Connect with us

Koktail

„Žijeme v prebytkovej spoločnosti,“ tvrdí riaditeľ charity

Published

on

Reklama

Riaditeľ Trnavskej arcidiecéznej charity Miroslav Dzurech hovorí, že žijeme v prebytkovej spoločnosti, a to je dobre. Zároveň si ale myslí, že charita by nemala byť vnímaná prevažne ako miesto na odkladanie starých vecí. Spolu so svojimi spolupracovníkmi chcú osloviť aj ľudí v Piešťanoch, aby pomáhali cielene. K tomu bude tiež slúžiť jedno z centier projektu siete celokrajskej pomoci farských charít, ktoré vzniká na sídlisku Andreja Hlinku.

P1020932

Reklama

REKLAMA

kia akcia

Reklama

Prostredníkom môže byť aj sused

Trnavská arcidiecézna charita nedávno získala do prenájmu 270 m2 v objekte na sídlisku Andreja Hlinku (oproti práčovni), kde boli predtým učebne piešťanskej Strednej odbornej školy obchodu a služieb. Prenájom schválili poslanci na poslednom zastupiteľstve. Nájomné stanovilo mesto na jedno euro za m2 plus energie. Najväčšiu položku pritom bude predstavovať kúrenie (cca 6 tis. eur) a elektrina.  Podľa Miroslava Dzurecha sú však vďační za tento objekt, pretože doteraz pôsobili v oveľa menších priestoroch, kde nemohli ani uskladniť darované veci.  Nové priestory by mali slúžiť najmä ako kancelárie, dobrovoľnícke centrum a sklady. Na sídlisku pri železničnej stanici chce Trnavská arcidiecézna charita vybudovať kontaktné miesto, zaradené do siete farských charít, ktoré vznikajú v obciach a mestách v celom trnavskom kraji.

P1020935

Charita bude sídliť vedľa Materského centra Úsmev

Zároveň vysvetľuje, že aj keď ich zakladateľom je cirkev, sú otvorení všetkým, bez rozdielu vierovyznania. „Samozrejme, že naše spojenie s veriacimi chceme v dobrom aj využiť,“ hovorí riaditeľ. Napríklad na informovanie o ich aktivitách v kostoloch, na farských úradoch a tiež ako prostredníkov, ktorí im dajú vedieť o ľuďoch v ťažkej situácii. „Najlepšie sa nám totiž na šírenie informácii osvedčili staré, dobré nástenky, ktoré mávame na fare, ale aj v obchodoch či na obecnom úrade,“ pokračuje M. Dzurech.  Úloha prostredníka je podľa neho tiež veľmi dôležitá a môže ním byť nielen farár, či iný veriaci, ale aj starosta, sused, člen rodiny, priateľ…. Často sa totiž problémy odohrávajú za múrmi domov či bytov, pričom v ťažkej situácii sa môže ocitnúť kedykoľvek ktokoľvek. No ľudia  sa častokrát hanbia požiadať o pomoc priamo. Vtedy je funkcia prostredníka užitočná. „Napríklad matke s malými deťmi zomrie manžel, ona sa ocitne bez príjmu alebo týraná žena odíde s deťmi od násilníka a podobne. Prostredník nám povie cielene, Anička je v núdzi, potrebuje postele pre deti,“ vysvetľuje.  Podľa toho potom dobrovoľníci zamerajú svoju pomoc –  požiadajú o konkrétnu formu podpory firmy, obyvateľov, a zároveň tým zabránia jej zneužitiu.

Charita má slúžiť bohatým

No nepôjde len o veci. „Charita by mala slúžiť bohatým,“ tvrdí Miroslav Dzurech a hneď dodáva, že nemá na mysli iba majetných, ale tých, ktorí disponujú akýmkoľvek bohatstvom, o ktoré sa chcú podeliť a venujú svoj čas, povzbudenie či kus talentu. Ich prostredníctvom sa potom dostane cielene, konkrétnemu človeku. „Často sa stretávame s predstavou, že dobročinnosť je len pre takzvané sociálne prípady, že je to niečo, čo sa zaoberá bezdomovcami alebo slúži na odkladanie použitých vecí,“ vysvetľuje riaditeľ a hľadá slová, aby bolo čo najpresnejší. Myslí si, že ľudia by sa mali naučiť vnímať jej podobu trochu inak.  „Žijeme v prebytkovej spoločnosti, a to je dobre,“ hovorí, „ale pomáhať dokážeme aj tým, čo vieme.“  Na spoluprácu plánujú osloviť aj ďalšie subjekty, aby sa cielená podpora dostala čo najširšiemu spektru príjemcov.  „Chceme osloviť s ponukou spolupráce všetky organizácie tretieho sektora, ale aj úrady či podnikateľov,“ dopĺňa M. Dzurech.

P1020936

Brány centra plánujú otvoriť začiatkom decembra tohto roku. Ešte predtým budú musieť priložiť ruku k dielu, priestor vyčistiť a opraviť. Ak teda aj vy patríte k tým „bohatším“ a máte chuť sa podeliť o svoje šťastie s inými, pridajte sa k dobrovoľníkom z Trnavskej arcidiecéznej charity. Alebo sa staňte prostredníkom a dajte im vedieť o niekom z vašej blízkosti, kto by potreboval pomocnú ruku.  Môžete tak urobiť aj prostredníctvom nášho portálu alebo sa obráťte priamo na zástupkyňu trnavskej charity v Piešťanoch, Zuzanu Ryškovú, zuzana.ryskova@charitatt.sk, tel. 0910 788 031.

Možno vám to dá viac, ako si myslíte, pretože ako hovorí Charles Dickens: „Nikto nie je zbytočný na svete, kto uľahčuje bremeno niekomu inému.“

(Text a foto: A. Drahovská)

Populárne články