Connect with us

Koktail

Železničná trať Piešťany-Vrbové oslavuje 110 rokov

Published

on

Reklama

V sobotu 29. októbra 2016 o 10.00 hod sa na železničnej stanici v Piešťanoch koná významná oslava. V tento deň nás bude deliť presne 110 rokov a 2 dni od spustenia prevádzky na tejto trati.

Na oslave uvidíte výstavu historických fotografií. Jazdu historickým motorovým vlakom na trati Piešťany-Trebatice-Krakovany-Vrbové a späť budú spríjemňovať tóny cisársko-kráľovského komorného dychového orchestra z Bratislavy v historických uniformách. Na návštevníkov čakajú rekreačné jazdy na šliapacej a pákovej drezine. Oslavu sa podarilo zorganizovať vďaka iniciatíve poslanca Mestského zastupiteľstva a člena Seniorského parlamentu Petra Veverku. Akciu finančne podporí nadšenec železničnej dopravy a piešťanský podnikateľ Branislav Neumair.

Reklama

Železničná trať Piešťany-Vrbové je jednokoľajná v súčasnosti nevyužívaná železničná trať, ktorá spája Piešťany a Vrbové. Kedysi k nej patrila aj odbočka Trebatice-Rakovice. Prevádzková dĺžka oboch tratí činí 11,804 km.

So stavbou začala v roku 1905 firma G. Gregersen a synovia z Budapešti. Trať bola otvorená 27. októbra 1906. Medzi rokmi 1951 a 1972 premávali osobné vozne aj medzi Trebaticami a Rakovicami. 3. júna 1973 sa trať Trebatice-Rakovice prestala využívať. Zastavenie osobnej dopravy na trati Piešťany-Vrbové sa uskutočnilo 1. apríla 1978. Časť trate Piešťany-Vrbové bola zrekonštruovaná počas výstavby nadjazdu nad diaľnicou D1 v 80. rokoch.

Reklama

V súčasnosti trať využívajú nadšenci železničných tratí v občianskom združení ČANGO na turistické a spomienkové jazdy. Konajú sa tu aj Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v jazde pákových drezín.

J. Rais

Populárne články