Connect with us

Kultúra

Kaštieľ v Moravanoch oživí medzinárodný festival experimentálneho umenia

Published

on

Reklama

Regulárny 10. ročník festivalu Hradby Samoty sa síce presunul na rok 2021, na poslednú chvíľu sa však organizátori rozhodli pripraviť aspoň menšiu náhradu – Mikrohradby Moravany ´20.

Počas dvoch dní a dvoch nocí oživí tajuplné priestory Kaštieľa v Moravanoch nad Váhom nielen experimentálna, či elektronická hudba, na festivale môžete toho očakávať omnoho viac: rozsiahlu expozíciu výtvarných diel, svetelno-zvukové inštalácie, prednášku o bizarnom východe, ale aj o tematike nevyužívaných budov, site-specific performance, či čajovňu.

Reklama

Festival je vo svojom koncepte už od roku 2010 úzko spätý s jedinečnými miestami, na ktorých sa koná. S úctou sa uchyľuje medzi historické múry kultúrnych pamiatok v rámci Slovenska i Česka (v minulosti zrúcaninu hradu Cimburk u Koryčan, Holíčsky zámok, Hrad Veveří, kaštieľ v Jelšave, Zámok Rosice, kaštieľ v Moravanoch nad Váhom). Mnohokrát sú to žiaľ schátrané stavby, festival sa im však snaží dopomôcť prinavrátiť život a kultúrnymi aktivitami ich dostáva do povedomia.

Doposiaľ hostil viac než 240 hudobných účinkujúcich, vyše 90 vizuálnych umelcov, básnikov a performerov, počas ročníka v Jelšave bol súčasťou programu dokonca aj poznávací výlet po technických pamiatkach Gemera. Aj keď sa v rámci festivalov jedná o malé podujatie, každoročne naň prichádzajú nadšenci z celej Európy.

Reklama

Aktuálny špeciálny ročník Mikrohradby Moravany ´20 sa po druhýkrát bude konať v kaštieli v Moravanoch nad Váhom, kde si minulý rok našiel úžasné zázemie a vynikajúcu partnerskú spoluprácu.

Dva dni, dve noci, dve hudobné pódiá

Aj keď sa znížil počet dní trvania festivalu na dva z obvyklých troch, dve hudobné pódiá zostávajú a myslíme si, že program je nemenej zaujímavý. Bude zahŕňať rôzne hudobné počiny z experimentálnej scény od ambientu, drone, noise, experimentálnej elektroniky, post punk, industrial, neofolk, minimal, neoklasika, techno… Bude to skrátka pestré. Vo vystúpeniach taktiež nebudú chýbať audiovizuálne prvky, časť kaštieľa zaodeje svetelná inštalácia.

Na festivale sa predvedie takmer 30 hudobných vystúpení. Headlinerom je dánsky projekt Of the wand and the moon umelca Kima Larsena, ktorý je poprednou osobnosťou v rámci žánru atmosférického experimentálneho neofolku. Premiérovo na Slovensku vystúpi práve na Mikrohradbách. Z Poľska sa predstaví duo Siksa, v súčasnosti asi najkontroverznejší poľský projekt, ktorého radikálne a nemilosrdne úprimné performance sústavne a systematicky drtia patriarchiát. Ich minimalistická hudba kontrastuje s okázalou javiskovou prezentáciou speváčky, kombinovanou s prvkami monodrámy, kontroverzného naratívu a extravagantnými kostýmami. Texty speváčky Aleksandry Dudczak (ktoré boli tiež publikované v magazíne Wakat) sa zaoberajú témami feminizmu, politiky a popkultúry.

Zo zástupcov českej scény privítajú Mikrohradby viacero rôznorodých projektov: KAREL BRAUN AND THE BLACK MAGIC – projekt Martina Karvaya lavírujúci na pomedzí experimentálnej hudby, elektroniky a poézie; zbrusu nový drone / martial / industrial projekt hudobníka Willhelma Grässlicha BLIND RULER CURSED LAND (ktorého môžete poznať aj ako Uncle grasha´s flying circus); drone / ambientných SWEEPS 04, improvizačný psychedelický noise ZABLOUDIL(A), ktorí sú aktívni už od roku 1987!; nový projekt kreatívneho kolektívu Pavel Ondračka / Evropská Unie NEMOCNÝ PUCH LESA, ktorí predvedú nevídanú zmesku žánrov noise / esoteric / dychovka; dub – beduínsky romantizmus ARABIAN FAMILY PAYBACK v produkcii dlhoročného harcovníka, ktorého môžete poznať cez projekty ako Drén alebo Angel Epilepsia. Jeho vystúpenie bude sprevádzané site-specific performance zoskupenia GENGENG. Ako už teraz vidno, o jedinečné experimentálne a avantgardné vystúpenia nebude núdza.

Domáca scéna bude taktiež hojne zastúpená. Z ambientných vôd to bude napríklad bratislavský hudobník a producent WHITHE, audiovizuálny projekt FONTANELA, minimal / neoclassical / ambientný projekt UNTITLED SEA, prímes dronu k ambientu pridá svetoznámy projekt STROM NOIR, ktorý prvkami industrialu / noizu / dronu / funeral doomu vystupňuje KRAGROWARGKOMN, experimentálny noise zadelia NOITT + ZINTAER. Ukáže sa aj známa postavička slovenskej kultúrnej scény SAMČO, BRAT DÁŽĎOVIEK, ktorý okrem hudobného vystúpenia dá aj prednášku. Kto má rád projekty zamerané na tanečnejšiu nôtu, príde si na svoje pri vystúpeniach účinkujúcich ako THXM, MARAKI, TEAPOT, PREDSKOKOKAN OTROK, ONNN, či ALICE VOLF.

Zdroj: Tlačová správa – Hradby Samoty

Populárne články