Connect with us

Kultúra

Lúčnica aj 12-ročný virtuóz. Music festival Piešťany zverejnil program

Published

on

Reklama
Reklama

Music festival Piešťany 2020 (mfP) oslávi v tomto roku polookrúhle, už 65. výročie svojej existencie. Historicky druhý najstarší sviatok hudby na Slovensku privíta svojich hostí otváracím galavečerom 4. septembra o 19. hodine v Dome umenia v Piešťanoch.

V podaní Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru, významných operných sólistov a pod taktovkou Rastislava Štúra, zaznie slávna 9. symfónia so Schillerovou Ódou na radosť od Ludwiga van Beethovena.

Slávnostný koncert zároveň otvorí aj jubilejnú 40. umeleckú sezónu v Dome umenia Piešťany. Usporiadateľmi 65. mfP sú Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany, Mesto Piešťany a Rezort Piešťany – Oblastná organizácia cestovného ruchu.

„Festivalový výbor a Redakčná rada 65. mfP pripravili aj napriek tohtoročným mimoriadnym opatreniam bohatý program aktuálneho ročníka, sľubujúci umelecké a spoločenské zážitky na koncertoch, výstavách i filmových prenosoch. Pripomenieme si aj významné výročia, a to nielen festivalu a umeleckých sezón, ale aj hudobných telies a osobností, ktoré formovali našu kultúru. Prostredníctvom umenia sa však najmä poďakujeme všetkým tým, ktorí sa v ostatných mesiacoch tak nezištne a obetavo zaslúžili o výnimočné zvládnutie mimoriadnych opatrení, zamedzujúcich šírenie nebezpečného koronavírusu u nás,“ informoval predseda festivalového výboru a dramaturg Marián Turner.

Reklama

Po oficiálnom slávnostnom úvode bude festivalové dianie pokračovať koncertami v priebehu mesiacov september, október a november v Piešťanoch, v Hlohovci a v Novom Meste nad Váhom.

Okrem Slovenskej filharmónie si návštevníci budú môcť vypočuť Slovenský komorný orchester so sólistom a umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom, Trnavský komorný orchester s dirigentom Štefanom Sedlickým a Štátny komorný orchester Žilina, ktorý vystúpi pod taktovkou českého dirigenta Leoša Svárovského.

Z českých umelcov zavíta do Piešťan aj originálny Dievčenský saxofónový orchester z Luhačovíc, ktorý zahrá na nedeľnom koncerte v Hudobnom pavilóne piešťanského mestského parku 6. septembra.

K atraktívnym sólistom, ktorých umenie si budú môcť návštevníci tohtoročných festivalových podujatí vychutnať, budú určite patriť 12-ročný husľový virtuóz Teo Gertler, operní speváci Eva Hornyáková, Jana Kurucová, Michaela Šebestová, Hilda Gulyásová, Jozef Gráf, Tomáš Šelc i nemecký organista Johannes Skudlik.

Pre znalcov a obdivovateľov intímnejšej atmosféry sveta komornej hudby sú pripravené koncerty s Moyzesovým kvartetom a jeho hosťami, harfistkou Katarínou Turnerovou, klarinetistom Jozefom Eliášom a flautistom Mariánom Turnerom a recitál s violistom Martinom Rumanom a klaviristkou Alenou Hučkovou.

Slovenský filharmonický zbor na úvodný koncert pripravil jeho zbormajster Jozef Chabroň a Spevácky zbor Lúčnica, ktorý zaspieva na záver festivalu, vystúpi pod vedením zbormajsterky Eleny Matušovej.

Okrem klasickej hudby zaznejú na festivalových pódiách aj diela z iných hudobných žánrov. Z oblasti hot-jazzu, hudby z 20. a 30. rokov minulého storočia, zaznejú skladby v podaní orchestra Bratislava Hot Serenaders, pod vedením trubkára a umeleckého vedúceho Juraja Bartoša.

Svet veľkého „broadwayského“ muzikálu zavíta do Piešťan v podobe novej slovenskej inscenácie jedného z najpopulárnejších diel tohto žánru West Side Story od Leonarda Bernsteina. Mladých slovenských sólistov, hercov, spevákov a tanečníkov bude sprevádzať live orchester pod taktovkou Petra Valentoviča.

Nový program z oblasti štylizovaného folklóru predvedie Umelecký súbor Lúčnica so svojimi tanečníkmi, spevákmi a hudobníkmi. Predstavenie má názov Slovenský triptych a v choreografii Jána Blaha a hudobných spracovateľov Petra Jantoščiaka a Petra Parničana zobrazí tradičné prejavy slovenských pastierov, roľníkov a mestských remeselníkov.

Vďaka digitálnym prenosom v HD kvalite môžu byť diváci Domu umenia už štvrtú umeleckú sezónu virtuálne účastní na špičkových predstaveniach Metropolitnej opery v New Yorku, či vo Veľkom divadle v Moskve. Vo veľkej sále si budú môcť zo záznamu pozrieť a vypočuť výpravnú inscenáciu jednej z najväčších drám celej hudobnej histórie, operu Tosca od Giacoma Pucciniho. V hlavných úlohách sa predstavia vynikajúci medzinárodní operní sólisti, sopranistka Sonya Yoncheva, tenorista Vittorio Grigolo a barytónista Željko Luči.

Záver festivalu bude patriť slávnostnému Magnificat, ktoré zaznie 30. novembra a plynule nás naladí na predvianočné obdobie.

Popri hudobných podujatiach v Dome umenia Piešťany, v Empírovom divadle v Hlohovci, v priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Novom Meste nad Váhom a v priestoroch hotela Thermia Palace na kúpeľnom ostrove, sa v rámci festivalu uskutočnia počas nasledujúcich mesiacov, až do konca tohto roka aj zaujímavé tematické výtvarné, sochárske a fotografické výstavy.

Kompletný program nájdete na web stránke domumenia-piestany.sk.

Zdroj: Tlačová správa – Dom umenia Piešťany

Populárne články