Connect with us

Kultúra

Máj stavali krojovanky z Modrovej

Published

on

Reklama
Reklama

Máj je pozornosťou mládencov pre všetky slobodné dievčatá. Jeden už od piatku 29. apríla stojí aj na Winterovej ulici. Ľudové tradície spojené s jeho stavaním predviedol na Námestí slobody folklórno-spevácky súbor Modrovanky-Krojovanky o dva dni neskôr.

[singlepic id=13004 w=320 h=240 float=right]Kedysi bol máj znakom vážneho záujmu o dievča. Zvyčajne v noci a v utajení ich stavali mládenci pred domami svojich vyvolených. Neskôr bola zo stavania mája udalosť, do ktorej bola zapojená celá dedina. Nechýbal spev ani tanec. Fľaša s alkoholom visiaca na jeho vrchu bolo odmenou pre tých, čo ho neskôr dávali dole.

„Jeden som ako mladá dostala aj ja,“ pochválila sa nám zakladateľka súboru Pavlína Dominová. Predtým spolu s kolegami predstavili publiku pásmo piesní a tancov, ktorými sa pri tejto príležitosti kedysi v Modrovej zabávali.

[singlepic id=13020 w=320 h=240 float=left]Najprv mladí muži priviezli na tragači máj. Ten bol však iba rekvizitou, jeho veľkosť sa nepozdávala divákom ani dievčatám, pre ktoré bol určený. V nasledujúcej scénke vyznal chlapec pod májom dievčaťu lásku a potom všetci tancovali stoličkový tanec.

Reklama

Folklórno-spevácky súbor Modrovanky-Krojovanky založili pred piatimi rokmi. Začínali na plesoch, neskôr inscenovali dožinky a rok na dedine. „Najprv nás bolo len osem. Potom sme zavolali aj mladých a tí sa od vtedy zapájajú do všetkých programov,“ povedala pani Dominová (na snímke), oblečená v pestrom kroji z z Modrovej, ktorý vyšívala ešte jej mama. Zaspomínala aj na svoju mladosť, keď bola ich dedina plná májov, stáli pred domom každého slobodného dievčaťa: „Kto mal frajerku, tak je postavil máj. A potom ich aj jeden druhému podrezali, aby sa podpichovali.“

[nggallery id=689]

Populárne články