Úvod Kultúra Lúčnica aj 12-ročný virtuóz. Music festival Piešťany zverejnil program

Lúčnica aj 12-ročný virtuóz. Music festival Piešťany zverejnil program

REKLAMA

Music festival Piešťany 2020 (mfP) oslávi v tomto roku polookrúhle, už 65. výročie svojej existencie. Historicky druhý najstarší sviatok hudby na Slovensku privíta svojich hostí otváracím galavečerom 4. septembra o 19. hodine v Dome umenia v Piešťanoch.

V podaní Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru, významných operných sólistov a pod taktovkou Rastislava Štúra, zaznie slávna 9 Malicious apk download. symfónia so Schillerovou Ódou na radosť od Ludwiga van Beethovena.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
Dompek Pizza 2021
PN Taxi

Slávnostný koncert zároveň otvorí aj jubilejnú 40. umeleckú sezónu v Dome umenia Piešťany. Usporiadateľmi 65. mfP sú Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany, Mesto Piešťany a Rezort Piešťany – Oblastná organizácia cestovného ruchu 공튀기기 다운로드.

„Festivalový výbor a Redakčná rada 65. mfP pripravili aj napriek tohtoročným mimoriadnym opatreniam bohatý program aktuálneho ročníka, sľubujúci umelecké a spoločenské zážitky na koncertoch, výstavách i filmových prenosoch. Pripomenieme si aj významné výročia, a to nielen festivalu a umeleckých sezón, ale aj hudobných telies a osobností, ktoré formovali našu kultúru 슈퍼스타 bts 다운로드. Prostredníctvom umenia sa však najmä poďakujeme všetkým tým, ktorí sa v ostatných mesiacoch tak nezištne a obetavo zaslúžili o výnimočné zvládnutie mimoriadnych opatrení, zamedzujúcich šírenie nebezpečného koronavírusu u nás,“ informoval predseda festivalového výboru a dramaturg Marián Turner.

Po oficiálnom slávnostnom úvode bude festivalové dianie pokračovať koncertami v priebehu mesiacov september, október a november v Piešťanoch, v Hlohovci a v Novom Meste nad Váhom 한글이 야호 다운로드.

Okrem Slovenskej filharmónie si návštevníci budú môcť vypočuť Slovenský komorný orchester so sólistom a umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom, Trnavský komorný orchester s dirigentom Štefanom Sedlickým a Štátny komorný orchester Žilina, ktorý vystúpi pod taktovkou českého dirigenta Leoša Svárovského.

Z českých umelcov zavíta do Piešťan aj originálny Dievčenský saxofónový orchester z Luhačovíc, ktorý zahrá na nedeľnom koncerte v Hudobnom pavilóne piešťanského mestského parku 6 7 of players. septembra.

K atraktívnym sólistom, ktorých umenie si budú môcť návštevníci tohtoročných festivalových podujatí vychutnať, budú určite patriť 12-ročný husľový virtuóz Teo Gertler, operní speváci Eva Hornyáková, Jana Kurucová, Michaela Šebestová, Hilda Gulyásová, Jozef Gráf, Tomáš Šelc i nemecký organista Johannes Skudlik.

Pre znalcov a obdivovateľov intímnejšej atmosféry sveta komornej hudby sú pripravené koncerty s Moyzesovým kvartetom a jeho hosťami, harfistkou Katarínou Turnerovou, klarinetistom Jozefom Eliášom a flautistom Mariánom Turnerom a recitál s violistom Martinom Rumanom a klaviristkou Alenou Hučkovou.

Slovenský filharmonický zbor na úvodný koncert pripravil jeho zbormajster Jozef Chabroň a Spevácky zbor Lúčnica, ktorý zaspieva na záver festivalu, vystúpi pod vedením zbormajsterky Eleny Matušovej.

Okrem klasickej hudby zaznejú na festivalových pódiách aj diela z iných hudobných žánrov. Z oblasti hot-jazzu, hudby z 20. a 30. rokov minulého storočia, zaznejú skladby v podaní orchestra Bratislava Hot Serenaders, pod vedením trubkára a umeleckého vedúceho Juraja Bartoša.

Svet veľkého „broadwayského“ muzikálu zavíta do Piešťan v podobe novej slovenskej inscenácie jedného z najpopulárnejších diel tohto žánru West Side Story od Leonarda Bernsteina. Mladých slovenských sólistov, hercov, spevákov a tanečníkov bude sprevádzať live orchester pod taktovkou Petra Valentoviča.

Nový program z oblasti štylizovaného folklóru predvedie Umelecký súbor Lúčnica so svojimi tanečníkmi, spevákmi a hudobníkmi. Predstavenie má názov Slovenský triptych a v choreografii Jána Blaha a hudobných spracovateľov Petra Jantoščiaka a Petra Parničana zobrazí tradičné prejavy slovenských pastierov, roľníkov a mestských remeselníkov.

Vďaka digitálnym prenosom v HD kvalite môžu byť diváci Domu umenia už štvrtú umeleckú sezónu virtuálne účastní na špičkových predstaveniach Metropolitnej opery v New Yorku, či vo Veľkom divadle v Moskve. Vo veľkej sále si budú môcť zo záznamu pozrieť a vypočuť výpravnú inscenáciu jednej z najväčších drám celej hudobnej histórie, operu Tosca od Giacoma Pucciniho. V hlavných úlohách sa predstavia vynikajúci medzinárodní operní sólisti, sopranistka Sonya Yoncheva, tenorista Vittorio Grigolo a barytónista Željko Luči.

Záver festivalu bude patriť slávnostnému Magnificat, ktoré zaznie 30. novembra a plynule nás naladí na predvianočné obdobie.

Popri hudobných podujatiach v Dome umenia Piešťany, v Empírovom divadle v Hlohovci, v priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Novom Meste nad Váhom a v priestoroch hotela Thermia Palace na kúpeľnom ostrove, sa v rámci festivalu uskutočnia počas nasledujúcich mesiacov, až do konca tohto roka aj zaujímavé tematické výtvarné, sochárske a fotografické výstavy.

Kompletný program nájdete na web stránke domumenia-piestany.sk.

Zdroj: Tlačová správa – Dom umenia Piešťany

REKLAMA