Connect with us

Kultúra

Mária Kráľovičová: Piešťany sú mesto, ktoré spája a dáva nádej

Published

on

Reklama
Reklama

Mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva pred Otvorením letnej kúpeľnej sezóny malo na programe jediný bod. Herečka Mária Kráľovičová si 1. júna z rúk primátora Rema Cicutta prevzala titul Čestná občianka mesta Piešťany. Prekvapením bolo udelenie Ceny primátora riaditeľke Domu umenia Edite Bjeloševičovej.

[singlepic id=30404 w=320 h=240 float=left]„Dnes každá milá, kladná a príjemná správa poteší. Akurát neviem, či si takéto vyznamenanie práve ja zaslúžim, veď do tejto perly Považia prichádza toľko iných, významnejších ľudí,“ reagovala na získanie čestného občianstva známa herečka, ktorá je už desiatky rokov pravidelnou návštevníčkou Piešťan.

„Prináša mi to na myseľ rad myšlienok a spomienok na mesto, ktoré sa mi stalo na mnoho rokov oázou pokoja, odpočinku, miestom priateľských stretnutí a neopakovateľnej atmosféry. Predsa som tu doma, každé leto. Toho roku to bude už štyridsiaty štvrtý raz. Česť a slávu som prevolávala krásnym Piešťanom už od šesťdesiatych rokov, ani sa mi to veriť nechce, minulého storočia a teraz mi mesto moje milované česť odovzdáva naspäť. Je to povznášajúci pocit, ale ubezpečujem vás, že až ma toho roku v lete stretnete v parku, pri bazéne alebo v čiernom bahne kúpeľného domu bude čestná občianka stále rovnaká vaša Marína,“ vyznala sa čestná občianka Piešťan.

O svojom vzťahu k nášmu mestu povedala: „Môj vzťah k Piešťanom by si zaslúžil priam básnický prístup. Napokon, oň sa staral môj manžel, básnik Miro Procházka, ktorý ma tak rád a často pri mojom pobyte sprevádzal. Chceli sme sa tu s ním žiť na starobu, žiaľ, nevyšlo. Keď hovoril o Piešťanoch, každý poslucháč nadobudol dojem, že pozná cestu do raja. Pre mňa osobne raj predstavoval miesto, kde som si vďaka nielen hrejivým vodám, svietivému slnku, vôni parku a sochám, s ktorými si tykám, ale najmä láskavosti ľudí dobíjala energiu po dlhom divadelnom roku. Postupom času sa moja závislosť prehĺbila na chronickú a preniesla som ju na celú rodinu, vrátane vnukov a kolegov. Je to mesto na dvoch brehoch, spojené jedinečným Bellušovým mostom, čiže mesto, ktoré spája. Čo národnosť, to stretnutie. Je to mesto, ktoré dáva nádej.“

Reklama

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=D8HJJnoWic4[/youtube]

[singlepic id=30406 w=320 h=240 float=left]Cenu primátora odovzdal Remo Cicutto za úspešnú a záslužnú činnosť v prospech mesta riaditeľke Domu umenia Edite Bjeloševičovej, pre ktorú to bolo príjemným, ale nečakaným prekvapením.

„Som človek, ktorý dosť veľa rozpráva, ale dnes som prvý raz stratila slová. V tom okamihu sa mi pretočila celá pracovná epocha. Po skončení vysokej školy som nastúpila do Domu umenia a pôsobím tu dodnes. Stále s veľkou pokorou a skromnosťou ďakujem osudu a niekoľkým dobrým ľuďom, že som sem mohla nastúpiť a môžem tu pôsobiť. Je šťastie robiť niečo, čo vás teší s ľuďmi, ktorých máte rád,“ reagovala Edita Bjeloševičová a poďakovala sa najmä svojim kolegom a zamestnancom Domu umenia.

[nggallery id=1684]

Text, foto a video: Martin Palkovič

Populárne články