Úvod Kultúra Krakovany zažili tri dni plné kultúry a zábavy

Krakovany zažili tri dni plné kultúry a zábavy

REKLAMA

Posledný júnový víkend znela krakovianskym amfiteátrom hudba, spev a šírila sa dobrá nálada. Uskutočnil sa tu XIII. Župný festival kultúry a 53 윈도우 10 bitlocker 다운로드. ročník folklórnych slávností Krakovany 2019.

Krakovany opäť hostili účinkujúcich z rôznych kútov nielen trnavského regiónu 아이폰 멜론 음악 다운로드. Piatkový program odštartoval a dobre naladil všetkých zábavychtivých koncertom kapely MADratz, ďalej sa predstavil spevák Itcho Pčelár so svojou kapelou Rock n‘ Rolla a večer zavŕšil koncertom obľúbenej kapely Slniečko 콜 오브 듀티 4 다운로드.

REKLAMA
Dompek Pizza 2021
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Sobota sa niesla už v znamení folklóru a uchovávania ľudových tradícií 지오디 다운로드. Na pódiu v župnom programe ,,Prechádzky po kraji“ , sa divákom na úvod predstavili ľudové hudby Malí a Mladí huslisti z Červeníka s ľúbostnými, pracovnými i žartovnými piesňami z Dolného Považia a Trnavskej roviny oz report. Po nich nastúpila veselá kopa chlapov z chlapskej speváckej skupiny Škrupinka z Trenčína, ktorí divákov zabavili najprv jágerskými a pytláckými pesničkami a neskôr piesňami zo Soblahova a trenčianskeho regiónu body has returned. Ďalej účinkovali mužská spevácka skupina Važinár s ľudovou hudbou Muzička zo Šoporne, ktorí patria medzi pravidelných účastníkov tohto podujatia Eclipse sts. Po nich javisko patrilo domácej Krakovienke a Karpartskej muzike a programu Šak to pekné časy bývali.

Veselo o vínečku pre divákov zaspievali i zatancovali Karpatskí valaškári spoločne s ľudovou hudbou Picúchovci z Dolnej Krupej Ied the singer. Každoročne do Krakovian zavítajú aj folkloristi, ktorí reprezentujú folklór zo Žitného ostrova, tentokrát to bol folklórny súbor Megyer z Veľkého Medera, ktorý zatancoval tance z okolia Bodrogu, tance z Felcsíku a tance z obce Méhkerék King of Fine Gems. Sobotný večer ukončilo vystúpenie folklórneho súboru Zobor z Nitry, ktorý sa predstavil s programovými číslami z troch kultúrnych oblastí Download the coward pedal 2. Prvou bola oblasť Ponitria, kde sme uvideli Palicový tanec a dievčenské koleso z Vrábel. V ďalšej časti sme sa presunuli do oblasti Pravnianskej doliny s tancom Poluvskie krútenia a v záverečnej časti programu sme navštívili oblasť Horehronia – konkrétne obec Telgárt , kde sme si vychutnali jedinečné rytmické tanečné motívy a viachlasný spev. Po programe nasledovala ešte veselica s Cimbalovou hudbou Zobor.

Nedeľný horúci deň priniesol potešenie z vystúpenia najprv menších i väčších folkloristov v programe ,,Tancuj, tancuj, vykrúcaj.“ Ako sa tancuje a vykrúca v Kerestúri  predviedli detský folklórny súbor Dudvážtek a folklórny súbor Dudváh z Križovian nad Dudváhom. Po nich sa javisko zaplnilo húfom detí z detského folklórneho súboru Krakovanček, ktorí prezentovali tradičné zvyky v jarnom období. Detský folklórny súbor Nezábudky z Drietomy predviedol tance mazurka a čardáš z Drietomy a šibačku. Zavítala aj ľudová hudba Rovenec z Nového Mesta nad Váhom s ľudovými piesňami z Ljéskového do Kálnice. Po hudbe prišiel opäť na rad tanec v podaní domáceho folklórneho súboru Lusk s hudobným sprievodom ľudovej hudby Borovienka a zatancovali tanec zo Soblahova, tanec Očová, Očová, pásmo tancov z Krakovian, ako sú Šečkár, Hrnčekový, Strofické tance a Trasená. Záver za tohtoročnými krakovianskymi slávnosťami urobil folklórny súbor Mladosť z Dubnice nad Váhom s profilovým programom ,,Zlatá Mladosť“, ktorým si v tomto roku pripomínajú 50. výročie založenia súboru.

Všetkým účinkujúcim, divákom a všetkým, ktorí sa akokoľvek podieľali na prípravách podujatia patrí veľká vďaka. Tešíme sa na stretnutie v budúcom roku, 26. – 28. júna 2020, na XIV. Župnom festivale kultúry a 54. ročníku folklórnych slávností Krakovany 2020. Dovidenia o rok!

Veronika Behúlová – Trnavské osvetové stredisko, Foto Peter Seitler

REKLAMA