žbirka sa v Piešťanoch predviedol ako spevák aj dobrý zabávač.

Reklama

[singlepic id=6964 w=320 h=240 float=right]Pieseň v slepých uličkách odštartovala set najstarších skladieb, medzi ktorými diváci nedostali ani šancu poriadne zatlieskať. „Máme málo času a veľa hitov,“ odôvodnil tento „frmol“ a okamžite zaznel Čierny deň, pieseň z prvého albumu Modusu. Neskôr dokázal, že jeho silnou stránkou sú aj duety. Prvý si zaspieval s Magdalénou Šalamounovou a ďalšie dva s Marthou.

Zahanbiť sa nedali ani členova kapely. Gitarista Honza Ponocný sa  sólovo predstavil so skladbu Jediná, ktorú Meky napísal pre Wanastowi vjeci a potom predviedol vlastný projekt Cirkus ponorka, pri ktorom sám nahradil celú hudobnú skupinu.

Reklama

[singlepic id=6985 w=320 h=240 float=left]Najznámejší slovenský fanúšik The Beatles nemohol zakončiť vlastný koncert inak ako zvolaním Hey Jude. Ani potom ho však nadšené publikum z pódia nepustilo. „Keď prídem domov opýtajú sa ma: Ako bolo v Piešťanoch? Viete čo im poviem? Pridávali sme!“ Standing ovation prinútil hudobníkov vrátiť sa ešte trikrát.

V čínach, saku, úzkych džínsoch a tričku s gitarou Žbirka stále pripomína toho skromného chalana zo začiatku 80. rokov minulého storočia. Hviezdne maniere, ktoré by si mohol po desiatkach rokov na vrchole česko-slovenskej pop music dovoliť, neprejavil ani pri autogramiáde. Rozhovor, ktorý nám potom poskytol, prinesieme už čoskoro.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=duLPsA5Id1A[/youtube]
Živú nahrávku piesne Len s ňou si môžete vypočuť počas prezerania našej fotogalérie z tejto adresy.

Autor: Martin Palkovič, foto: Martin Palkovič a Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

[nggallery id=268]

Populárne články