Úvod Aktuality Čitateľskú lavičku pokrstili záplavou bublín

Čitateľskú lavičku pokrstili záplavou bublín

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Čitateľskú lavičku na námestí v Dolnom Lopašove, ktorú zdobia okrem farieb dúhy aj citáty, pokrstili v nedeľu 26. apríla o miestni školáci bublinami z bublifukov Packet Tracer 5.3 3ed. Na krst sa prišlo pozrieť asi 150 ľudí, pre ktorých hrala domáca ľudová hudba v novovzniknutej zostave mladí chalani so staršími pánmi. Okrem lavičky uviedli do života aj knižnú búdku v rámci projektu Ďakujem sused 피스쿨 다운로드.

DSC_0262

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

17rocny stolar Matej Machala (vľavo) a Jakub Tomiš autor projektu (vpravo)

Dúhová lavička je zvláštna aj tým, že je po dlhom čase prvou, ktorú dedina bude mať malware. Vyrobili ju mladí, ktorí nechcú čakať, že „sa niekto postará“. Lavičky vznikajú ako komunitný projekt inciatívy Lepší Dolný Lopašov svn server. Autorom projektu je Jakub Tomiš, lavičku vyrobil iba 17- ročný Matej Machala a pomaľovali ju Matej Slabý a Jozef Vrbovský. Projekt farebných lavičiek vymyslel Jakub Tomiš v rámci štúdia na Sokratovom inštitúte Shindoriko n600 driver.

[youtube]https://youtu.be/UbJCFYe-jJM[/youtube]

V Dolnom Lopašove sa momentálne najviac lavičiek nachádza v okolí zastávok a na cintoríne 이야기멀티 다운로드. Chýbajú na mnohých  miestach. Mládežnícka organizácia Lepší Dolný Lopašov sa rozhodla zmeniť to a obec postupne vybaví piatimi lavičkami Engauge digitizer. Nie bežnými, každá bude iná.

Autori Zľava Jozef Vrbovský, Matej Machala, Matej Slabý, Jakub Tomiš

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

„Hnevá ma, že u nás sú lavičky sústredené len pri autobusovej zastávke a na cintoríne a nikto sa nesnaží to zmeniť,“ hovorí Jakub Tomiš o motivácii, prečo chce osadiť lavičky v rôznych častiach obce pes2019 데모 다운로드. „Každá lavička bude mať na sebe farebný fragment, ktorý korešponduje s miestom, kde sa nachádza,“ objasňuje koncept malieb výtvarník Matej Slabý Download the Anicol game. Pre čitateľskú lavičku pri kostole vymysleli koncept dúhy, ktorá odkazuje na symbol zmierenia v príbehu o potope sveta v starom zákone. Na dúhe sú citáty z kníh, ktoré navrhli obyvatelia obce Sidia.

„Láska je, keď niekto odchádza a ty máš pocit, že by si mu chcel niečo povedať.“, „Neľutuj mŕtvych, ľutuj živých a hlavne tých, čo žijú bez lásky.“ Alebo „Dobré knihy neprezradia svoje tajomstvá naraz.“ Koľko času máme v taký obyčajný deň nad týmito citátmi rozmýšľať? A napadne nám to vôbec? Každému, kto si sadne na zvláštnu a unikátnu lavičku v Dolnom Lopašove, to na myseľ príde. Tieto slová mu našepká sama lavička.

DSC_0240

Prvá farebná lavička má pomenovanie „čitateľská“ aj preto, lebo je popísaná citátmi z kníh a nachádza sa vedľa nej knižná búdka Ďakujem, sused. Tých je už na Slovensku viac ako desať. V tej dolnolopašovskej budú  knihy na voľné požičanie, či už na prečítanie na lavičke, alebo domov.

DSC_0168

Lepší Dolný Lopašov je mládežnícka iniciatíva, ktorá od leta 2013 robí drobné kroky na zlepšenie života v obci. Doteraz zorganizovali napríklad kultúrny víkend, letné kino, rozhodli sa pomáhať vydávať obecné noviny. Lavičky sú ďalšou časťou do skladačky zaujímavých nápadov.

Zdroj: Tlačová správa

 

REKLAMA