Connect with us

Kultúra

65. music festival Piešťany otvorí Óda na radosť

Published

on

Reklama
Reklama

Vynútená kultúrna prestávka spôsobila odklad tradičného music festivalu Piešťany, ktorý sa napriek komplikáciám uskutoční aj tento rok. Milovníci dobrej hudby sa môžu tešiť na kvalitný program, mení sa iba termín. Namiesto úvodu leta sa music festival Piešťany koná v jeho závere.

Otvárací koncert podujatia bude tentoraz patriť hlavnému slovenskému symfonickému orchestru. V jeho podaní zaznie v piešťanskom Dome umenia 4. septembra Symfónia č. 9 d mol, Op. 125. Koncert je totiž venovaný 250. výročiu narodenia Ludwiga van Beethovena a slávnostnému otvoreniu jubilejnej 40. umeleckej sezóne v Dome umenia Piešťany.

V úvode štyriadsiatej sezóny Domu umenia tak zaznie aj slávna Óda na radosť, ktorá je hymnou Európskej únie, ale v aktuálnom kontexte vyjadruje aj potešenie umelcov a širokej kultúrnej verejnosti z možnosti opäť sa stretávať v koncertných sálach.

Návšteva Ludwiga van Beethovena v Piešťanoch nie je doložená, ale na základe jeho korešpondencie existuje domienka, že sa v tunajších kúpeľoch krátko zastavil počas pobytu v neďalekej Dolnej Krupej.

Reklama

Ani 65. music festival Piešťany nezačne bez tradičných fanfár z terasy Domu umenia. Zaznejú v podaní Corni di Bratislava.

K doteraz potvrdeným koncertom, ktoré sa v rámci 65. ročníka uskutočnia v Piešťanoch, v Novom Meste nad Váhom aj v Hlohovci, patrí vystúpenie Slovenského komorného orchestra venované 90. výročiu narodenia prof. Bohdana Warchala, zakladajúcej osobnosti SKO a 60. výročiu činnosti orchestra.

Priestor dostane aj chrámová a organová hudba W. A. Mozarta a J. G. Rheinbergera v podaní Trnavského komorného orchestra.

Na svoje si prídu aj fanúšikovia umeleckého súboru Lúčnica, ktorý sa v Dome umenia predstaví s programom Slovenský triptych. Ten je inšpirovaný tradičnou kultúrou slovenských pastierov, roľníkov a remeselníkov.

Ani počas 40. umeleckej sezóny v Dome umenia nebudú chýbať priame prenosy z Metropolitnej opery New York. Hneď prvým bude Verdiho Aida v hlavnej úlohe s Annou Netrebko.

Návštevníci Zámku v Hlohovci sa môžu tešiť na Zámocký koncert Moyzesovho kvarteta venovaný 45. výročiu jeho založenia. Sólistami koncertu budú Katarína Turnerová (harfa), Marián Turner (flauta) a Jozef Eliáš (klarinet).

Komorný koncert Romanca pre violu a klavír pripomenie Jána Albrechta, významnú osobnosť hudobného umenia.

Záver 65. music festivalu Piešťany bude patriť Hudobným obrázkom v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina a Speváckeho zboru Lúčnica pod taktovkou svetoznámeho dirigenta Leoša Svárovského.

Sprievodnými podujatiami sú výstavy. Fotografia bude zastúpená študentmi Vysokej školy výtvarných umení, ktorí vo svojich projektoch reflektujú architektonické dielo Ferdinanda Milučkého, autora Domu umenia Piešťany. Lucia Popp – vrúcny hlas svetovej opery je dokumentárnou výstavou k 80. výročiu narodenia slovenskej opernej speváčky uznávanej v celom svete. Francúzska noblesa a ruská veľkoleposť je výstavou k 200. výročiu narodenia baletného tanečníka, choreografa a pedagóga Mariusa Petipu.

-red-

Populárne články